yavru köpek besleme, yavru köpek bakımı, yavru köpekler nasıl beslenmeli

Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

Evinizde bir köpek beslemek istiyorsanız öncelikle onun da bir canlı olduğunu ve sizin gibi ihtiyaçları olduğunu bilmeniz gerekir. Sadece köpek bulundurmak için köpek aldığınızda köpeğinizin ihtiyaçlarını bilmeyeceğiniz için zaman hastalanmasına ya da ölmesine neden olabilirsiniz. Hayvanlara bakım yaparken hepsinin kendine göre ihtiyaçları olduğunu bilmeniz her zaman daha sağlıklı ve mutlu bir hayvanınız olmasını sağlar. Her hayvanın bakımı farklı olduğu gibi bazen ırklar arasında da farklı ihtiyaçlar bulunabilmektedir. Bu nedenle bir hayvan almak istediğinizde öncelikle nasıl bakım yapıldığını öğrenmeye gayret edin. Köpekler en sevilen hayvan türlerinden bir tanesi olmakla birlikte yavru köpekler en çok dikkat gerektirenler arasında yer alır.yavru köpek besleme, yavru köpek bakımı, yavru köpekler nasıl beslenmeliBir yavru köpeğin bakımı da tıpkı bir bebek bakımı gibi takip edilmeli ve her ay farklı şekilde bakım uygulanmalıdır. Bu anlamda yanlış beslenme köpeğinizin sorun yaşamasına neden olabilir. Özellikle ilk aylarda yavru köpek bakımı yapılırken çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü bu evrede çok sık hastalıklar görülebilmektedir. Doğduktan sonra ilk birkaç hafta sütle beslenir ancak köpeklerde çok fazla süt verilmesi hastalıklara da neden olabilmektedir. Bu nedenle yavru köpeğinizi genel olarak dört ya da altı hafta sütle beslemeniz yeterli olacaktır. İlerleyen dönemlerde sütle besleme başta sindirim rahatsızlıkları olmak üzere pek çok soruna neden olabilmektedir. Bundan sonra yapılacak olan beslenme şekli daha çok mama vermektir. Özellikle kuru mamalar yavru köpekler için idealdir.

Kuru mama kullanımı köpeklerin hem diş gelişimi için hem de sindirime yardımcı olması adına önemlidir. Ancak kullanacağınız mamanın kalitesine dikkat etmeniz gerekir. Marketlerde bulunan pek çok mama türü dolgu malzemesi içerebildiğinden kullanılması sakıncalıdır. Bunun yerine almak istediğiniz mamanın içeriğine dikkat ederek protein, vitamin, kalsiyum, fosfor dengesini sağlayabilirsiniz. Eğer köpeğiniz çok küçükse ve süt vermeyi yeni bırakmışsanız ilk zamanlarda vereceğiniz kuru mamayı ıslatarak verebilirsiniz. bu sayede köpeğin yemesi ve sindirmesi de daha kolay hale gelecektir. Ayrıca ilk zamanlarda ıslatarak mama verdiğinizde sütten yeni kesilen bir köpeğin de kabızlık sorunu yaşamasını engellemiş olursunuz.

Yavru köpekler yetişkin köpeklere oranla daha fazla yemek yerler. Yetişkin köpekleri günde iki kere beslemeniz yeterli olurken yavru köpeği günde altı ya da yedi kere beslemeniz gerekir. Bu durum tamamen köpeğin hareket oranı ile ilgilidir. Köpeğinizi beslemeyi unutmak ya da az beslemek gelişimini olumsuz etkileyeceği için sık aralıklarla az miktarlarda besleyerek destek olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir