kolesterol, kolesterol tedavisi, kolesterol nasıl tedavi edilir

Kolesterol nedir?

Kolesterol oldukça ciddi ve damar tıkanıklığının temel nedeni olduğu için önemsenmesi gereken bir sorundur. Ancak toplumumuzda en az bilinen sağlık sorunlarından birisi olan kolesterol hakkında hala; iyi kolesterol nedir, total kolesterol nedir, ldl kolesterol nedir, hdl kolesterol nedir ve hatta kolesterol nasıl düşürülür şeklinde sayısız soru sorulmaya devam etmektedir. Bu durum bu kadar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek bir sağlık problemi ile ilgili insanların ne kadar az bilgi sahibi olduğunu göstermektedir. Kolesterol belirtileri ilerleyen zamanlarda damar tıkanıklığına neden olduğundan ve damar sisteminin de vücudun her yerini kapladığından, kolesterol tedavisi vakit kaybetmeden yapılması gereken ve muazzam derecede önemli bir sorundur.kolesterol, kolesterol tedavisi, kolesterol nasıl tedavi edilir

Kolesterol tedavisi ya da kolesterol belirtileri ile ilgili bilinçli olmak için öncelikle bu sorun hakkında temel bilgilerin edinilmesi gerekir. Ldl kolesterol nedir; ldl kanda kolesterolü taşımak ile görevli bir lipoproteindir ve damar duvarında kolesterolün birikerek damarın tıkanmasına neden olduğundan “kötü huylu kolesterol” olarak adlandırılan bir maddedir. Yani yüksek kolesterol demek; kandaki kolesterolün yüksekliği değil, kolesterolün damarda birikmesine neden olan ldl maddesinin artış göstermesi anlamına gelmektedir. Kişinin sağlıklı olarak tanımlanması için kanındaki ldl oranı üst sınırı 120′dir.

Hdl kolesterol nedir; hdl kanda bulunan kolesterolü organ ve dokulara taşımak ile görevli bir lipoproteindir. Ldl yani kötü huylu kolesterol maddesinin aksine; damar duvarlarına biriken kolesterolü taşınmasını sağlamaktadır. Yani damar tıkanıklıklarının açılmasını sağladığından “iyi huylu kolesterol” olarak adlandırılmış bir maddedir. Kişinin sağlıklı sayılabilmesi için kanındaki hdl değerinin 40′ın üzerinde olması gerekir.

Böylece ldl kolesterol nedir, hdl kolesterol nedir ve iyi kolesterol nedir sorularının cevabı da verilmiştir. Total kolesterol nedir sorunun cevabı ise tahmin edilebileceği üzere; hdl ve ldl yani kötü huylu kolesterol ile iyi huylu kolesterol miktarının toplamıdır. Kişide kolesterol sorununun olmadığını söyleyebilmek için total kolesterol değerinin 200′den fazla olmaması gerekir. Bu aşamadan sonra kolesterol nasıl düşürülür daha rahat anlaşılabilir. Dengeli beslenerek, egzersiz yaparak ve alkole dikkat ederek kolesterol nasıl düşürülür sorununun cevabı bireyin kendisi tarafından verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir