Saç Ekimi Süreci

Saç Analizi
Saç ekimi yaptırmak için başvuran hastalara ilk hangi uygulamalar yapıyor?
Hasta kliniğe geldiğinde önce saç analizi yapılmaktadır. Yine saç kökleri incelendikten sonra uygun, nasıl bir ekim yapılacağı anlatılmaktadır hastaya. Yaklaşık 1 seansta hasta istediği saç yoğunluğuna kavuşabilecek bir saç yapısına sahipse hemen yapılıyor. Tek seansta hastaya 4000 tane saç kökü ekilebilmektedir. Fue yöntemiyle yani tek tek alma yöntemiyle bu iş yapılacaktır. Mikromotorla yapılan bir yöntemdir. Özel aletler yardımıyla saçın ense bölgesinden saçları tek tek alıp hiç kesim yapılmadan, hiç ağrı olmadan saçsız bölgeye ekerek yapılan bir işlemdir.

Saç çizgisini belirlemek neye göre yapılıyor?
Kişinin saç tipine göre belirleniyor. Sonuçta az da olsa ön taraflarda saçı oluyor. Kişinin eski fotoğrafları değerlendiriliyor. Hangi yöne taramak istediği soruluyor. Eski saçlarına göre yönler belirlenmek durumundadır. Ekime gelince hangi bölgelere daha sık ekim yapılacağına gelince, kişinin enseden çıkan kök miktarı çok önemli. Burada ne kadar kök olursa, burada o kadar sağlıklı ve güzel saçlar oluyor. Arkadan alınan hücreler alınınca arka taraf açık kalmıyor. Orası bir ay sonra kendini topluyor. 1 ay sonra orada hiç bir şekilde işlem yaptırdığı belli olmuyor. Zaten fue sistemniin en büyük avantajı budur. İşlem yapıldığı hiç bir şekilde belli olmuyor. Ağrı sızı olmuyor. Ne işlem öncesi, ne işlem sonrası. Ensede iz kalmıyor.


Saç Ekimi Sonrası
Saç ekildiği zaman ilk bir hafta gibi bir süreç riskli bir dönemdir. İlk 1 haftada neler yaşanıyor? Ekilen bölgelerin üzerinde minik minik kabuklar oluşmaktadır. Kişiden bu kabukların dökülmesi için bir haftalık bir süreç gerekiyor. O süreçte doktorların kendilerine tarif ettiği gibi saç yıkamalarını yapmaları gerekmektedir. Bu süreçte deniz, havuz, sauna, hamam, spor yasaktır. Çok tozlu ortama girmemeye çalışılıyor. Sadece 1 hafta. 1 haftalık süreçten sonra hiç bir şeye dikkat etmeleri gerekmiyor. Çünkü kabuklar dökülmüş oluyor, ekilen saçlar da kirli sakal gibi çıkmış oluyor. O kirli sakal gibi gözüken saçlarda kişiden bir ay içerisinde tamamı ile dökülüyor. Buna şok dökülme denmektedir. İlk ekilen saçlar dökülüyor. Dökülenler 2 ay sonra yavaş yavaş çıkmaya başlıyor. Yani hemen saç ektirdikten sonra paniğe kapılmaya gerek yoktur. Ekilmesine rağmen dökülmesine panik olmamalısınız. Kendilerine detaylı bir şekilde bilgi veriliyor. Dosya halinde de sunuluyor. Ama yine de paniğe kapılabiliyorlar. 1-1.5 aylık süreçleri geçtikten sonra saçların döküldükten sonra çıktıkları görülmektedir. Çıkan saçlarda her ay 1-1.5 cm olacak şekilde düzenli olacak şekilde uzuyor. Saç 8 ayda çıkmasını tamamlıyor. 1 yıldan sonra da saç telleri kalınlaşıyor. Normal artık diğer saçlarınızla uyum sağlamış oluyor. Normal hayatınıza devam etmiş oluyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir