jinekomasti nedir, jinekomasti nasıl tedavi ediliyor, jinekomasti tedavisi

Jinekomasti nedir?

Erkeklerde daha çok glandüler dokuda görülen meme ve meme uçlarının iyi huylu büyümesine jinekomasti denir. Bir kadın ile erkeğin göğüslerinin yapısal şekilleri aynı olsa da, bir erkeğin göğüslerinin kadına göre daha küçük olmasının nedeni erkeğin östrojen hormonuna sahip olmamasıdır. Bu, yaşamın 3 evresinde sık görülen bir durumdur; yenidoğanlarda, ergenlerde ve orta yaş üstü erkeklerde. Ülkemizde her üç erkekte bir jinekomasti görülmektedir. Bazı hastalarda ağrı ve ağrıya neden olsa da sağlığa zararlı değildir. Ancak genç ve yetişkin erkekler, yüzme veya spor yapma gibi fiziksel aktiviteler sırasında utanç ve utangaçlık gibi rahatsızlıklar yaşayabilirler. Birçok erkek için jinekomasti güvensizliğe, çekilme semptomlarına ve kötü duruşa neden olabilir. Jinekomasti bir veya iki memede ortaya çıkabilir. Jinekomasti sert ve yoğun dokular üretir. Kendiliğinden gerileme veya iyileşme imkansızdır. Günümüzde jinekomasti tedavi edilebilir bir hastalıktır.jinekomasti nedir, jinekomasti nasıl tedavi ediliyor, jinekomasti tedavisi

Jinekomasti türleri

Jinekomasti 3 türe ayrılabilir:

Glandüler tipte jinekomasti: Glandüler tipte jinekomasti ile kadın göğsüne benzer şekilde süt üretmeyen sert memeler vardır.

Yağ tipi jinekomasti: Yağ tipi jinekomasti, yağ dokusunda da baskındır. Meme dokusunda artış olmaz. Bu tip jinekomasti aşırı kilo alımına veya kaybına neden olur.

Karışık jinekomasti: Karışık jinekomasti, fazla miktarda glandüler ve yağ dokusunun birlikte meydana geldiği bir jinekomasti türüdür.

Jinekomasti semptomları

Göğüslerde hassasiyet

Göğüste ağrı ve hassasiyet

Bir veya iki meme ucundan akıntı

İki memenin büyüklüğündeki farklılık

Meme başı altında şişlik hissi

Koltuk altlarındaki lenf düğümlerinin şişmesi

Jinekomasti nasıl teşhis edilir?

Öncelikle uzman bir doktor, meme, cinsel organ ve karın dokuları dahil olmak üzere detaylı bir fizik muayene yapar. Jinekomasti, doktor gerekli gördüğü takdirde kan testleri, mamografi, bilgisayarlı tomografi (BT), doku biyopsisi, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi yöntemlerle teşhis edilir. Bu konudaki en önemli nokta jinekomastinin meme kanserinden farklılaşmasıdır. Muayene ve teşhis yöntemleri sayesinde meme kanseri ve meme apsesi gibi diğer hastalıklardan ayırt edilmesi kolay olup, doğru tedavisi sağlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir