turnike sistemi nedir, turnike sistemlerinin kullanım alanları, turnike sistemi nerelerde kullanılır

Turnike Sistemleri Nerelerde Kullanılabilir?

Günlük hayatta özellikle kalabalık ortamlarda turnike sistemleri ile çok sık karşılaşırız. Kullanım amaçları genellikle düzeni sağlamaktır ve uygulanması gereken prosedür ne ise geçecek olan kişi o işlemi yaptıktan sonra ona geçiş hakkı tanır.turnike sistemi nedir, turnike sistemlerinin kullanım alanları, turnike sistemi nerelerde kullanılır

Turnike sistemleri ile belediyelerde, alış veriş merkezlerinin girişinde, iş yerlerinin girişinde,  ticari ve yerleşim alanlarında karşılaşırız. Bir çoğunun boyu ve genişliği farklıdır. İsteğe göre tasarlanıyor olsalar da hepsinin yaptığı iş hemen hemen aynıdır. Elbette farklı prensiple çalışanları da vardır. Kimileri sadece düzeni sağlamak amacıyla vardır. Yani kart okutmanız ya da ekstra bir şey yapmanız gerekmez, sadece geçiş için uygun görülen alan orası olduğu için düzenin sağlanması adına o istikameti kullanırsınız. Bazılarında ise geçiş için parmak izi ve yüz tarama kontrolleri yapılır.  Elbette halka açık alanlar değildir. Genel olarak belediyeler ve iş yerleridir. Cihazlar önceden tanımlı olan parmak izlerini ve yüzleri kontrol ederek onlara geçiş hakkı tanır. Bu noktada kullanım amaçları ise güvenliği sağlayabilmektir.  Bir çok iş yeri personellerinin devamlılığını kontrol etmek amaçlı olarak turnike sistemleri kullanmaktadır. Böylece hangi çalışanın ne vakitte işe gelip gittiği belli olur. Böylece ay sonunda bu durum maaşlara yansır. Duruma göre maaşın miktarında eksilmeler ve ilaveler olabilir.

Turnike sistemleri kontrol, düzen ve güvenlik için toplu yaşamın olduğu bir çok alanda kullanılması ihtiyaç haline gelmiş bir uygulamadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir