Soğuk Duşun Vücuda Sağladığı Yararlar

Soğuk duş almak pek çok kültürün içinde yer almakta ve oldukça uzun bir geçmişe sahip bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bu gelenek Rusya, Kore, Finlandiya, Japonya ve Tayland gibi ülkelerde bu gelenek halen sürdürülmektedir. 1920’li yıllarda ise Vincenz Priessnitz adında bir çiftçi hidroterapi ismiyle medikal bir tedavi olarak sunmuş ve soğuk duşun pek çok hastalığa iyi geldiğini iddia etmiştir. Daha sonra insanların doktorlar ve ilaçlara yöneliminin artmasıyla etkinliğini yitirse de geçerli bir uygulama olarak hidroterapi uygulaması devam etmiştir.

İşte soğuk suyla alınan duşun faydaları:

Kan Dolaşımını Düzenlemek

Kardiyovasküler sağlık açısından iyi bir kan dolaşımı oldukça önemlidir. Soğuk duşla birlikte kan dolaşımı düzenlenmekte ve daha iyi bir hal almaktadır. Soğuk suyla temas edilmesiyle birlikte kan damarları daralmaktadır. Bu daralmayla birlikte ise kan akış hızı artmaktadır. Yüksek tansiyonun önlenmesi ve kan damarlarının güçlenmesi iyi bir kan dolaşımıyla gerçekleşmektedir. Kan dolaşımının iyi olmasıyla birlikte tüm vücut sistemleri daha iyi bir şekilde çalışmaktadır. Böylece kişiler de kendini daha iyi hissetmektedir.soğuk duşun yararları, soğuk duşun faydaları, soğuk duş

Bağışıklığı Güçlendirmek

Soğuk duş alınmasıyla birlikte grip, nezle ve enfeksiyonlara karşı koruyucu bir etki oluşmaktadır. Soğuk duşla birlikte monosit ve lenfosit sayısında artış gözlenmiştir. Lenfositler vücudumuzda virüs, bakteri ve toksinlerin ortadan kaldırılması için oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalarla vücudun kendini ısıtmak istemesiyle birlikte artan metabolizma hızı bağışıklık sistemini aktive etmektedir. Bu sayede de daha fazla akyuvar hücresi üretildiği düşünülmektedir. Bu sebeple düzenli bir şekilde soğuk duş alan kişiler grip, nezle ve bazı kanser türleri için risk azalmaktadır.

Depresyonu Azaltmak

Depresyona yardım etmek ve önlenmesi için soğuk duşun yardımcı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Virginia Common Wealth University’de yapılan araştırmalar sonucunda soğuk suyun beyindeki mavi noktaları uyardığı görülmüştür. Mavi noktalar ise beyindeki noradrenalin üretim bölgesidir. Bilindiği gibi noradrenalin ise depresyonu önlemekte kullanılan bir hormondur.

Cilt ve Saç Sağlığında Etkilidir

Sıcak su cilt ve saç üzerinde kurutucu bir etkiye neden olmaktadır. Soğuk su ise saçları daha parlak göstermekte, cilde ise daha sağlıklı bir yapı kazandırmaktadır. Soğuk su etkisiyle daralan gözenekler sivilce oluşumu engellenmektedir. Aynı zamanda detoksifikasyona yardımcı olarak atık ve toksin maddelerin ciltten atılmasına katkı sağlamaktadır. Bu sayede cildin daha temiz ve genç görünmesi mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir