yeşil çayın sağlığa faydası, yeşil çayın yararları, yeşil çayın faydaları

YEŞİL ÇAY NE İŞİ YARAR?

İsmini sıklıkla duymuş olduğunuz ama genel olarak yabancı kaldığımız yeşil çay nedir sorusunun en kısa cevabını; siyah çay ile aynı bitkiden elde edilen fakat farklı bir işlemle farklı özelliklerde kullanılan bir çay türü şeklinde verebiliyoruz. Yeşil çay çok kısa bir işlemden geçerek herhangi bir fermantasyona maruz kalmadan ve oksidiyon gerçekleşmeden hazırlanır. Siyah çay ise uzun süre işlem görür ve bu nedenle fermantasyona uğradığı için içeriğindeki antioksidanları kaybeder. Yeşil çay daha az işlemle karşı karşıya kaldığı için içeriğinde ki kateşin maddesini kaybolmaz. Yaklaşık beş bin yıldır özellikle uzak doğu ülkeleri ve Hindistan’da alternatif tıpta kullanılan bir bitki olarak geçmişi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır.yeşil çayın sağlığa faydası, yeşil çayın yararları, yeşil çayın faydalarıYEŞİL ÇAYIN FAYDALARI

Yapılmış olan araştırmalar sonucunda yeşil çayın faydaları hakkında son derece önemli bilgilere ulaşıldı. Özellikle Japonların çok uzun süre yaşamalarının kaynağı olarak yeşil çay görülmektedir. Bu noktada belirtmekte fayda var ki; yeşil çayı tedavi edici değil destekleyici niteliklere sahiptir. Parkinson ve Alzheimer gibi özellikle ileri yaşlarda oluşan rahatsızlıklara karşı önemli bir rolü vardır. Bu çayı düzenli tüketen kişilerde yaşlılık dönemlerinde bu hastalıkların görülme riski daha düşüktür. Kanser tedavisinde de etkili olduğu bilinen ve obeziteyi engellemek adına da destekleyici olarak kullanılan yeşil çayın en çok kalp ve damar hastalıklarında etkin olduğu da belirtilmektedir. İçeriğinde ki antioksidan sayesinde polifenol maddesi kalp hastalıklarına karşı etkili sağlar.

YEŞİL ÇAYIN ZARARLARI

Ciddi alamda bir zararı olduğu bilinmese de yeşil çayın zararları konusunu da değinmek gerekir. Özellikle sıklıkla idrara çıkma, bulantı ve kusma, uyku düzeni bozukluğu gibi olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Kafein maddesine karşı hassasiyeti olanlar tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır. Birçok rahatsızlığa faydalı olsa da yine de özellikle kalp ve böbrek rahatsızlığı olanlar, psikolojik rahatsızlıklar yaşayanlar, kanda pıhtılaşma oranı düşük olanlar ve kanser hastalığı bulunanlar mutlak suretle doktora danışarak yeşil çay tüketmelidirler. Aynı zamanda hamilelik döneminde de doktora danışmadan tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Kadın metabolizmasında etkileri daha yoğun görülen çay, erkeklerde ise aynı oranda etki göstermemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir