Kar Lastiği ve Bakımı

Kar Lastiği Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Havaların soğumasıyla birlikte kış aylarının da yaklaştığını görüyoruz. Sonbaharın etkisini iyiden iyiye hissetmeye başladığımız şu günlerde kış lastiklerinin de raflarda yerini aldığı dikkatlerden kaçmıyor.

Özellikle kış mevsiminin etkisini tam göstermeye başladığı Aralık ayında kış lastiği fiyatlarının yükselmeye başladığı bilinmektedir. Bu sebepten dolayı otomobil sahiplerinin kış lastiklerini şimdiden almaları tavsiye ediliyor.

Bilindiği üzere ticari sınıfta yer alan araçların kış aylarında kar lastiği kullanmaları zorunludur. Bunun yanı sıra güvenlik açısından tüm otomobil sahiplerinin kar lastiği kullanması tavsiye edilmektedir.

Kar Lastiği Almadan Önce
Günümüzde piyasada satışa sunulan farklı marka ve özelliklerde birçok kar lastiği çeşidi bulunmaktadır. Maddi açıdan bir kayba uğramamak için öncelikle marka, kalite ve fiyat araştırmasının yapılması gerekmektedir. Araştırmalar internet üzerinden de rahatlıkla yapılabilmektedir.

Kar Lastiği Alırken

Kar lastiği alım sürecinde ise mutlaka üretim yılına dikkat edilmesi gerekiyor. Bilindiği üzere lastikler kullanılmasa bile zaman içerisinde bayatlayabilmektedir. Bu sebepten dolayı alınacak olan lastiğin yeni bir tarihe sahip olması büyük önem taşıyor.

Kar Lastikleri Bayatlar Mı?
Otomobil lastiklerinin üretildiği maddenin özellikleri gereği zaman içerisinde bozulmalar meydana gelebilmektedir. Toplum içerisinde bilinenin aksine otomobil lastikleri kuıllanılsa da kullanılmasa da yıpranmaktadır.

Sürekli olarak konunun uzmanları tarafından kullanılmayan otomobil lastiklerinin tavsiye edilen koşullar altında muhafaza edilmesi hakkında uyarılar yapılmaktadır.

Mevsimlik otomobil lastiklerinde olduğu gibi kar lastiklerinin de aynı şekilde uygun koşullar altında saklanması gerekiyor.

Otomobil Lastikleri Nasıl Muhafaza Edilmelidir?
Güneş ışığına doğrudan maruz kalmayan, havalandırılmış, kuru ve ılık bir ortamda muhafaza edilmelidir.
Ortam sıcaklığının 10 ile 25 derece arasında olması tavsiye edilir.
Her türlü kimyasal maddeden uzak olmalıdır.
Otomobil lastiğinde jant takılıysa lastikler asılmalı veya üst üste yığılmalıdır.
Jant takılı değilse dik olarak stoklanmalı ve 4 haftada bir döndürülmesi gerekmektedir.
Günümüzde lastik depolama alanında profesyonel anlamda hizmet veren ve lastik otel olarak isimlendirilen çeşitli işletmeler yer almaktadır. Bu işletmeler lastiklerin en iyi koşullarda saklanması konusunda garantili bir şekilde hizmet vermektedir. Depolamak için uygun yeri olmayan kişilerin bu hizmetlerden yararlanmaları tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir