Zirkonyum Diş Maliyetleri

Zirkonyum Diş Maliyetleri
Sözünü etiğimiz teknoloji, zirkonyum kaplamalarıdır. Bu yönüne kıyasla, zirkonyum kaplamalarının fiyatları çok da fazla sayılmamaktadır. Bu yazımızda, zirkonyum diş maliyetleri hakkında sizlere bilgiler verirken, zirkonyum kaplamalarının genel özelliklerine değineceğiz ve kaplattırdığınız zirkonyumlarınızın bakımlarına dair püf noktaları sizlere sunacağız.

Zirkonyum diş uygulaması diğer metal köprülü kaplama ve seramik kaplama teknolojilerine nazaran baya uç bir teknolojidir. Zirkon plaklar üzerine oturtulan bu kaplama türünde, diş hassasiyetiniz göz önünde tutularak, dişleriniz ile aynı ölçülerde kalıplar çıkarılır ve bu kalıplar, incelmiş, deformasyona uğramış, sararmış dişlerinizin yerine yapılır. Eğer, orijinal dişinizin yerine yapılacaksa, önce zirkonyum plağın bu diş üzerine geçirebilmesi için, dişe inceltme çalışamalrı yapılır ki, zirkonyum plağına tutunma yüzeyi sağlanabilinsin. Sonrasında, inceltilen bu dişin üzerine zirkonyum plak oturtulur. Tüm işlemler, zirkonyum diş maliyetlerini arttıran işlemlerdir. Zirkonyumun bu hassas yapısından ötürü, ucuz diş hekimleri tarafından bu teknolojinin uygulanması pek de sağlıklı sonuçlar doğurmayacaktır. Bu sebepten ötürü bu teknolojiyi almak isteyen bireylerin, ucuza kaçmamalı, kaliteli kliniklerden, zirkonyum kaplamalarını temin etmeleri önemlidir. Zirkonyumun faydalarıs saymakla bitmez. Zirkon plaklar ısı yalıtım özelliği olan plaklardır. Böylelikle, ağız içi sıcaklık farklılıklarının maruz kaldığı hassasiyetler, zirkonyum plakları ile son bulur. Zirkonyum kaplamalar ışığı geçiren özelliktedir. Böylelikle, zirkonyum ile kaplanan bir diş üzerine düşen ışık atomları, arka fona yansır ve bu özellik kaplamaya organik kaplama görünümü kazandırır. Zirkonyum plaklar doku dostudur. Böylelikle, zirkonyum ile kaplanan dişlerinizde diş eti hasarı oluşması minumum seviyeye iner. Normal dişlerde bile gözlemlenebilen diş eti çekilmesi gibi diş eti rahatsızlıklarının, zirkonyum plaklarda en asgari seviyelerde gözüktüğü söylenebilir. Zirkonyum plaklar güçlü basınç dayanımlarına sahiptir.

Metal krom köprüler ile kaplanan plaklar kadar dayanıklı olmasa da, basıncı her noktasına eşit şekilde yayan zirkonyum kaplamalarının ömürleri de uzundur. Uygun zirkonyum diş plaklara nazaran, basınç dayanımları daha düşük porselen kaplamaların ömürleri daha kısadır. Zirkonyum plaklar, kolay bakımı ve ağız içine uyumu ile size rahatsızlık vermez. Uygulanan diş üzerinde yabancı cisim hissi doğurmayan zirkonyum plakların bu özelliği kullanıcılarını en çok tatmin eden özellikleri arasındadır. Kim yıllarca ağzında yabancı bir cisim var edasıyla yaşamak ister ki? Tüm bu özellikleri ile zirkon diş maliyetleri yükselmektedir. Bu sebeplerden ötürü, yukarıda da belirttiğimiz gibi, zirkonyum teknolojisini ucuza mal etmeye çalışmak, ağzınıza yapacağınız en büyük haksızlıklardan biri olur. Bu tarz hassas teknolojik uyarlamalar, özellikle sağlık alanında olduğunda ekstra dikkat isteyen uygulamalar konumunda yer almaktadır. Bu sebeplerden dir ki, zirkonyum diş uygulamalarının kaliteli kliniklerde, kaliteli doktorlara emanet edilmesi gerekir.

Şimdi de gelelim, zirkonyum teknolojilerinin bakımlarına. Aslında, zirkonyum diş teknolojilerinin bakımları normal dişlerinizin bakımları ile aynı ölçülerdedir. Zirkonyum kaplamalarınızı normal dişleriniz gibi günde üç defa fırçalayın. Fırçalamalarınız üçer dakikalık olsun. Akşam yatarken ki fırçalamanız da dört dakikalık olsun. Günde iki defa öğünler arasında bol su ile ağzınızı çalkalamanız da gene bakıma yönelik bir hamledir. Ayrıca, gerek diş bakımında olsun gerekse de zirkonyum diş bakımında olsun günde yarım saat kadar sakız çiğnemeniz, dişleriniz arasına giren yemek artıklarından dişlerinizi arındıracaktır. Zirkonyum pahalı bir uygulama olmasından mütevellit bu pahalı uygulamaların bakımlarını ihmal etmemeniz önemlidir. Günde toplamda sakız çiğnemeleri de sayarsanız birer saatlik bakımlar çok değildir ve dişleriniz için geçerlidir. Diş bakımlarınızda bunları ihmal etmeyin, böylelikle siz kazançlı çıkacaksınız. Sağlıklı gülüşler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir