zatürre belirtileri, zatürre tedavisi, zatürre teşhisi

Zatürre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zatürre nedir?

Zatürre bakteriler, virüsler ve daha az sıklıkla parazitlerin neden olduğu akciğer enfeksiyonu olarak tanımlanır. Akciğerlerdeki bu enfeksiyon, hava dolu akciğerlerin küçük keseleri olan alveollerde iltihaplı hücrelerin birikmesinden kaynaklanır. Kirleticilerle dolu alveoller solunum fonksiyonlarını yerine getiremezler. Sonuç olarak, şiddetli pnömonisi olan bir hasta solunum sıkıntısı geliştirebilir.zatürre belirtileri, zatürre tedavisi, zatürre teşhisi

Zatürre nasıl yayılır?

Hastalığın sağlıklı insanlara bulaşması, hastalar öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda havaya salınan damlacıkların doğrudan solunması yoluyla gerçekleşir. Kalabalık yerler, kapalı alanlar, insanların bir arada yaşadığı okullar, ordu ve yurtlar pnömoniye yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu yerlerdir. İnsanlar arasında pnömoniye soğuk algınlığının neden olabileceğine inanılıyor; ancak zatürre, yaz aylarında da ortaya çıkar. Soğuk algınlığı bağışıklık sistemimizi kısa bir süre için bile zayıflatarak bizi enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirdiği için pnömoni gelişme olasılığı artar. Bununla birlikte, zatürre, virüs veya bakteri gibi bulaşıcı bir ajanla temas etmeden soğuk algınlığından kaynaklanamaz.

Zatürre için risk faktörleri nelerdir?

Yaşlılık, sigara, kronik kalp veya akciğer hastalığı, madde kullanımı, bozulmuş öksürük refleksi ve bazı nörolojik durumlar, yabancı cisim aspirasyonu ve zararlı gazlara maruz kalma gibi belirli faktörler pnömoni için risk faktörleri olarak sıralanabilir.

Zatürre semptomları nelerdir?

Tipik pnömoni hastalarında semptomlar bir gürültü ile başlar. İlk semptomlar genellikle titreme, ateşli titreme, öksürük, balgamla birlikte ağrı ve yanlarda nefes almanın neden olduğu ağrıdır. Tedavi edilmezse, hızlı pnömoni başlangıcı ilk 48 ila 72 saat içinde solunum sıkıntısına neden olabilir. ARVI ile semptomlar daha belirsiz bir şekilde başlar. Sıcaklık yükseldikten sonra halsizlik, baş ağrısı, kuru öksürük ve / veya orta derecede balgam çıkarma görülür. Bu durumda hastalar hırıltılı solunum ve nefes darlığı yaşayabilir. Halsizlik, kas ağrısı, şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ishal eşlik edebilir.

Zatürre nasıl teşhis edilir?

Yukarıda belirtilen şikayetlerle başvuran hastalara anormal solunum sesleri, kanda artan enfeksiyon belirtileri ve göğüs röntgeni ile pulmoner infiltrasyon teşhisi konur. Entübe edilen bir hastanın balgam kültürü, kan / idrar serolojisi, nazal ve nazal sürüntüleri ve hava yolu kültürü patojen ve ilaç direncini belirlemek için kullanılır.

Zatürreyi tedavi etmek için ne yapılır?

Pnömoni tedavisi yapılırken hastanın risk faktörleri ve pnömoninin ciddiyetini gösteren faktörler dikkate alınır ve hastaneye yatırılma veya evde tedavi olma kararı verilir. Olası faktöre bağlı olarak, kültürün büyümesi beklenmeden tedaviye başlanır. Tedavinin temel dayanağı bakteriyel pnömoni için antibiyotikler, viral pnömoni için antiviral ilaçlar ve fungal pnömoni için antifungal ilaçlardır. Uygun tedavinin derhal başlatılması hayat kurtarır.

Tedavi yatak istirahati, ateş düşürücü ve ağrı kesiciler, öksürük kesici ilaçlar, solunum yetmezliği için oksijen tedavisi, ateş sırasında sıvı kaybı ve vitamin yönünden zengin yüksek kalorili diyet ile desteklenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir