Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek

Yumurtalıkların hormon ilaçlarıyla daha fazla çalıştırılması, yumurtaların toplanması, laboratuarda yumurta ve spermlerin bir araya getirilmesi ve embriyoların transfer edilmesine dayanan bir süreçtir. İlk uygulanan klasik/düz tüp bebek yönteminde, yumurtaların toplanması ve meni örneğinin alınmasını takiben, laboratuarda, her yumurta başına belli sayıda sperm bırakılarak doğal döllenmenin gerçekleşmesi izlenir. Döllenen yumurtaların bölünüp embriyo olmasından sonra rahim içine transferi yapılır.

Mikroenjeksiyon işlemi sırasında sperm yakalama anı:
çok ince olan iğne ile sperm hareketsiz hale getirilir ve iğnenin içine çekilir.

Mikroenjeksiyonun 2. aşaması:
yumurta sabit tutulur. Spermi içeren iğne yumurtaya yaklaştırılır.

Mikroenjeksiyon denilen ileri teknikte ise her yumurtaya bir sperm enjekte edilmektedir. Döllenme olduktan sonraki aşamalar klasik tüp bebek yöntemindeki gibidir.

Menide sperm çıkmadığı durumlarda, sperm kanalından iğne ile alınan sıvı (PESA) veya yumurtalık dokusundan iğne ile çekilen sıvı (TESA) incelenip sperm elde edilebilir. Bu müdahalelerde sperm bulunamadığında yumurtalık dokusundan küçük bir doku parçası alınarak sperm elde edilebilir (TESE). Her üç işlem sonucunda da eğer sperm elde edilebilirse mikroenjeksiyon yöntemiyle yumurtanın içine yerleştirilir. Döllenmeden sonraki aşamalar diğer yöntemlerdekilerin aynısıdır.

Spermi içeren iğne, yumurtanın içine sokulup sperm içeriye bırakılır.

Spermin yumurtanın içine bırakılmasından sonra iğne dışarı çıkarılır.

Mikroenjeksiyondan 16-18 saat sonra iki pronükleus içeren döllenmiş yumurta

Yumurtalıkları uyarıcı tedavi protokolünün ve laboratuarda uygulanacak yöntemin seçimi uzman hekimlerimiz ve laboratuar ekibimizin ortak kararıdır. Yaptırmış olduğunuz ön tetkiklerin ışığında alınan bu karar doğrultusunda, siz, eşiniz ve uzmanlarımız bir takım olarak çalışacaksınız. Başarıya ulaşılacağına dair garanti yoktur. Tüm çiftlerin gebelik elde edip doğuma kadar ulaşabileceği kesin değildir. Ancak, uzman hekimlerimize başvurarak başarıya giden yolda en önemli adımı atmış olursunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir