yaşa göre ideal kilo öğrenme, ideal kilo hesaplama, ideal kilo nasıl hesaplanır

Her Yaşa Göre İdeal Kilo Hesaplama

Bilindiği üzere, kilo almak veya vermek her kadının takıldığı noktadır. Kimi bayanlar zayıflığından şikayet eder iken, kimi bayanlar da kilosundan şikayet etmektedir. Bu döngü hep böyledir ve böylede sürüp gidecektir. Zayıflamak için yapılan yanlış veya doğru diyetler, yürüyüş yapmalar, bitkisel ürünler kullanmalar … Kilo almak için başvurulan bin bir türlü tedaviler … diye uzar gider. Herkes kendi verdiği mücadeleyi en iyi şekilde bilmektedir. Aslında en iyi kilo alma yahut kilo verme yolu kendiniz ile barışık olmanızdan geçer. İnsan kendini sever, her sabah uyandığında nefes aldığı için, ( her uyku birer ölümdür ) Allah’a şükreder ve ayna karşısında kendisini selamlar ise, istediği her sonuca ulaşabilir. Çünkü vücut dili stres yapmamak ile çözülür. Stres ile yapılan hiç bir şey, olumlu sonuç vermez.  Kendinize zaman ayırın, kendinizi sevin, kendinizle iyi geçinin ve kendinizi övün. Övgüden kasıt asla büyüklenmek, kendinizi üstün görmek değildir. Kendinizle barışık olmayı sağlayacak kadar bir övgüdür.

yaşa göre ideal kilo öğrenme, ideal kilo hesaplama, ideal kilo nasıl hesaplanır
Body mass index vector illustration from underweight to extremely obese. Woman silhouettes with different obesity degrees. Female body with different weight.

Genelleme yapar isek, çoğu kadınlarımız kilo verme çabasında. Ancak kilo verir iken, aşırı yüklenerek sağlıksız fazla kilo kaybı yaşanmakta. Bunu önlemek için yapılması gereken basit noktalar; Yemek yer iken yavaş yemek, çok çiğnemeden yutmamak, az ama sık yemek, gece yemeklerini terk etmek, fazla hamur işi yememek, ekmek çok kullanmamak.  Bunlar sürekli uygulanır ise ne diyete gerek kalır ne de başka bir şeylere. Ancak bunu uygulamak için çok geç kaldıysanız, çok fazla kilonuz var ise, doktor gözetimi altında diyet yapmanızı önerebilirim. Tabi diyet yapar iken yaşınıza uygun ideal kilonuzu da bilmeniz gerekir.

Misal; yaş 20 / boy 1.54 = ideal kilo 51 olur. Ne azı, ne fazlası olmamalıdır. Biz hanımlar evde olduğumuz sürece kilo alırız.Ancak faaliyet içinde olur isek, ister istemez zaten kilo veririz. Kilomuzu ideal kilomuza göre ayarlar isek, gebelik durumlarında alınan kilolar gözümüze görünmeyecektir. Çünkü gebelikte alınan kilo en fazla istisnalar dışında 12 kilodur.

Şimdi sizlere yaşa göre ideal kilo hesaplama cetvelini yayınlayacağım. Sağlıklı şekilde hayata gülümseyin. Unutmayın! Her kadın sevilmeye değerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir