kışlık tesettür giyim, tesettür giyim ürünleri, kışlık tesettür tunik

Kış Aylarının Sıcak Yüzü

Her bayanın gardıroplarını süsleyen tunik modeli; gerek rahatlığı gerekse kullanım yelpazesinin genişliği açısından tesettür giyimin vazgeçilmezidir. Genelde dar paça pantolon ve eteklerin üzerine giyilen tunik, her mevsim bayanlar için bir kurtarıcı niteliğindedir. Kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde; kışlık tunik modelleri rağbet görmeye başladı bile. Çeşitli kesim türleri ile her bedene uygun modeller tasarlanmaktadır. Düz kesim, yarasa kol, diz üstü ve diz altı gibi birçok tasarım; kış aylarında birçok bayanın ilgisini üzerine çekiyor. Bu sektörde ter döken her kurum ve tasarımcı ise ürünlerinin beğenilip; insanlar tarafından satın alınması için yarış içerisindedir.kışlık tesettür giyim, tesettür giyim ürünleri, kışlık tesettür tunik

Bundan asırlar önce de tunik modelleri kullanılmıştır. İsmi Latince ‘Tunica’ olan Antik Roma kökenli bir giysidir. Akdeniz Uygarlıklarında başlıca kadın ve erkek giysisi olarak kullanılmıştır. İki parça kumaş kullanılırken, bu parçaların dikilme esnasında baş ve kol kısımlarında delikler bırakılırdı. Kollu ya da kolsuz olarak dikilen tunikler; diz hizasında veya diz altına kadar uzanır, bel kısmı kemer yardımı ile tutturulurdu. Ortaçağ’ da hem din adamları hem de halkın giysisi olarak bilinirdi. Antik Roma’da ise; ihramdan daha rahat ve daha kullanışlı bir giysi olduğundan tercih edilirdi. Aynı zamanda Antik Roma’da tuniğin çeşitli kullanımları vardır. Tunik çeşitleri bir statü göstergesiydi. Eğer kumaş bolca kullanıldıysa bu o kişinin zengin olduğunun göstergesiydi. Eğer tuniğin üstünde geniş mor çizgiler varsa; o kişi senatördü. Eğer tunik diz hizasında veya biraz üstünde ise o kişiler köleler ve askerlerdi. İşin açıkçası isteyen istediği tuniği giyemiyordu.

Tarihten günümüze gelen bu model için kış aylarında; yün, polyester, pamuk, viskoz gibi kumaş türleri kullanılmaktadır. Aranılan en önemli iki özellik ise; şık bir model ve rahat olmasıdır. Bu sene kış sezonunun modasına lila rengi hakimdir. Bu renk kışlık tunik modellerinde de karşımıza çıkacağa benziyor. Ayrıca şıklığın ve rahatlığın simgesi olan tuniklerde, kadife kumaşının rağbet gördüğü gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra, modellerde deri ayrıntısı dikkat çekmektedir. Genelde boydan şerit şeklinde, omuzlarda ve kemer kısmında kullanılmıştır. Batı’da halâ din adamları ve tarikat üyeleri tarafından kullanılmakta olan tunik; ülkemizde ise muhafazakâr bayanların vazgeçilmezidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir