romatizmal hastalıklar, romatizmal hastalıkların nedenleri, romatizmal hastalıkların belirtileri

Bu belirtiler romatizmal hastalığın göstergesi olabilir!

Romatizma belirtileri

Romatizma semptomları, hastalığın türü ve şiddeti ile etkilenen eklem ve dokulara göre değişir. Bununla birlikte, hepsinde ortak olan en yaygın semptomlar ağrı ve iltihaptır.

Eklem romatizmasının belirtileri

Eklem romatizması veya tıbbi adı ile artrit, eklemler, bunlarla ilişkili kaslar ve çevresindeki yumuşak dokularla ilişkili semptomlarla karakterizedir. Buna ek olarak halsizlik, yorgunluk, tırnak ve cilt değişiklikleri gibi daha genel belirtiler görülebilmektedir. En sık görülen belirtiler arasında;romatizmal hastalıklar, romatizmal hastalıkların nedenleri, romatizmal hastalıkların belirtileri

Eklem ağrısı

Şişme

Döküntü

Hareketin kısıtlanması

İltihap

Eklemlerde ve kaslarda sertlik

Sabah sertliği

Zayıflık

Yorgunluk

Bel ve sırt ağrısı

Deri döküntüsü

Tırnak değişiklikleri

Göz problemleri

Kas zayıflığı ve ağrı mümkündür.

Kas romatizması semptomları

Fibromiyalji semptomları kişiden kişiye değişmekle birlikte boyun, üst göğüs, dirsek, sırt, diz ve bel gibi hastalarda 3 ay veya daha uzun süren ağrı hassasiyeti ve kas sertliği yaygındır. Bu semptomlara aşırı yorgunluk ve halsizlik eşlik eder. Fibromiyalji ile vücutta sadece uzman bir doktor tarafından tespit edilebilen ağrıya duyarlı noktalar vardır.

Miyofasiyal ağrı sendromu aynı zamanda bir tür kas romatizmasıdır. Ağrı, sertlik ve ağrı bir veya daha fazla yerel kas grubunu etkiler. Ayrıca kaslarda uyuşma, karıncalanma, karıncalanma, gerginlik ve şişlik görülür. Etkilenen kasın yakınındaki eklemlerde ağrı ve sertlik de görülür.

Romatizma nedenleri

Romatizmal hastalıkların genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığına inanılmaktadır. Genel olarak, belirli gen varyantlarının varlığı, bir kişinin romatizmal hastalıklara duyarlılığını artırabilir ve çevresel tetikleyiciler hastalığın başlamasına neden olabilir.

Örneğin; Araştırmalar, vücuttaki bağışıklık tepkilerini kontrol etmeye yardımcı olan HLA adı verilen genlerdeki bazı varyasyonların romatoid artrit riskini artırdığını gösteriyor. Bu kişilerde hormonal etkiler, bakteriyel veya viral enfeksiyon veya obezite gibi tetikleyici bir faktör nedeniyle hastalık gelişebilir.

Romatizmal hastalıkların tedavisi

Romatizma tedavisinde amacı, optimum eklem fonksiyonunu sürdürürken ağrı ve iltihabı azaltmaktır. Tedavi planı, romatizmal hastalığın türü ve hastalığın ciddiyeti dikkate alınarak özel olarak tasarlanmıştır. Tedavi ilaçları, soğuk veya sıcak kompresleri, masajı, eklemin hareketsizliğini, egzersizi ve ameliyatı içerebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir