üstün yetenekli çocuk, üstün zekalı çocuk

Üstün Yetenekli ve Üstün Zekalı Çocuk Arasındaki Fark Nedir?

Üstün yetenekli çocuklar; İstihbarat, yaratıcılık, sanat, liderlik veya özel akademisyenler alanında, belirli normlara ve uzmanlarına göre akranlarına göre yüksek performans gösteren çocuklardır. Başka bir deyişle, üstün zekalı çocuklar edebiyat, sosyal, matematik, bilim gibi akademik bir alanda ya da müzik, resim ve drama gibi sanat ve yaratıcılık nitelikleri bakımından akranlarından ileri düzeyde performans sergilerler.üstün yetenekli çocuk, üstün zekalı çocuk

Üstün zekalı çocukların temel özellikleri:

– Ortalamanın üstünde (genellikle beklenen yaş seviyesinin üzerinde),

– Yüksek görev sorumluluğu,

– Yüksek düzeyde yaratıcılık,

– Yüksek motivasyon seviyesi.

Üstün zeka, çocuğun bilişsel düzeyde çocuğun yaşından beklenen seviyenin üzerinde olduğu durumdur. Uygulanan zeka testi, genel gelişim değerlendirmeleri, aile ve öğretmen görüşmeleri ve doğal gözlemler ile değerlendirilen çocuğun genel zeka puanı, yüksek IQ düzeyinde, yaştan beklenen puandan daha yüksek olarak belirlenirse, çocuk yetenekli sayılır.

Üstün zekalı çocukların bazı karakteristik özellikleri:

– Mükemmel uzun süreli bellek,

– Geniş kelime hazinesi,

– Yüksek seviyede okuduğunu anlama başarısı,

– Yüksek düzeyde matematiksel akıl yürütme başarısı,

– Tartışmalarda ileri düzeyde sözel beceriler sergilemek,

– Karmaşıklığı, aşırı yaratıcılığı ve yüksek hayal gücünü çözmek,

– Keskin bir gözlemci olmak,

– Çok ilginç fikirlere sahip olmak, aşırı merak, çok soru sormamak.

Görülebileceği gibi, üstün zekalılık ve üstün zekalılık bazı ortak özelliklere sahip olsa da, aslında dikkatlice ayrılması gereken durumlardır. Üstün yetenekli çocuğun da üstün zekalı olduğu konusunda bir genelleme yapmak mümkün değildir. Başka bir deyişle, çocuğun belirli bir akademik alanda özel bir yeteneği ve üstün başarısı olabilir, ancak zeka düzeyine baktığımızda, yaşından beklenen düzeyde üstünlük olmadığı görülebilir. Bununla birlikte, üstün zeka doğrudan bilişsel düzeyde göstereceği ve çocuğun yaşını geçeceği için, doğru bir uzman değerlendirmesi ile üstün zeka ve üstün zekalılık arasında bir ayrım yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir