ergenlik dönemi özellikleri, ergenlik dönemindeki değişimler, ergenler ve dönüşüm

Ergenlik Dönemi Fiziksel ve Psikolojik Özellikleri

Ergenlik, çocukluktan yetişkinliğe geçişin gerçekleştiği çok önemli bir dönemdir ve ergen yoğun fiziksel ve psikolojik değişim ve gelişme yaşar. Vücuttaki ve çevredeki yapısal değişikliklere adaptasyon gerektiren bu dönem, son derece hassas olması gereken bir evredir. Çocukluktan ayrılan ve yetişkinliğe ilk adımını atan kişi, vücudunda ve biyolojik işlevlerinde meydana gelen değişikliklerin yanı sıra fiziksel değişikliklerinden dolayı etrafındaki kişilerin davranışlarına alışmalı ve kabul etmelidir.ergenlik dönemi özellikleri, ergenlik dönemindeki değişimler, ergenler ve dönüşüm

Ergenlikte büyüme, gelişme ve olgunlaşma

Ergenlik (ergenlik), 10-21 yaşları arasında dalgalanmaların yoğun olduğu zor bir dönemdir. Bu dönem “fırtına gerginliği” dönemi olarak da bilinir. Ergen farklı bir fiziksel, cinsel, sosyal ve duygusal döneme girmiştir. Ergen farklı hissediyor ve bu gelişme alanlarında yaşadığı süreçler nedeniyle onu tanımlamakta zorlanıyor.

Yine bu dönem, okuldan beklenen sorumlulukların arttığı ve içgüdülerini kontrol ederek davranışlarında ölçülmesi beklenen bir dönemdir. Ergenler tüm bu değişiklikleri ve gelişmeleri yaşarken, kariyer seçimi ve yaşam tarzı gibi geleceği hakkında kararlar almalıdırlar.

Ergenlik, duygusal dalgalanmalarla, yani duygulardaki ani yükseliş ve düşüşlerle bilinir. Yeni duyguları tatmak, onları aşırı boyutlarda yaşamak, coşku verdiği kadar yorucu olabilir. Ergenlerde kendini yenilemeye ve kendini çevreye kanıtlamaya çalışmak bazen tehlikeli müdahalelere veya bazı bağımlılıklara yol açabilir, ancak aynı zamanda gençleri bilgilendirmek ve bunaltılmadan yakından izlenmek gerekir.

Bu dönemde ergenler kendilerini oldukları gibi kabul etmeye çalışırlar ve en büyük çabaları bağımsızlıklarını yaşamaktır. Bu nedenle, zamanının çoğunu ev dışında geçirmeye çalışır ve kimliğine saldırı olarak nerede olduğu sorusunu algılar. Gidilecek yerleri, gidiş-dönüş sürelerini tartışmak acı verici olabilir. Genç kişinin müdahale olarak algıladığı bu durum bir denetim değil, birlikte yaşayan insanların verdiği saygı ve değerin bir göstergesidir. Annesi çalıştığını söylediği için reaktif davranmayan öğrenci, tepki verir ve istediklerini yapamaz.

Ergenlik döneminde aile ilişkileri

Ergenlik hem ergenler hem de aileleri için zor bir dönemdir. Aile ergeni anlamakta zorlanırken, ergen anlayış ergenliği tam olarak deneyimleyemeyeceğini düşünmektedir. Ebeveyn bu dönemde çocuğu ne kadar iyi tanır ve ergenlikle ilgili hangi davranış, tutum ve tepkileri ayırt edebilir, ebeveyn-ergen çatışmaları o kadar az olur.

Ergenler, bağımsızlık arzusu doğrultusunda ebeveynler ve ailenin diğer üyeleriyle görüşebilirler. Bu sorunlar büyük ihtimalle madde alımı alkol alımı kılık kıyafet sosyal medyada fazla geçirme vs gibi konulardır.Bazı durumlarda, bu tür problemler aile ve ergen arasında ciddi sorunlara neden olabilir. Çözüm için desteğe ihtiyaç duyulan durumlarda, problemler büyümeden ve insanlar ve ilişkiler travmatize edilmeden önce çocuklardan ve ergen ruh sağlığı çalışanlarından destek almak gerekir.

Ergenlik döneminde psikolojik destek gerektiren durumlar ve sorunlar şunlardır;

– Sınav kaygısı (TEOG.YGS.LYS)

Anksiyete bozuklukları

– Depresif belirtiler ve depresyon

Öfke ve dürtü kontrol sorunları

Davranışsal bozukluklar

– Takıntı ve tekrarlar

– Fobiler,

– Tikler,

– Arkadaş ilişkilerinde sorunlar ve yalnızlık

– Aile çatışmaları

– Dikkat eksikliği, hiperaktivite sorunları

– Okulda uyum sorunları, derslerde başarısızlık, okula gitmeme ilgisizliği

– Bağımlılık sorunları (cep telefonu, internet, oyun, madde vb.)

– Cinsel kimlik bozuklukları

– Uyku ve yeme bozuklukları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir