saç niye yağlanır, saç yağlanmasının sebepleri, saç yağlanmasını önleme

Saç Yağlanmasının Sebepleri

Saç ürünlerinin reklamlarında genellikle kuru saçlar konu ediliyor, ancak yağlı saçlarda en az kuru saçlar kadar sorun yaratır. Tamam, saçtaki yağ saç uçlarının kırılmasını önleyerek, saç derisinin yumuşak kalmasına yardımcı olur ve çeşitli cilt hastalıklarının önünü açan saç derisinin aşırı kuruması problemine engel olmaktadır. Ancak bu yağın fazlası başta saçın görünümü olmak üzere istemeyeceğiniz bazı durumlara yol açar. Mesela yağlı saç, kuru ya da normal saça göre çok daha çabuk kirlenir, şekil vermesi zordur ve fazla yağ düzenli olarak temizlenmediğinde saç derisindeki gözeneklerin tıkanmasına sebep olabilir.saç niye yağlanır, saç yağlanmasının sebepleri, saç yağlanmasını önleme

Saç Neden Yağlanıyor?

Bunun cevabı oldukça basittir. Saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa saç derisindeki yağ salgılayan bezler normalden daha fazla yağ üretmektedir. Bu yağ bezleri saç derisi dahil olmak üzere vücudumuzdaki her gözenekte bulunuyor. Görevi cildin yumuşak kalmasını ve nemlenmesini sağlar. Ancak nasıl yağlı, karma, kuru cilt tipi varsa saç içinde aynı şey geçerli olur. Yani bazı insanların saç derilerinde bulunan yağ bezeleri diğerlerine göre daha aktiftir ve daha çok yağ üretmektedir.

Saçın Yağlanmasının Diğer Nedenleri;

Saç derisindeki gözeneklerin normalden fazla yağ üretmesi dışında saçın yağlanmasının başka nedenleri de bulunuyor. Örneğin, saçınızı düzenli olarak yıkanmıyorsa yağ üretimi normal bir düzeyde olsa dahi saçınız bir süre sonra yağlanır. Ayrıca kalın telli ve kıvırcık saçlar ince telli düz saçlara göre daha çabuk yağlanmaktadır. Kıvırcık saçın bir diğer dezavantajı da üretilen yağın saç tellerine eşit miktarda yayılamaz. Yani saç derisinde üretilen yağ saçın kıvırcık olması nedeniyle diplerde birikirken saç uçlarına ulaşamaz ve bir süre sonra kuruyan saç uçlarında kırılmalar meydana gelir. Bunlara ek olarak hormon seviyelerinde yaşanan düzensizliklerin saçın yağlanmasına yol açtığı biliniyor. Hormon seviyelerinin dalgalandığı ergenlik ile hamilelik dönemlerinde saçın daha çabuk yağlanması doğal kabul edilmektedir. Ayrıca hormon düzensizliğine yol açan adet dönemi öncesi ve sırasında saçınız yağlar. Aynı durum herhangi bir nedenden dolayı hormon düzensizliği yaşayan erkekler içinde geçerli bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir