susuz kalma belirtileri, ne kadar su tüketilmeli, vücudun susuz kalmasını önleme

Vücudun Susuz Kalmasının Belirtileri Var Mı?

Vücudumuzun yaklaşık olarak %60-70’i sudan oluşmaktadır. Durum böyle olunca su diğer tüm içecek ve yiyeceklerden çok daha fazla önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda insanların yaklaşık 1 haftadan uzun sürelerde herhangi bir gıda maddesi almadan dayanabildiklerini fakat 24 saat susuzluğa dayanamadıklarını ortaya koyuyor. Tüm bu unsurlar göz önüne alındığı zaman her gün yeterli miktarda su içmenin önemi bir kez daha anlaşılmaktadır. Vücudun susuz kalmasının ilk belirtileri ise; ağız ile dudakların kuruması ve yeterince gözyaşı üretilememesinden dolayı gözlerin batması sayılmaktadır.susuz kalma belirtileri, ne kadar su tüketilmeli, vücudun susuz kalmasını önlemeSusuzluk Belirtileri Nelerdir?

Susuzluk yaşandığında genellikle farkına varmadan bir bardak su içeriz. Bunun sebebi vücudumuz bizi bu kritik durum için uyarı vererek ağzımız kurur. Fakat her zaman elimizin altında su bulunmadığından dolayı ve ya ağır bir egzersiz sırasında aşırı terlemeyle beraber kısa sürede normalden fazla su kaybettiğimiz de vücudumuzun susuz kaldığını bazı diğer belirtilerle de anlaşılabilir. Susuzluğun ilk belirtileri dudakların ve ya ağız içinin kurumalara sebep olmasıdır. Eğer ağzınız açık nefes alıp vermeye devam ederseniz dil ile damak bölgesi de kuruyacaktır. Susuzluk devam ederse halsizlik oluşur, zihin karışıklığı yaşanır ve özellikle akciğerlerdeki nem azaldığı için nefes alıp vermek zorluk yaşanır. Bu belirtiler ani yaşanan susuz kalmanın sonuçlarındandır. Eğer ki, düzenli biçimde vücudun ihtiyaçı olduğu kadar miktardan daha az su tüketiliyorsa vücuttaki yağ oranı artarak kas kütlesi azalır ve gıdaları daha zor sindireceksiniz.

Ne Kadar Su İçilmeli?

Uzmanların bu husustaki önerileri genel olarak günde 2-2,5 litre ve ya 8 büyük su bardağı su içilmesi yönündedir. Günümüzde bir çok insan vücudun susuz kalma durumunu yaşıyor ancak bunun farkında bile değildir. Çünkü gün boyu içtiğimiz çay, kahve, tatlı ile gazlı içeceklerle yeterli miktarda su aldığımızı sanılır. Ancak gerçekte bu tip içecekler vücudun daha fazla su kaybetmesine yol açmaktadır. Örnek olarak, kafeinli içecekler suyun vücuttan daha hızlı atılmasına neden olmaktadır. Bu sebepten kahve içtiğinizde kafeinin olumsuz etkilerini önlemek için normalden daha fazla su içilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir