soğuk algınlığı, soğuk algınlığının nedenleri, soğuk algınlığı bulaşma faktörleri

Soğuk algınlığına ne sebep olur?

Soğuk algınlığına neden olabilecek birçok virüs türü vardır. Ancak bunlar arasında en yaygın olanı rinovirüstür. Soğuk algınlığına neden olan virüsler insan vücuduna ağız, göz veya burun yoluyla girer. Virüs, birisi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda havadaki damlacıklar tarafından yayılır.

Ayrıca soğuk algınlığı olan bir kişiyle doğrudan temas veya bulaşık, havlu, oyuncak veya telefon gibi kontamine eşyaların paylaşılması yoluyla da bulaşır. Bu tür bir temastan veya hasta bir kişiyle temastan sonra ellerini yıkamadan göz, burun veya ağız bölgesine dokunan kişiler virüse yakalanabilir. Bazı faktörler soğuk algınlığı olasılığını artırabilir. Her şeyden önce, 6 yaşın altındaki çocuklar, özellikle çocuk bakımında vakit geçiriyorlarsa, en büyük soğuk algınlığı riski altındadır.soğuk algınlığı, soğuk algınlığının nedenleri, soğuk algınlığı bulaşma faktörleri

Kronik bir hastalığı olan veya başka bir şekilde zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan kişilerin soğuk algınlığına yakalanma riski daha yüksektir. Hem çocuklar hem de yetişkinler, mevsimlere göre sonbahar ve kış aylarında soğuk algınlığına daha yatkındır.

Bununla birlikte, soğuk algınlığı yılın herhangi bir zamanında ortaya çıkabilir. Sigara dumanına maruz kalan kişilerin soğuk algınlığına yakalanma ve soğuk algınlığından sonra daha şiddetli soğuk algınlığı semptomları yaşama olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, alışveriş merkezleri, dini yapılar, okullar veya çok sayıda insanın küçük bir alanda toplandığı uçaklar gibi yerlerde herkesin üşüme olasılığı daha yüksektir.

Soğuk algınlığı ile hangi komplikasyonlar ortaya çıkabilir?

Soğuk algınlığı çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Örneğin, kulak zarının arkasındaki boşluğa bakteri veya virüs girdiğinde akut kulak enfeksiyonu (otitis media) meydana gelir. Bu durumun tipik belirti ve semptomları arasında kulak ağrısı ve bazı durumlarda yeşil veya sarı burun akıntısı ve soğuk algınlığından sonra ateşin tekrar yükselmesi yer alır.

Soğuk algınlığı da astım krizini tetikleyebilir. Yetişkinlerde ve çocuklarda, uzun süreli soğuk algınlığı, akut sinüzite yol açabilen sinüslerin iltihaplanmasına ve enfeksiyonuna yol açabilir.

Soğuk algınlığına ek olarak, insanlar boğaz ağrısı, yani streptokokal farenjit, pnömoni, krup veya bronşiolit gibi başka ikincil enfeksiyonlar geliştirebilir. Soğuk algınlığından farklı olarak, bu enfeksiyonların bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Soğuk algınlığını nasıl önleyebilirim?

Soğuk algınlığı için tamamen önleyici bir aşı yoktur, ancak soğuk virüslerinin yayılmasını yavaşlatmak için çeşitli makul önlemler alınabilir. Bu önlemler temel olarak iyi hijyen uygulamalarının sürdürülmesini içerir. İnsanlar ellerini sık sık yıkamalı. Ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkayın. Çocuklara el yıkamanın önemi öğretilmelidir. Sabun ve su yoksa, mümkün olduğunca alkol bazlı el dezenfektanı kullanılmalıdır.

Kullanılmış eşyalar dezenfekte edilmelidir. Özellikle bir aile ferdi üşüttüğünde mutfak ve banyo dezenfektan ile temizlenmelidir. Çocuk oyuncakları periyodik olarak yıkanmalıdır.

Bir mendil kullanın ve onlara doğru hapşırmamaya veya öksürmemeye dikkat edin. Kullanılmış mendiller hemen atılmalı ve ardından eller iyice yıkanmalıdır. Peçetesi olmadığında çocuklara dirseğin iç kıvrımında hapşırmayı veya öksürmeyi öğretmek özellikle önemlidir. Böylece çocuklar ellerini kullanmadan ağızlarını kapatabilir ve virüslerin yayılmasını yavaşlatabilirler. İnsanlar, gözlük gibi eşyaları diğer aile üyeleri veya diğer insanlarla paylaşmaktan kaçınmalıdır. Bunun yerine yakınlarda hasta veya hasta biri varken ya kendi bardağı ya da tek kullanımlık bardaklar kullanılmalıdır. Soğuk algınlığı olan kişinin adı kullandığı bardak veya bardağın üzerinde yer almalıdır.

Soğuk algınlığı olan kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır. Çocuk bakım merkezleri dikkatle seçilmelidir. Bu merkezlerde iyi hijyen uygulamalarının sürdürülmesine ve hasta çocukların evde tutulması için net bir politika oluşturulmasına özen gösterilmelidir. İnsanların kendilerine iyi bakmaları gerekiyor. Doğru beslenme, egzersiz, yeterli uyku ve stres yönetimi, bir kişinin soğuk algınlığı veya hafif soğuk algınlığından kaçınmasına yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir