iş güvenliği uzmanı, iş güvenliği bulundurma zorunluluğu, iş güvenliği uzmanı bulunma zorunlu mu

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI BULUNDURMA ZORUNLULUĞU NEDİR?

İşçilerin çalışma şartlarını uygun görmeyen devlet, yeni yasa ve tasarılarla değişiklik yoluna gitti. Özellikle tehlikeli işlerde çalışanların iş güvenliği eğitimi alması zorunlu hale geldi. Çalışanların iş güvenliği eğitimi almasının yanında bir de iş yerlerinde, iş güvenliği uzmanın bulundurulması gerektiği 6331 yasa gereği zorunlu hale getirildi. İş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu nedir sorusunun cevabını merak edenler 6331 sayılı yasayı inceleyerek bilgilenebilirler.iş güvenliği uzmanı, iş güvenliği bulundurma zorunluluğu, iş güvenliği uzmanı bulunma zorunlu mu

Ağır şartlarda çalışan işçilerin artık bazı hak ve özgürlükleri var. Çalıştığı iş yeri tarafından iş güvenliği eğitimi almalı ve bu güvenlik şartlarına uygun olarak kendini koruyacak bir iş kıyafeti giymelidir. Yemek yerleri konforlu ve hijyenik olmalıdır. Sağlık açısından çalışanı besleyecek yiyecekler tüketilmelidir. İş yerlerinde olası acil durum ve tehlikeler için belgelendirmeler yapılmalı, raporlar alınmalıdır. Bir çok kaza ve afetin meydana gelebilmesi ihtimali olduğundan tatbikatlar yapılmalı ve bu tatbikatlara tüm işçiler katılmalıdır. İş yerlerinde bu düzeni kontrol edecek olan iş güvenliği uzmanlarıdır. Aldıkları eğitimler sayesinde güvenlik konusunda yetkin kişiler oldukları için, çalışanları da bu konuda aydınlatıp tedbirler alınmasına yardımcı olmalılardır. Çalışma ortamlarının zorluğunu ve tehlikelerini bilen bir iş verenin  iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu nedir sorusunu sormasına gerek yoktur, zaten bilinçli bir birey olarak çalışanlarının güvenliğini düşünmeli ve iş yerinde bir iş güvenliği uzmanı bulunmalıdır. Ne yazık ki bazı şeyler ülkemizde yapılması gerektiği halde zorunluluk kılınmadığı sürece yapılmıyor. Bilinmesi gerekiyor ki bu uygulama, 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarına giren iş yerleri için getirilmiştir. Böylece çalışanların güvenliği sağlanmış olacak ve ihmal yüzünden onlarca insanın ölümünün önüne geçilebilecek.

Gün geçtikçe yeni yasalarla işçilerin hakları daha çok korunmaya çalışılıyor. Önceden işçilerin güvenlikleri yoktu ve aldıkları maaş oldukça azdı. Şimdilerde ise birçok işçi devlet memuru kadar maaş alabilmekte ve güvenlikleri de neredeyse tam olarak sağlanabilmektedir. İş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu nedir sorusunun cevabını bilenler fark edeceklerdir ki bu sektörün önü de oldukça açıldı. Yani iş güvenliği uzmanı olmak bu sıralar rehavet gören işler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir