ağız yarası, ağzı yarasına ne iyi gelir, ağız yarası nedenleri

Ağzı Yarasına Dair Bilinmesi Gerekenler

Hamilelik sırasında ağızda ağrı

Hamilelik sırasında vücutta hormonal aktivite artar. Hamile kadınlar, özellikle yemek borusu hormonuna maruz kaldıklarında sıklıkla diş eti problemleri ve diş eti iltihabına sahiptir. Diş etleri hassastır, çabuk şişer, kanamalar daha sık görülür. Bu tür durumlardan korunmak için hamilelik sırasında ağız ve diş bakımına dikkat edilmeli ve kesintiye uğratılmamalıdır.ağız yarası, ağzı yarasına ne iyi gelir, ağız yarası nedenleri

Bebek ve çocuklarda ağız yarası

Normal doğum yapan bebeklerde doğum sırasında anneden çocuğa geçen mantar enfeksiyonlarına bağlı olarak ağız çevresinde veya ağızda yaraları görülebilir. Bağışıklık sistemi sorunu olmayan bebeklerde bu lezyonlar kendiliğinden kaybolur. Ayrıca bebeklerin ağızda pamukçuk denilen beyaz lezyonları olabilir. Ağız boşluğu ve dişlerine yeterince özen göstermeyen ve ağız hijyenine uymayan çocuklarda da pamukçuk görülebilir. Herpes nadir de olsa çocuklarda ateşli hastalıklarda görülebilir.

Ağız yarasına ne iyi gelir?

Ağız yaraları genellikle doğal maddelerle gargara yapılarak tedavi edilir. Ağız agız zyaralarınan nasıl geçilir sorusuna cevap arayan kişiler, eski çağlardan beri doğal yöntemler kullanıyorlar. Doğal olarak iyileşmeyen ağız yarasını  tedavi etmek için antibiyotikler veya antiviral ilaçlar kullanılabilir. Antiviral ajanlar içeren kremler, uçukların tedavisinde yardımcı olabilir. İşte ağız yaralarını iyileştirebilecek bazı doğal maddeler.

Karbonat

Kabartma tozu genellikle ağızda oluşan lezyonlar için kullanılır. Kabartma tozu iltihabı azaltır, yara iyileşir ve ağrı azalır. Bir çay kaşığı karbonat biraz ılık su ile karıştırıldıktan sonra macun kıvamında hazırlanan macun yaraya sürülmeli ve bir süre lezyon üzerinde bırakılmalıdır. Daha sonra bu karışım temiz ılık suyla yıkanmalıdır.

Tuz

Tuzlu suyla gargara yapmak ağız yarasının tedavisine yardımcı olabilir. Tuz ayrıca afttan kaynaklanan ağrıyı da giderir. Bir çay kaşığı sıradan ev tuzu yarım bardak ılık suda çözülür ve bu suyla günde birkaç kez veya hatta birkaç saatte bir 15-30 saniye boyunca yutmadan gargara yapabilirsiniz.

Karanfil yağı

Karanfil yağı analjezik özelliklere sahiptir. Çok ağrılı olabilen aft benzeri lezyonlarda ağrıyı hafifletmek için kullanılabilir.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisinden elde edilen jel, ağrıyı azaltmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için doğrudan afta sürülebilir. Aloe vera suyu da aynı şekilde çalışır. Çatlamış dudaklar ve uçuklar gibi diğer oral lezyonlar için de yararlı olduğu bulunmuştur.

Meyan kökü

Meyan kökünün doğal iyileştirici özellikleri ağız yaraları için de faydalıdır.

Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağı doğal bir antimikrobiyal maddedir. Susam yağı veya diğer yenilebilir yağlarla karıştırılması gereken hindistancevizi yağı gargara, eski çağlardan beri ağız ülserlerini tedavi etmek için kullanılan bir çare.

ada çayı

Adaçayı çayı, bilinen en eski bakteri öldürücü bitkilerden biridir, bu nedenle ağız yarasını tedavi etmek için de kullanılabilir. Her yerde bulunabilen adaçayı yaprağı çayı, ister gargara yapılarak ister sıcak suda demlendikten sonra ağzınızda az bir miktar bekletilerek kullanılabilir. Sage Gargara ağız hijyenini destekler, iltihabı azaltır ve ağrıyı hafifletir.

Yukarıda belirtilen doğal yöntemlerle iyileşmeyen veya sık tekrarlayan ağız yaraları daha ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu durumda kulak burun boğaz uzmanı veya diş hekimi ile randevu almayı unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir