Uykuya Geçişi Kolaylaştıran Doğal İpuçları

Stres ve yoğun iş temposu özellikle büyük şehirlerde yaşayanların yakasını bırakmıyor. Trafik, sorumluluklar, yapılması gereken işler derken gece yatağa yattığımızda bile kafamızın içindeki ses hiç durmuyor. O ses susmayınca biz de açıyoruz bilgisayarı ya da televizyonu neler oluyormuş diye bakarken bir bakıyoruz ki saatler akıp geçmiş. Bir kaç saatlik uykuyla yeni güne başlamak ve aynı şeyleri tekrar yaşamak zorunda kalıyoruz. Bu gidişe bir dur demek mümkün, hem de doğal yöntemlerle. Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz pek çok çay sizi sakinleştirip uykuya geçisiniz de yardımcı olabilir. Akdiken, ıhlamur, çarkıfelek, kediotu ve melisa düzenli uyku için yardımcı olabilir. Yatmaya hazırlanmadan yarım saat kadar önce yaptığınız bu çaylar sizi sakinleştirir. Çubuk tarçın ve biraz bal ile çaylarınızı tatlandırabilirsiniz.uykuya dalma, uykuya geçiş problemi, uykuya geçişi kolaylaştırma

Huzurlu bir uyku için en önemli noktalardan bir tanesi de fiziksel olarak aktif olmak. Çoğumuz masa başında çalıştığımız için zihnimiz yorulsa da bedenimiz enerjisini atamamış oluyor. Gün içinde fiziksel aktiviteyi arttırmak ise huzurlu bir uykuya geçişi gözle görülür bir şekilde kolaylaştırıyor. Rahat ve deliksiz bir uyku için dingin bir ruh haline bürünmeli ve zihnimizi sakinleştirmeliyiz. Bunun için en iyi yöntemlerden biri de nefes egzersizleri. Bu egzersizler hem ruhumuzu sakinleştirerek uykuya geçişimizi hızlandıracaklar hem de doğru nefes alma alışkanlığı kazandırdıkları için uyku kalitesine de pozitif etki yapacaklardır. Akşam yemeğini hafif ve sağlıklı ürünlerden tercih etmek de uyku kalitenizi ciddi şekilde arttıracaktır. Yağlı ve ağır ürünler veya baklagiller ya da karnıbahar gibi gaz yapıcı besinler midenizi ve sindirim sisteminizi zorlayarak uykusuz gecelere yol açabilir. Ilık süt içerdiği triptofan sayesinde uykuya geçişinizi kolaylaştırır, ancak laktoz intoleransına sahipseniz, yine sindirim problemleri yaşamanız mümkün. Laktozsuz ve az yağlı sütleri tercih etmenizde fayda var.

Alkol ilk etapta uykuyu getiriyormuş gibi dursa da  uyku kalitesinde ciddi bir düşüşe yol açar. Sebep olduğu dehidrasyon nedeniyle sıklıkla uyanmanız ve uzun süre uyuyamamanız mümkün. Bu yüzden alkol alımını sınırlandırmanız düzenli bir uyku için yardımcı olacaktır. Bir de yatak odanızda elektronik aletler ve özellikle telefon bulundurmamanız oldukça önemli. Dikkat dağıtıcı etkisi olan bu cihazlar zihninizi meşgul ederek sizi huzurlu bir uykudan uzaklaştırabilir. Bedeninizi uykuya hazırlamayı ihmal etmeyin. Her gece tekrar ettiğiniz bir uyku ritüeliniz olsun ve bedeninize yatma vaktinin geldiğinin sinyallerini verin. Ilık bir duş almak, dişlerinizi fırçalamak, sakin bir müzik eşliğinde bir kaç sayfa kitap okumak gibi. Bu sayede hem zihniniz hem de bedeniniz kendini uykuya geçiş sürecine daha hızlı adapte edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir