hava perdesinin kullanım amacı, hava perdesi nedir, hava perdesinin faydaları

Hava Perdesi Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Hava perdesi, genellikle bina içerisindeki giriş kapılarının üzerine monte edilen bir klima çeşididir. Hava perdesi kullanımının temel amacı, yazın içerideki soğutulmuş havanın, kışın ise içerideki ısıtılmış havanın, kapı açık iken içeride muhafaza olmasını sağlamaktır.hava perdesinin kullanım amacı, hava perdesi nedir, hava perdesinin faydaları

Genellikle otel, mağaza, eczane, hava alanı, hastane, market gibi insan giriş – çıkışının bol bir şekilde yaşandığı mekanlarda hava perdesi talep edilmektedir. Hava perdesi sayesinde sadece içerideki sıcaklık değil aynı zamanda içerideki temiz havada korunabilmektedir. Ayrıca dış mekandan gelebilecek egzoz gazları, toz, duman, koku, haşerat gibi şeylerin içerideki mekanı kirletmesini önlemektedir.

Hava perdesi iki çeşide ayrılmaktadır. Birisi kendi içerisinde ısıtıcı ünitesi içermeyendir, diğeri ise kendi içerisinde ısıtıcı ünitesi içerendir. Isıtıcı ünitecisi içermeyen hava perdesi, ortamın havasından beslenerek çalışmaktadır.Eğer ısı izolasyonu veya muhafazasına ihtiyaç duyuluyorsa, hijyenik açıdan iş ortamları geliştirilecekse, az enerji tüketimi ile maksimum fayda hedefleniyorsa, kesinlikle hava perdesi tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir