tarçının faydaları, tarçının faydaları nelerdir, tarçın ne gibi faydalar sağlar

Tarçın Nedir?

Tipik bir defnegiler familyasından olan tarçın, yaklaşık olarak 6 ila 12 cm boylarında yetişen bir ağaçtır. Uzun ve silindir şekline bir gövdeye sahip olurken boyu 50 cm ulaştığı zaman yukarısından kesilmekte ve kök kısmından uzun şıvgınların çıkmasına neden olmaktadır. Bu şıvgınlar yaklaşık 2 ila 3 cm uzunluğunda olmaktadır. Kabukları soyularak kurutulmaktadır. Tarçının bir de çiçeksi kısımları vardır. Bu çiçeksi kısımları ağacın en tepesinde bulunmakta ve her zaman toplu halde durmaktadır. Yaprakları ise taze haldeyken kırmızıya daha sonra da yeşile dönmektedir. Her ne kadar baharat olarak bilinse de tarçın koku vermesi için bazen yemek ve tatlılara da katılmaktadır. Aynı zamanda kokusundan dolayı parfümlere de koyulmaktadır.  Çoğu insan tarçın hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadığı için ayrıntılı olarak tarçın nedir? tarçın nerelerde kullanılır? Şeklinde sorular sormaktadır. Tarçın tropik ülkelerde yetiştirilmesinin yanı sıra ülkemizde de sadece botanik bahçelerde yetiştirilmektedir.tarçının faydaları, tarçının faydaları nelerdir, tarçın ne gibi faydalar sağlar

Tarçının Faydaları Nelerdir?

Fidesi gövdesinden ayrıldığı zaman kurtulmaya bırakılan tarçın, daha sonra hem evlerde hem de farklı amaçlar ile kullanıldığı zaman faydalarını da göstermektedir. Çoğu zaman yediğimiz tarçının her ne kadar faydalarını bilmesek de bu yazımızda tarçının faydaları nelerdir? Diyerek başta vücut sağlığı açısından etkilerine bakacağız. Tarçının faydaları arasında kan dolaşımını etkileyici ve geliştirici hızının bulunması, sindirimi kolaylaştırması, özellikle iştah sorunu yaşayanlar adına iştah açıcı, mide bulantılarına iyi gelmesi gibi etkenler bulunmaktadır. Zaman zaman hastalığın tedavi sürecinde de hastaya oldukça iyi gelen tarçın, 1 kahve kaşığı demliğe konularak kaynar su ile 10 dakika demlenmeye bırakılarak içilmektedir. Böylece mide ve bağırsak gazlarına da iyi gelen bir yapısı bulunmaktadır.

Tarçının Zararları Nelerdir?

Genellikle soğuk havalarda tüketilen bir baharat türü olan tarçının zaman zaman zararlı etkileri de ortaya çıkmaktadır. Genellikle tarçının zararları nelerdir? Diyerek araştırma yapıldığı zaman da pek çok etkisi bulunabilmektedir. Bunlardan bazıları ise hastalığı tetikleyici özellikleridir. Örneğin yüksek tansiyon hastası birisi ilaç kullanırken tarçın tükettiği zaman ilacın etkisini arttırmasına yardımcı olabilmektedir. Bu yüzden de hastanın kan şekerinin düşmesine neden olunmaktadır. Tarçın bazen karaciğeri zorlayıcı özelliğe de sahiptir. Yağ tarafı cilde uygulandığı zaman cildi tahriş edebilmekte, gebelik döneminde ise mutlaka doktora başvurularak kullanılması önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir