Evde Kekemelik Tedavisi

Kekemelik sorunu yaşayan insanların büyük bir bölümü ergenlik döneminin bitmesi ile bu sorunun üstesinden gelebilmektedir. Sosyal çevre ile daha fazla iletişime giren kekemeler, zaman içerisinde bu sorunlarının üstesinden kendi kendilerine dahi gelebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre küçük yaşlardan itibaren kekemelik sorunu yaşayan insanların %80′i, bu sorunlarının yetişkinlik döneminde tamamen arkalarında bırakmaktadır. Ancak ilerleyen yaşlarda hala kekemelik sorunu yaşayan insanların, her şeyden önce nörolojik sorunlar nedeni ile uzman bir nörolog hekime başvurması gerekmektedir.
Kekemelik sorunu çoğu insanının evde kendisi ve çevresi tarafından uygulanan tedavi yöntemleri ile tamamen ortadan kaldırılabilse de, bazı insanların kekelemesinin asıl nedeni nörolojik problemlerdir. Genel kekemelik nedenleri arasında en küçük oran nörolojik sorunlar olsa da, yine de bu ihtimalin göz önünde bulundurulması ve uzman bir hekime danışılmasında büyük yarar vardır. Ayrıca kekemelik sorunu yaşanmasının nedenlerinden bir diğeri de, ağız yapısında meydana gelen fizyolojik bozukluklardır. Konuşmak için gırtlak ve ağız sistemleri etkin bir şekilde kullanamayan kişi, kekemelik sorunu yaşayabilmektedir. Ancak ağız yapısındaki bozukluklardan kaynaklanan kekemelik sorunları da, genel kekemelik problemleri ile karşılaştırıldığında oldukça küçük bir orana sahiptir.
Kekemelik sorunun en büyük kaynağı psikolojik bozukluklardır ve bunların da çok büyük bir bölümü çocukluk çağından itibaren gelişen çevresel faktörlere bağlıdır. Kekelik problemi genel olarak konuşmanın ilk gelişmeye başladı 1-2 yaş döneminde oluşmaktadır. Bu dönem içerisinde meydana gelen kekemelik sorunlarının da en büyük nedeni, ailenin çocuğa karşı olan yanlış tutumudur. Çoğu anne baba farkında olmadan çocuğun üzerinde çok büyük bir baskı oluşturmaktadır ve bu baskı sonucu çocuk stres ve kaygı duymadan konuşamamaktadır.
Küçük yaşlarda çok sevimli olarak görülen yanlış konuşma ile dalga geçilmesi, ilerleyen dönemde çocuğun konuşmasında bozuklukların kekemeliğe dönüşmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle kekemelik sorunu yaşayan çocukların konuşmalarının kesilmemesi ve sabır içerisinde sonuna kadar dinlenmesi çok önemlidir. Ayrıca çoğu anne babanın yaptığı gibi çocuk kekelemeye başladığında takıldığı sözcüklerin düzeltilmesi, çocuğun kekemelik sorununa yarardan çok zarar sağlamaktadır. Kekemelik sorunu stres ve kaygının olmadığı bir ortam sağlanarak çözülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir