zerdaçalın faydaları, zerdeçal nelere iyi gelir, zerdaçal kullanımı

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal’ın bilimsel adı curcuma longa‘dır. Son zamanlarda hem beslenme ve yemeklerde aroma olarak kullanılması nedeniyle oldukça göze çarpman bitkilerden biridir. Anayurdu Doğu Hindistan olarak bilinir. Yurdumuzda yetişmemektedir. İçeriğinde bol miktarda B6 ve C vitaminleri bulunmaktadır Ayrıca potasyum, demir, manganez, kalsiyum, sodyum, çinko ve bakır mineralleri içermektedir. Yapılan laboratuvar deneylerinde içinde bulunan bileşenlerden “kurkuminioitler”in etkileri üzerinde duruluyor. Özellikle de içinde bulunan iki madde tam bir vücudun kalkanı olarak görev yapıyor bu maddeler ise; dezmetoksikurkumin ve bisdezmetoksikurkumin)dir.zerdaçalın faydaları, zerdeçal nelere iyi gelir, zerdaçal kullanımı

Yapılan araştırmalara göre zerdeçalın kanserden korunmada etkili olacağı öngörülüyor. Pankreas kanseri ölümcül kanserlerden biri ve çok fazla ilaç tedavisi uygulanamıyor. Yapılan deneylerde zerdeçalın tedavide faydası olabileceği söyleniyor. Zerdeçalın etkili bileşenleri olan kurkuminoitlerin insanlarda 18 ay süre ile günlük 8 grama kadar dozlar ile uygulandığı vakit herhangidir. Tahammülsüzlük sorunu ile karşılaşmadığı ve bazı pankreas hastalarında ise pozitif neticeler alındığı bilinmektedir. Bir diğer önemli faydası ise kireçlenme hastalığına önemli etkisi belirlenmiş. Radyolojik olarak bir ya da iki dizinde de kireçlenme teşhisi konulan 50 hasta üzerinde 3 ay süreyle zerdeçalın temel bileşimi olan kurkuminin, bünyede emilimi yüksek bir türevi uygulanmış. Sonucunda ise ağrılarda belirgin azalma fiziksel olarak işlev kapasitesinde artış olmuştur.

Diğer Faydaları:

Sinirleri uyarır

İltihap giderir

Soğuk algınlığı ve astımda faydalıdır

Verem de faydası vardır

Vücutta biriken zehirli maddeleri atar

Kolesterolü azaltıcı etkisi bulunur

Karaciğeri güçlendirir

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdeçalın meyve kısmı kullanılır. Kurutulan meyveleri toz haline getirildikten sonra yemeklere baharat olarak katılabileceği gibi çayı da yapılabilir. Bal ile karıştırılıp soğuk algınlığı, grip döneminde kullanılabilir.

Zerdeçalın Zararı Var mıdır?

Hamile ve emziren kadınlar doktorun onayını almadan kullanmamaları gerekir.

Fazla miktarda alınması halinde mide mukozası tahrişine neden olabilir.

Kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılmamalı. Eğer ameliyat gibi bir durum varsa kullanımı iki hafta önceden bırakılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir