iştah açıcı bitki, iştah açan bitkiler

İştah Açıcı Bitkiler

Psikolojik ya da fiziksel sorunlara işaret edebilen iştah kaybı şikâyetleri; depresyon, stres, akut enfeksiyonları ve sindirim sorunları gibi sorunlarla kendini gösterebiliyor. İştah kaybı yaşıyorsanız ilk olarak bunun temelinde yatan sebebi öğrenmeniz gerekiyor. Ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanmadığına emin olduktan, yani doktorunuza göründükten sonra iştah açıcı bitkiler tüketebilirsiniz. İştahsızlığınızın herhangi bir sağlık probleminden dolayı kaynaklanmıyorsa, basit bir nedenden dolayı iştahsızlık yaşıyorsanız bu bitkiler size yarar sağlayabilir.iştah açıcı bitki, iştah açan bitkiler

Zencefil

Bitkilerin şifa gücüne inanıyorsanız mutlaka zencefili evinizde bulundurmalısınız. Her yemeğe lezzet verebilen bu bitkiyi günlük hayatınıza katmak da son derece basittir. Genel olarak farklı mide problemleri için önerilmektedir. İştah kaybı, bulantı, ishal, gaz, mide bozulması, deniz ya da araba yolculuğunun tutması gibi birçok problemde önerilir. Yemeklerinize ekleyerek ya da zencefil çayı tüketerek zencefilin iştah açıcı özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Anason

Bu bitkinin yağı ve meyvesi bitkisel reçetelerde sıkça yer alır. Genel olarak gaz problemleri, bozuk mide ya da iştahsızlık için kullanılır. Türkiye’de en fazla rakıdan kokusuna ve tadına aşina olduğumuz anason; çöreklerde, tatlılarda, et yemeklerinde yiyeceklere lezzet vermek amacıyla kullanılır.

Kişniş

Besleyici öğeler açısında son derece zengin olan Kişniş, oldukça faydalı bir bitkidir. Potasyum, sodyum, magnezyum, demir ve kalsiyum gibi birçok vitamin ve mineral içermektedir. Farklı kaynaklarda kişniş tohumlarının ve yapraklarının sindirimi kolaylaştırdığı, mideyi güçlendirdiği ve aynı zamanda kolesterolü düşürdüğü yer almaktadır. İçerisindeki esansiyel yağ sayesinde hem iştahınız arttırır hem de karaciğerinizi temizler.

Karaman Kimyonu

Hazmı zor yiyeceklerin sindirilmesini kolay hale getiren ve mide kramplarına iyi gelen kimyon, daha çok çorba ve et yemeklerinde kullanılır. Sindirim sisteminin düzenli çalışması ve sindirimi temizleyen karaman kimyonu iştah açıcı özelliğe sahiptir.

Acı Biber

Acıyı herkes sevecek diye bir kural yok, fakat sevenlerin de acıdan asla vazgeçemediğini söyleyelim. Acıyla arası olmayanlara tavsiyelerimiz; minik minik acı tatları denemeleri yönünde olacak. Acı biber doygunluk hissini geciktirip iştahı arttırdığı gibi, metabolizmayı da hızlandırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir