Sivilce Nasıl Oluşmaktadır?

Kıl köklerinin içinde bulunan yağ bezlerinin cilde açılan kanalları bulunuyor. Bu kanallarının tıkanması sonucu akne ortaya çıkmaktadır. Bu yağ bezleri sebum adında bir madde salgılıyorlar. Sebum cildi korumayla görevlendirilmiştir. Sebum kıl köklerinden dışarıya çıkamadığı zaman akne oluşmaktadır. Tıkanık olan kıl kanallarının içerisinde biriken sebum ölü hücrelerin kanallardan atılmasına neden olur ve tıkanıklığa yol açıyor. Böylelikle bakterilerin üremeleri için en uygun ortamlardan biri oluşmaktadır. Sivilce ciltte çıkan kırmızı ya da ucu beyaz olan genelde ergenlik döneminde çıkan izleri ifade eder. Peki, sivilce nasıl geçer ve sivilce nasıl oluşmaktadır. Kanallarda tıkanan bakterilerin çoğalmasıyla, kızarıklık, şişik ve ya ağrılar oluşup iltihaplanma meydana geliyor. Belli bir zaman sonra akne patlayarak, iltihap dışarı akmaya başlamaktadır.

Sivilce Oluşumunu Artıran Faktörler Neler Olabilir?

sivilce nasıl geçer, P.acnes adlı bakteri, cilt temizliğiSivilce yalnızca ergenlik döneminde çıkmaz ve yaygın olarak ergenlik döneminde çıkar yalnız bu sadece bir etkendir, bununla birlikte bir kaç etken daha bulunur. Derimizde yaşayın P.acnes adli bakteri çoğaldığı zamanda akne oluşmaktadır.

  • Anne ile babada akne olması çocukta da görülme ihtimalini artırmaktadır.
  • Hormonlarında akne üzerinde etkisi oldukça büyüktür. Böbrek üstü bezlerinden salgılanan androjen gurubun hormonları artmasıyla deri bu hormonlara karşı hassas hale gelerek akne oluşumuna neden olmaktadır.
  • Makyaj ciltteki gözenekleri kapatarak akne oluşumuna sebebiyet verir.
  • Güneş ışığı aknelerin iyileşmesinde önemli bir rol oynar fakat uzun süre güneşte kalınması için ciltte leke oluşumuna olanak tanır.
  • Terlemek aknelerin azmasına neden olduğundan daha fazla akne oluşturmaktadır.
  • Çok baharatlı yiyeceklerin yenmesi
  • Düzensiz uyku problemi
  • Aşırı stres olması
  • Aknelerin sıkılmasıyla ortaya çıkan iltihap akıntının bulaştığı yerde akne çıkma olasılığını arttırmaktadır.

Sivilce Nasıl Geçer?

Yapılması gerekenlerin en başında cilt temizliği gelmektedir. Cilt en az sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa cildi tahriş etmeyecek şekilde düzenli olarak yıkanması gerekir. Özellikle 3 günde bir yapılacak olan kil maskesi cildin yağlardan arınmasını sağlamaktadır. Haftada bir kez yapılacak olan buhar banyosu ciltteki gözenekleri genişleterek siyah noktalardan kurtulmanızı sağlıyor. Buhar banyosu yapılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir