Hamileyken Kola İçilmesinin Zararı Var mı?

Yaz aylarında en fazla aranılan içecekler arasında kola bulunuyor. Gerek asitli oluşu gerekse de soğuk oluşu cezbetmektedir. Kola zararlı bir içecektir ve bunu sağlıkla ilgisi olan herkes bilmektedir. Hamileyken kola içilip içilmemesinden ziyade normal hamilelik kola şartlarda sağlıklı bir insanın dahi kola gibi yapay asit içeren içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durması gerekir. Bilindiği gibi içinde bol kafein ile sitrik asit bulunan bu içecek vücutta tahribata yol açıyor. Bir erkeğin ve ya hamile olmayan bir kadının kola içtiğinde zararlar ne ise buna ek olarak da hamile olan bir kadının kola içmesi demek o zararları hiç bir seçim şansı olmayan bebeğe uygulaması ve ya dayatması denilmektedir. Özellikle de hamilelikte kola içenler unutmamalıdırlar ki istek kendi istekleri ancak zarar ortaktır. Anne karnındaki bebek kafein almak zorunda değildir! Sitrik almak zorunda hiç değildir! Annelerin keyif almak için içtiği kola ile bebeğin beden gelişiminden zeka gelişimine kadar bir çok konuda zarara sebebiyet verir. Elbette ki, hamile olunmadığı zaman ise alışılmış olan cola hamileyken de aşerme nedeniyle istenilen kola olabilmektedir. Fakat bu durumda bir yudum içilebilir tatmin olmak için yoksa bir bardak dahi içmekten kaçınılması gerekir. Aşırı miktarda alınan kafein erken doğuma sebebiyet verir.hamileyken kola içme, hamilelikte kola içme, hamilelikte kola içmek zararlı mı

Hamilelere kolanın zararları ise:

  • Kolanın içinde bulanan kafein fetüse direk geçebilen bir özellikte olduğundan kafein alımından kaçınılması gerekir.
  • Bebeğin aşırı kilolu olmasına sebep olabilir ya da içindeki diğer maddelerden dolayı gelişemeyen düşük kilolu bir bebeğe sebep olabilmektedir.
  • Düşük doğuma sebep olabiliyor.
  • Aşırı kafein ölü doğum riskini artmaktadır.
  • Anne vücudu hamile iken kafeini dışarı atmada daha yavaş olacağından dolayı bu durum vücudun daha fazla kafeine maruz kalacağını gösterilmektedir.

Kola yerine daha doğal içecekler hazırlamayı tercih edebilirsiniz. Bunun için, hamilelere doğal içecek hazırlama yöntemleri şeklinde arama yaparsanız pek çok tarif bulabilirsiniz. Ancak içeceğinizi hazırlarken dikkatli olmalısınız en sağlıklısını ve en uygun olanını doktor kontrolünde sorarak tüketiniz. Doğal diyerek her besin suyunu tüketmek faydalı olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir