köpek eğitimi, köpek nasıl eğitilir, köpek eğitimi nasıl verilmeli

Köpek Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni bir normal süreç yaşadığımız bugünlerde köpek yetiştirmenin yükü biraz daha ağırlaştı. Köpeklerimizin sağlığı ve hijyeni için ekstra çaba göstermemiz zorunludur. Bu noktada sokaktaki emirlerimize uymak onları tehlikeden uzak tutacaktır. Evcil hayvanlarımız olan köpeklere, özellikle gergin olmamak için karşılıklı barışı öğretmek gerekir. Eğitimde köpek eğitiminin önemli sorularını ve yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz…köpek eğitimi, köpek nasıl eğitilir, köpek eğitimi nasıl verilmeli

Öncelikle evcil hayvanlarımızın doğasını ve cinslerinin özelliklerini iyi bilmek gerekir. Evcil hayvanların ebeveynlerinin sebat ve özveriye ihtiyacı vardır. Evcil hayvanlarımızı bunaltmamalı, hemen sonuç beklememeliyiz yani sabırlı olmalı ve köpek mutlu olduğunda, onu hiçbir zaman eğitmeye çalışmadan iş yapılmalıdır. Ayrıca köpeklerin eğitiminin tek kişi tarafından yapılması önemlidir. Köpekler, diğer bazı hayvanlar gibi, bir sürü bilinci geliştirir. Her sürünün bir lideri vardır. Bu durumda evcil hayvan sahipleri evcil hayvan dostlarımızın lideri olmalıdır.

Bir köpek nasıl eğitilir, ana yöntemler nelerdir?

Evcil dostlarımız olan köpeklerle birlikte yaşayabilmek için, eğitim yöntemlerine dikkat ederek, onlara neyi nasıl yaptıracağımızı ve nasıl eğiteceğimizi öğrenmemiz gerekir.

  • Evcil dostlarımıza yemek zamanı yaklaşıyor.

Köpeğin kasesine az miktarda yiyecek dökün ve uzaklaşın. Yemek bittiğinde geri dönün ve daha fazlasını ekleyin. Bu uygulamalar, köpeğinizin yaklaşımınızı dört gözle beklemesini sağlayacaktır.

  • Sevinci artırın

Yaklaşmanıza kuyruğunu sallıyorsa, sizden hoşlanmaya başladığı ve mutlu olduğu anlamına gelir. Yemek yerken ona yaklaşabilmesi ve yemek yerken onu ödüllendirebilmesi için yakın oturun. Köpekleri eğitirken, bunu yemekle birlikte birkaç kez tekrarlayın.

  • İtaat Eğitimi: Oturun

Köpek eğitim yöntemlerinden biri olan oturma komutu, öğrenmesi en kolay komuttur. Bunun yöntemi ise otur emrini vermek, onların gelip önümüze oturacağını anladığımızda onu genişletmek olacaktır. Daha sonra otururlarsa, onları ödüllendirmeliyiz. Maddi olmak zorunda değil. Beğenirsek, her komuttan sonra otururlarsa otomatik olarak yapacaklardır.

  • yat

Köpekleri eğitirken, eğer arkadaşımız pozisyondaysa, onu ilgilendiren şeyleri (yemek, sopa, küçük top vb.) ona gösteririz. Sonra öndeki yüze yaklaştırıyoruz. Dikkatini elindeki nesneye odaklayarak indiriyoruz. Son olarak dikkatlice takip ettiği nesneyi bize doğru çektiğimizde köpeğimiz yüzüstü pozisyona geçecektir.

  • almak

Kural olarak, köpek arkadaşlarımız attığımız eşyaları getirir. Ancak bunu yapamazlarsa aşağıdaki yöntem kullanılabilir. Kısa mesafeden küçük bir sopa fırlatarak onu tasmasından kurtaralım. Bir sopa bulup yakaladığımızda “aferin” deyip yavaşça bize doğru çekelim. Bir sopa alıp ona güzel bir mükâfat verirsek, o bunu bilir ve isteyerek yapmaya başlar.

  • Tasma üzerinde yürümek.

Bu eğitimi yazmak zor değil. Evcil hayvan arkadaşlarımızla eğlenmek için onlara her şeyin bizim elimizde olduğunu öğretmeliyiz. Bunu yapmak için, ani duruşlar yaparak ve onlara önümüzden geçme fırsatı vermeden “hayır” komutunu vererek beklemeliyiz. Böylece birkaç denemeden sonra istemeden bir yere gidemeyeceğini anlayacaktır.

Köpeklerinizi tuvalete alıştırmak için ne yapabilirsiniz?

Köpek eğitiminde en önemli konulardan biri tuvalet eğitimidir. Bizimle sosyal hayata alışması gereken evcil köpek arkadaşlarımıza nerede ve nasıl dışkılamaları gerektiğini öğretmeliyiz.

Öncelikle burada bir karar vermemiz gerekiyor. Köpeğinizin tuvalet pedini içeride kullanmasını mı yoksa tuvaleti dışarıda kullanmasını mı istiyorsunuz? İlk seçenek, esas olarak küçük köpekler için tercih edilir. Ama tuvalet eğitimi ikisi için de şart!

  • Evde tuvalet eğitimi.

Evcil hayvanlarımızla yaşamaya karar verdiğinizde çözülmesi gereken en büyük sorun tuvalettir. Çünkü köpeklerde ihtiyaç olduğunda bunu yaparlar. Evcil hayvanlarımız evin bir köşesine tuvalet kurarlarsa sonraki ihtiyaçlarını orada karşılarlar ve bu da evi yaşanmaz hale getirir. Bu sorunu çözmek için tuvalet eğitimi için bir yer seçip gazetelerle doldurmamız gerekiyor. Yemek yiyip su içtikten sonra köpeği belirlenen noktalara yakın tutmalıyız. Yedikten ve içtikten bir saat sonra ihtiyaçlarını karşılayan canlılar olduğunu bildiğimiz için bu bilgiler ışığında hareket edebilirsiniz.

  • Ev dışında tuvalet eğitimi.

Ev dışında tuvalet eğitimi daha kolaydır. Köpeğinizi dışarıdayken ödüllendirirseniz çok kolay ve çabuk öğrenecektir.

Köpek eğitiminin sabırla yapılması gerektiğini ve bize asla bulaşmayacağını bilerek iyi sahiplenme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir