Sivilce Neden Oluşur

Sivilce Neden Oluşur

Sivilce oluşumunun nedenleri şu şekilde sıralanabilir; yağ bezlerinin bulunduğu kanallarda hücrelerin anormal artışı, sebum (yağ) üretiminin anormal artışı, sebum içerisinde mikropların üremesi ve artışı ve inflamasyon artışı. Sivilce oluşumu, basit olarak, yağ bezlerinin sebep olduğu bir cilt hastalığıdır. Yağ bezleri ise erkeklik hormonu olan androjen tarafından salgılanır.

Sivilce oluşumunun nedenleri arasında, hormonların rolü de araştırılmış olup bu konuda androjen dışındaki hormonların kesin bir etkisine rastlanmamıştır. Sivilceli hastalarda yapılan araştırmada, androjen seviyesinin normalin üzerinde değerlerde görülmesi bu hormonun etkisinin kanıtı olarak lüteratüre geçmiştir. Sivilce oluşumuna neden olduğu düşünülen bir diğer konu da kalıtımsal mirastır. Genetik araştırmalarda ortaya çıkan sonuç, birincil akrabalardan %50 oranında geçiş olduğu saptanmıştır. Bu durum, kalıtımsal olarak sivilce hastalığının aktarıldığını kanıtlama konusunda yetersiz olmuştur. Bir diğer konu ise, madde kullanımının sivilceye olan etkisidir. Sigara içern bireylerde sivilcenin arttığı kanıtlanamamıştır. Stresin sivilce oluşumuna etkisi de araştırılmış olup, bu konuda daha somut sonuçlara ulaşılmıştır. Stresin androjen hormonu artışına sebep olduğu bilinmekle birlikte sivilceye de etki edeceği düşünülmektedir.

Sivilcenin neden oluştuğu konusunda daha pek çok araştırma mevcuttur. İlaç kullanımının etkisi, kozmetik ürünlerin etkisi, beslenmenin etkisi gibi konular sıralanıp gitmektedir. Tüm bunların ışığında, sivilce oluşumu, ciltteki yağ bezlerinin ana rol oynadığı bir hastalıktır. Araştırma sonuçları da bunu kanıtlar nitelikte hep aynı noktada birleşmektedir.

Kilolu Kişilerde Neden Sivilce Daha Çok Çıkar?

Kilo ve sivilce birbirleriyle doğrudan bağlantılı kavramlardır. Yapılan araştırmalar nihayetinde ortaya koyulan sonuçlar, kilonun sivilcelenmeye daha fazla yol açtığını kanıtlamaktadır. Artan kilo ile birlikte vücutta androgen seviyesi de yükselmektedir. Androgen hormonu yağ bezelerini tetikleyen bir hormon olduğu için de, vücutta sivilce artışı gözlemlenmiştir.Özellikle ergenlik dönemlerinde, bireylerin yeme ve içmelerine hassasiyet göstermeleri gerekir. Bu dönemlerde yağlı ve özellikle glikoz değeri yüksek şekerli besinlerden uzak durulması halinde kilo kontrolü daha kolay sağlanabilmektedir. Kilo kontrolünün sağlanması ise, ergenlikte hormon düzensizliğiyle artan sivilcelenmenin kontrol altında tutulmasına yardımcı olacaktır. Kilo ve sivilcenin doğru orantılı olması, kilo fazlası olan bireylerde, hoş bir görüntü oluşturmayan, papül adlı sivilcelerin çoğalmasına neden olmaktadır.

Şeker oranı yüksek gıdalar kilo ve sivilcenin başlıca düşmanıdır. Kilo, andogen hormonunu harekete geçirdikçe, yağ bezeleri aktifleşir ve propioni isimli bakteri yağ bezeleriyle etkileşime girerek, gözle görülen yaygın sivilceler ciltte baş gösterir. Kilo testosteron ve östrojen hormonunu tetikler. Bu durum özellikle bayanlarda daha fazla sivilcelere rastlanmasına sebep olur. Kilo ve sivilce doğru orantılıdır. Kilo, şeker oranı yüksek besinlerin tüketimi ile daha çok artar. Bu sebeple, glikoz fazlalığı eşittir kilo; kilo fazlalığı eşittir sivilce gibi bir tez ortaya konabilir.

Kilo ve sivilcenin arasındaki ilişki, araştırmalar doğrultusunda, olumsuz sonuçlar ile karşılaşma olasılığının yüksek olduğunu göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir