grip aşısı, grip aşısı yapımı, grip aşısı kimlere yapılır

Grip aşısı nedir?

İnfluenza, kış aylarında ortaya çıkan ve influenza A ve B virüslerinin burun, boğaz ve akciğerlere yerleştiğinde öksürme ve hapşırmadan kaynaklanan bir hastalıktır. Grip; Yüksek ateş, kas ve eklemlerde şiddetli ağrı, yorgunluk, titreme, baş ağrısı ve boğaz ağrısı, kuru öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir.

İnfluenza için kuluçka süresi 1-3 gündür. Grip bulaşıcıdır ve semptomları geliştirmeden bir gün önce başkalarına bulaşmış olabilirsiniz. İnfluenza aşısının koruyucu etkisi 6 ila 8 aydır. Bu nedenle, bir virüse karşı korunmak için alınabilecek en mantıklı karardır.grip aşısı, grip aşısı yapımı, grip aşısı kimlere yapılır

Dünya Sağlık Örgütü her yıl virüsün yapısında bulunan mutasyonları inceliyor ve aşının bileşimi hakkında önerilerde bulunuyor. Ve aşılar bu kılavuzlara göre hazırlanır.

Grip ciddi bir hastalıktır ve risk altındaki kişiler yakalandığında ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Hatta bronşit, zatürree, ensefalit, sinüzit gibi daha ciddi sonuçları olan hastalıklara bile neden olabilir. Bu nedenle grip aşısı yaptırmaktan çekinenler dışında toplumdaki herkese grip aşısının verilmesi tavsiye edilir.

Grip aşısı olduktan sonra vücudunuz söz konusu virüsle savaşan antikorlar üretmeye başlar. Bu antikorlar, benzer virüslerle karşılaştığınızda sizi korumaya yardımcı olur. Yıldan yıla mevsimsel gribe neden olan virüsler; Bu nedenle, kendinizi her yıl ortaya çıkan yeni grip türünden korumak için her yıl grip aşısı yaptırmanız gerekecektir.

Grip aşısı ne zaman yapılır?

Her yıl değişen grip virüsü nedeniyle grip içeriği her yıl değişmektedir. İnfluenza aşısı her yıl Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyelerine göre hazırlanmaktadır.

Grip aşısı için en uygun ve etkili dönem, yani Eylül-Kasım ayları arasındaki sonbahar dönemi. Grip aşısının ardından uygun grip mevsiminde koruma sağlar.

Grip aşısının yan etkileri nelerdir?

Bu yaygın olmamakla birlikte, grip aşısı olan kişiler, enjeksiyon bölgesinde ağrı, kızarıklık ve şişlik yaşayabilir. Çok nadiren aşılamadan yaklaşık 6 saat sonra vücutta ateş, halsizlik, kas ağrıları gibi yan etkiler ortaya çıkabilir ve 1-2 gün içinde kaybolur.

Yumurtaya alerjisi olan kişiler grip aşısı olmamalıdır. Ayrıca daha önce grip aşısına alerjisi olan kişiler bunu kullanmamalıdır.

İnfluenza aşısı ile vücuda enjekte edilen virüs kısımları canlı olmadığından aşıdan gribe yakalanma riski yoktur.

Grip Aşısını Kimlere Yaptırmalı?

Grip aşısı, 6 aylıktan küçük çocuklar, gebeliğin ilk 3 ayında olan kadınlar, yumurtaya veya aşıdaki herhangi bir maddeye alerjisi olanlar veya daha önce grip aşısına alerjik reaksiyon göstermiş olanlar dışında herkese yapılmalıdır.

Grip aşısı nerede yapılır?

İnfluenza aşısının bir doktor gözetiminde tam teşekküllü bir sağlık kuruluşunda uygulanması tavsiye edilir.

Grip aşısı Covid-19’a karşı koruma sağlıyor mu?

Grip aşısı sizi koronavirüsten değil grip virüslerinden korur. Koronavirüs, bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda daha yıkıcı olduğu için, influenza enfeksiyonlarına karşı korunmak çok önemlidir. Grip ve COVID-19’un aynı anda bulaşması, çok kötü resimlere neden olabilir. Grip aşısı yaptırmak ve önlem almak ciddi hastalık riskinizi azaltacaktır.

Çocuklarda grip aşısı

Bulaşma riski yüksek olan grip, küçük çocukları da etkiler. Çocuğunuza her yıl grip aşısı yaptırmak, grip mevsiminde grip olma riskini önemli ölçüde azaltacaktır. Özellikle astım, bronşit, kalp yetmezliği, anemi, kronik böbrek yetmezliği ve şeker hastalığı gibi kronik tıbbi rahatsızlığı olan çocuklar için grip bu hastalıkları daha da kötüleştirebileceği için doktora danıştıktan sonra grip aşısı yaptırmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir