organ bağışı, organ bağışı yapma, organ bağışının önemi

Organ Bağışı İle İkinci Bir Yaşam Şansı

Organ bağışının önemine dikkat çekilmesine rağmen, ülkemizde organ bağışı düzeyi hala çok düşüktür. Düşünmeden sorunun ne kadar önemli olduğunu anlayamayız. Ancak her bağış yeni bir hayattır … Organlarınızı toprağa gömmek yerine onlara yeni bir hayat vermeye ne dersiniz?organ bağışı, organ bağışı yapma, organ bağışının önemi

Organ bağışı nedir?

Organ bağışı; Öldükten sonra organlarının bir kısmının veya tamamının başkalarını iyileştirmek için kullanılmasına izin vermek, hayatı boyunca kendi özgür iradesiyle bir kişinin rızasıdır. 05/29/1979 tarih ve 2238 sayılı kanuna göre; Zihinsel olarak stabil olan 18 yaşını doldurmuş herkes organ bağışında bulunabilir.

Organ bağışı nasıl yapılır?

Organ nakil merkezleri, tüm hastaneler, tıp merkezleri ve sağlık departmanları ile iletişime geçerek organ bağışında bulunabilir ve “organ bağış kartı” alabilirsiniz. Bunu yapmak için tek yapmanız gereken, yaklaşık beş dakika sürecek bir bilgi formu doldurmak. Dahası, sigara ve alkol gibi alışkanlıklar organ bağışını caydırmaz.

Bağışlanan organlar bir bedel karşılığında birine bağışlanabilir mi?

2238 sayılı Kanuna göre kişilerin belli bir ücret karşılığında organlarını bağışlaması yasaktır.

Hangi organ ve dokular nakledilebilir?

Doku ve organ nakli, vücutta işlev göremeyen doku ve organların yerine, canlı donörlerden veya beyin ölümü olan kişilerden alınan sağlıklı doku ve organların implante edilmesi işlemidir. Günümüzde nakiller arasında böbrekler, karaciğer, kalp, pankreas, akciğerler, kemik ve kemik iliği, ince bağırsak, kalp kapakçıkları, kornea, tendon, yüz ve kafa derisi, ekstremitelerin üst hava yolları (kollar, bacaklar), üst sindirim sistemi ve rahim bulunmaktadır. .

Beyin ölümü nedir?

Beyin ölümü, insan beynine kan akışının ve oksijenlenmenin kesilmesi ve tüm beyin fonksiyonlarının tamamen ve geri döndürülemez bir şekilde kaybedilmesi olarak tanımlanır. Koma ve bitkisel yaşamdan farklıdır. Hastanın vejetatif yaşam tarzında nefes alması devam eder. Bu hastalar aylarca ya da yıllarca yaşayabilir. Bazı durumlarda iyileşme şansı vardır, ancak beyin ölümü durumunda hasta ventilatöre bağlanır ve kendi başına nefes alamaz. Beyin ölümü yaşayan bir kişide diğer organlar kısa sürede canlılıklarını kaybeder. Şimdiye kadar dünyada beyin ölümü teşhisi konulan ve hayata dönecek hasta yok. Beyin ölümü olan bir kişi tıbbi ve yasal olarak ölmüştür. Organ nakli sadece beyin ölümü olan kişilere yapılır.

Organların alınması

Organların alınması ameliyathanede uzman doktorlardan oluşan bir ekip tarafından yapılır. İlgili organ, alıcıya nakledilene kadar uygun koşullarda saklanır. Organ çıkarıldıktan sonra cesedin yani insan vücudunun bakımı uygun ve onurlu bir şekilde gerçekleştirilir. Organ bağışı yapan bir kişinin organları, ülkemizde acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan bir alıcıya nakledilir ve Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi ile doku uyumu açısından en uygun olanıdır.

Organ bağışı günah mıdır?

Diyanet İşleri Başkanlığı 6/6/1980 tarihli 396 sayılı kararında organ nakline izin verildiğini duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir