vida gevşemesi, somun gevşemesi, vida gevşemesinde müdahale

Vida veya Somun Gevşemesi Halinde Ne Yapılmalıdır?

Vidaların kullanımda olduğu ve sarsıldığı her yerde karşımıza çoğu zaman bir sorun çıkması olasıdır. Zaman içinde vidaların gevşemesi de bu sorunlardan bir tanesi olarak incelenebilir. Örnek vermek gerekirse, özellikle aynakol vidalarının zaman için gevşemesi durumu birçok bisikletçinin yaşadığı önemli bir sorundur. Bir diğer yandan hırdavat bölümümüzdeki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi vidaların gereğinden fazla sıkılması da sorun yaratacaktır.vida gevşemesi, somun gevşemesi, vida gevşemesinde müdahale

Peki, bu durumda ne yapmalıyız? Çözüm ise Loctite. Loctite ve muadilleri vidaları tutturmak için kullanılan bir çeşit yapıştırıcı türüdür. Vidaları monte etme sırasında üzerlerine birkaç damla ( fazla değil, sadece birkaç damla, bu önemli ) Loctite sürmek vidaların sıkışmasını güçlendirecek, gevşemesini önleyecektir. Loctite ’ i sürdükten sonra beklemenin bir faydası olmaz. Yalnız, Loctite sadece oksijensiz bir ortamda kuruyabildiği için vidayı tekrar takmayı gerektirir. Aksi takdirde saatlerce sıvı durumdaki Loctite ile bakışıp durmak işten bile değil. Her halükârda gevşeme durumu sürekli söz konusu ise başvurulacak son derece yararlı bir üründür.

Yalnız dikkat edilmesi gereken Loctite ’in değişik sertlikleri bulunur. Orta sertlik – mukavemetin üstündeki modellerde vidayı çözmek imkânsız olabilir. Dolayısıyla bakım, yağlama vb. gibi işlemler için tekrar çözülmesi gereken vidalar ve somunlarda düşük ve ya orta mukavemetli Loctite ’leri kullanmak gerekmektedir. Aksi takdirde bir takılan vida bir daha asla çıkmayabilir.

Diyelim ki bu noktayı kaçırdık, yüksek mukavemetli Loctite kullandık ve sökememekteyiz. Bu durumda 175 dereceye kadar dirençli olan Loctite ’ten kurtulmak için yapılacak tek şey bulunur ve o da vida ve ya somunun olduğu bölgeyi 250 dereceye kadar ısıtmaktır. Sıcaklık geçmeden vidayı ve ya somunu sökmek gerekir. Maalesef biraz zor bir işlem olduğundan başta doğru modeli kullanmak her zaman için en iyi çözümdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir