çocuk hastalıkları, çocuklarda görülen rahatsızlıklar, çocuk hastalıkları neler

Çocuklarda Görülen Hastalıklar

Yüksek Ateş

Bebeklerin vücut sıcaklıkları normal olarak 37,5 derecedir. Bunun üzerindeki sıcaklıklara yüksek ataş denir. Yüksek ateş hastalık değil, vücudun çok susuz kalmasının, uzun süre güneşte kalmasının yarattığı etkinin ya da zatürre gibi herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir.çocuk hastalıkları, çocuklarda görülen rahatsızlıklar, çocuk hastalıkları neler

Bu gibi olumsuzluklar sonucu vücudun mikroplara karşı direncini arttırmak için ateş yükselir. Ancak ateşin 39 derece ve üzerinde çıkması çok tehlikelidir. Bu arada, yüksek ateşinde nedeni bulunup tedavi edilmesi için en kısa sürede hekime başvurulması gerekir.

Yüksek ateş uzun süre devam ederse bebek havale geçirebilir. Birkaç saniyeden, birkaç dakikaya kadar sürebilen havalede bebeğin ağzı köpüklenir, gözleri bir noktaya dikilir, el ve ayaklar kasılarak çırpınır. Sara (epilepsi) ve sinir sistemi hastalıklarına da eşlik edebilen havale uzun sürerse beyinde kalıcı bozukluklar yapabilir. Havaleyi önleyebilmek için çocuğun ateşi sık bir şekilde ölçülerek yüksek ateş düşürülmelidir. Ölçümler bebeklerde makattan, diğer çocuklarda dil altı ya da koltuk altından yapılır.

Günümüzde termometreli emzik gibi araçlarla da ölçüm yapılabilir. Çocuğun yüksek ateşini düşürmek için önce giysileri çıkartılır. Alnı, kolları, ayakları ılık suyla yıkanır ve ya ılık suyla ıslatılmış temiz bir bez ile silinir. Bu işlem alkol kullanılarak yapılabilir. Alkol kullanımında alkolün tahriş edici özelliği de göz önüne alınarak dikkatli kullanılmalıdır.

Çocuklarda İshal

İshal yetişkinlerde hiç önemsenmeyek bir hastalıktır.oysa çocuk ishalleri,meydana geliş nedenleriyle vücutta yaptığı yıpranma ve sonuçları bakımından çok farklıdır.

Ufak çocukların her organı gibi sindirim aygıtları da çok duyarlıdır.ishal olmak için büyüklerde aranan nedenlerden hiçbiri olmayabilir.sözgelişi,çocuğa verilen değişik bir şey rahatlıkla ishal yapabilir.bu kadar kolay bozulan bir organizmada gayet tabii olarak,hastalıkda büyük yıpranma yapabilir.

İshal olan çocuğun genel durumu da çok çabuk bozulur.yorgun bir görünüş alır,durgunlaşır,rengi solar.özellikle bebeklerde bıngıldak içeri çöker,deri kurur ve eski esnekliğini kaybeder.bütün bu belirtiler vücudun su kaybettiğine işarettir.

Daha ileri safhada çocuk kusmaya başlar.böylece su kaybı daha da artar ve ateş yükselir.

İshali hiçbir şekilde kendi başınıza tedaviye kalkışmamanızı önemle hatırlatırız.gereksiz yere geçireceğiniz zaman,çocuğun iyileşme şansını azaltabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir