Uçan araçlar gerçekten var mı, uçan araçlar gerçek mi, uçan araçlar ne zaman trafikte olacak

Uçan arabalar hayal mi gerçek mi?

Bilimkurgu filmlerinde sıkça gördüğümüz uçan arabalar birkaç yıl öncesine kadar sadece hayalden ibaretken günümüzde gerçekten varlığınızı sürdüren şeyler halini almışlardır. Ünlü markalarında aralarında bulunduğu birçok farklı otomotiv devi uçan araba konseptini benimsemiş ve bu alanda araştırma ve geliştirme çalışmaları sürdürmüştür. Halen günümüzde aerodinamik vb. gibi konularda çalışmalar yapılacak uçan arabaların üretimi devam etmektedir. Seri üretime geçilmemiş ve satışa sunulmamış olsa da hem konsept yani sadece tasarım haliyle hem de gerçekten üretilmiş uçan arabalar vardır.Uçan araçlar gerçekten var mı, uçan araçlar gerçek mi, uçan araçlar ne zaman trafikte olacakUçan arabaların temelinde yatan mantık yoldan ve binalardan yukarıda ancak uçaktan alçakta uçan araçlar üretmektir. Birkaç marka drone dediğimiz uçakları kendine örnek alarak bazı uçan araçlar ürettiler. Çin ve Japon mühendisler bu konuda oldukça iyi olduklarını kanıtladı ve uçan araçlarını sadece bir teori olarak bırakmayıp gerçekten uçan bir şekilde ürettiler. Birkaç mühendisin ve bilim insanının bir araya gelerek ürettiği uçan arabaların videolarına internetten ulaşabilirsiniz.

Uçan arabaların faydaları ne olacak?

Uçan arabaların üretilmesinin en büyük faydası trafik sıkışıklığının giderilmesi olabilir. Bazı araçlar yerden gitmeye devam eder ve bazıları uçar ise trafik ikiye bölüneceği için trafiğin sıkışması en aza inebilir. Karayollarının onarımı ve inşası için ayrılan devlet bütçesi devletin kasasında kalabilir ve böylece farklı alanlara yatırımlar yapılabilir. Ülkemizi düşündüğümüzde birkaç yılda bir asfalt bakımı yapıldığını göz önünde bulundurursak uçan arabaların gelişi devlet bütçesinde ciddi bir rahatlama getirecektir.

Uçan arabalar ne zaman yaygın olarak kullanılabilecek?

Uçan araçların henüz seri üretimi başlamadı. Bu sebepten dolayı tam olarak hangi yılda ya da yıllar arasında piyasaya sürüleceğinizi tahmin etmek bir hayli zor. Sadece araçların trafiğe çıkması düşünülmemelidir. Aynı zamanda ehliyetlerin düzenlenmesi, hava trafiğinin rotasyonunun yapılması, hava trafiği kurallarının koyulması vb. gibi birçok farklı etken göz önünde olmalıdır. Tüm bunları düşündüğümüzde uçan araçların seri üretimi yapılsa dahi diğer düzenlemelerin yapılması bir hayli zaman alacak haliyle uçan araç kullanımının yaygınlaşması da biraz zaman alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir