hemoroid tedavisi, hemoroid tedavisi ilaçları, hemoroid nasıl tedavi edilir

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid hastalığı kalın bağırsak bölgesinin çıkış noktasında ya da anüs çevresinde gelişmesine bağlı olarak, iç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılmaktadır. Hastaların sonra derece ağrılı geçirdikleri hemoroid hastalığı ayrıca kanamaya da neden olduğundan, hastanın günlük yaşamı adeta bir çile haline gelmektedir. hemoroid tedavisi, hemoroid tedavisi ilaçları, hemoroid nasıl tedavi edilirHemoroid hastalığı en kısa anlatımla; kalın bağırsağın anüse açıldığı bölüm olan Rektum’daki damar tabakasının tuvalet yapma esnasında zorlanmaya bağlı olarak zarar görmesi ve doku yüzeyinde oluşan bu hasar bağlı olarak şişerek genişlemesidir. Genişleyen kalın bağırsak dokusu zamanla daha da büyüyerek basur memesine dönüşür. Basur memeleri hastanın kalın bağırsağından bir doku olduğundan, kan yolu ile vücuda bağlıdır ve zarar görmeye devam ettikçe kanamaya neden olur. İç hemoroid hastalığı kalın bağırsağın iç kısmında oluşan hasara bağlı olarak gelişen basur memelerinden kaynaklanmaktadır. Hastalığın kişinin vücudunun içerinde gelişmesi nedeni ile başlangıç aşamasında fark edilmesi genellikle güçtür. Hasta tuvaletini yaparken çok hafif ya da hiçbir ağrı hisseder ve tuvalet esnasında hafif kanama görülür. İç hemoroid hastalığının bu erken aşamasını daha fazla kanama ve şiddeti artan ağrılar takip eder.

İç hemoroid hastalığının 3. ve 4. evresinde ise hastanın kalın bağırsağındaki basur memeleri genişleyerek anüs dışarısına sarkma yapmaya başlar. 4. ve son evrede hasta bu basur memelerini içeriye itmek istese de, kalın bağırsak içerisinde yer kalmadığından bu mümkün değildir. Bu aşamadaki iç basur hastalığına acil olarak müdahale edilmelidir.

Dış basur hastalığı ise anüs çevresinde geliştiğinden, tuvalet sonrası el ile fark edilmesi mümkündür ve genellikle erken aşamada hasta tarafından belirlenebilir. Basur memeleri vücudun dışarısında olduğundan ve dış etkilere açık oluğundan çok kolay bir şekilde zarar görerek kanamaya neden olabilir. İç hemoroid hastalığına göre son derece şiddetli basur ağrıları yaşanmasına neden olan dış hemoroid, ilerleyen aşamalarda vücut dışarısında açık yaralar oluştuğundan bakterilere açık bir hale gelir. İltihaplanmanın yaygın olarak görüldüğü dış hemoroid hastalığında erken aşamada antibiyotik tedavisi, ilerleyen aşamalarda ise iç hemoroid hastalığında olduğu gibi cerrahi müdahale uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir