ehliyet alma, ehliyet nasıl alınır, ehliyet almak için ne yapılır

Ehliyet Sınavını Kazanabilmek İçin Kara Kara Düşünmeyin

Birçok insanın hayali önce ehliyet sınavını geçmek ve ardından olanağı varsa da otomobil sahibi olarak trafiğe çıkmaktır. Otomobil kullanmak çok zevkli bir davranış olurken, otomobil sayesinde de hayatımız kolaylaşmaktadır. Son zamanlarda erkeklerden daha çok bayanlarımız ehliyet sınavlarına girip kazanarak trafiğe çıkmaktadır. İşe, gezmeye vb. yerlere giderken bayanları artık daha çok görüyoruz. Burada ortaya çıkan durum ise bu işi sadece erkeklerin yapabildiği değil bayanlarında artık hem ehliyet sınavını hem de direksiyon sınavını geçtiğini görebiliyoruz.ehliyet alma, ehliyet nasıl alınır, ehliyet almak için ne yapılır

Öncelikle bilmeyenler için ehliyet sınavında karşınıza şu üç ders çıkmaktadır: Motor Bilgisi, Trafik Bilgisi ve İlk Yardım Bilgisi olarak sınavınız üç bölümden oluşmaktadır.  Eğer ki B – D – E ehliyet sınavlarına girmek isterseniz; 50 soru Trafik Bilgisi, 40 soru Motor Bilgisi ve 30 soru da İlk Yardım Bilgisi olarak sınavda karşınıza çıkacaktır. A2 (motor ehliyeti) sahibi olabilmek için Motor, Trafik ve İlk Yardım Bilgisi derslerinden 20’şer soru sınavda karşınıza çıkacaktır. H ehliyet içinse Motor Bilgisi sınavı gerekmezken, 50 soru Trafik Bilgisi ve 30 soru da İlk Yardım Bilgisi olarak sınavda önünüze çıkacaktır.

Yukarıda belirtmiş olduklarımız temel bilgiler olup bilmenizde fayda sağlayacaktır.

Ehliyet Sınavını Kazanabilmenin Püf Noktaları

Motor Bilgisi

Sınavda karşınıza çıkacak muhtemel sorular şuraları kapsamaktadır. Bunlar; motor tanımı, zamanlarına göre iki ve dört zamanlı motorlar, içten ve dıştan yanmalı motorlar, benzinli – lpgli – dizel motorlar, hava soğutmalı ve su soğutmalı motorlar, motor parçaları (silindir bloğu – radyatör – buji vb.), dört zamana sahip benzinli ve dizel motorların çalışma prensipleri ( emme – sıkıştırma – iş (ateşleme) – egzoz), benzinli ve dizel motorların ortak veya farklı noktaların karşılaştırılmaları olarak bunlar çok basit olmaktadır ve birkaç kere tekrar yaparsanız aklınızdan bir daha çıkmayacağını göreceksiniz.

Asıl önemli nokta ise buraları çok iyi bilmelisiniz çünkü hem ehliyet sınavını kazanabilmenin yolu hem de ileride trafiğe çıktığınızda başınıza gelirse sorunun ne olduğunu anlayabileceksiniz. Bunlar motorun çalışma sistemi içindeki önemli olaylarıdır.

Ateşleme (İş ) Sistemi, Yakıt Sistemi,  Yağlama Sistemi, Soğutma Sistemi, Marş Yapabilme Sistemi ve son olarak Şarj Yapabilme Sistemi olarak mutlaka bilmeniz gereken yerlerdir. Ayrıca bunlara paralel olarak GAO (Güç Aktarma Organları), fren sistemi – ön düzen direksiyon sistemi – süspansiyon sistemi – ikaz, aydınlatma sistemi olarak bu paragrafta yer alan ana başlığı verilen konuları kapsamlı olarak ders notlarınızdan öğrenmelisiniz. Motor parçaları çok önemli olmazken ve bir iki kere okuduğunuzda anlayabilirsiniz fakat bu motorun çalışma sistemlerini ne kadar iyi bilirseniz hem ehliyet sınavında hem de trafikte yaşamınız rahat geçecektir. Bu sistemlerde yer alan içerikler ise sistemin parçaları, çalışma prensipleri ve yapabilecek muhtemel arızalar olarak çözüm yolları nelerdir bunları öğreneceksiniz ve % 70’in üzerinde çıkan sorular sistemlerdeki oluşan arızaların çözüm yolları olmaktadır. Geriye kalan % 30’luk dilimde de sistemin parçalarının isimleri ve ne iş yaptıkları sorulmaktadır. Ayrıca araç bakım işlemleri (kış – yaz, günlük – haftalık – aylık – 6 aylık – 1 yıllık – belirli kilometrede) ve çıkabilecek muhtemel arızaların çözüm yolları olarak ders notlarında yer alan maddelerle konu sonlanmaktadır.

Bir sonraki konumuzda da hem Trafik Bilgisi hem de İlk Yardım Bilgisi derslerinden sınavda çıkabilecek soruların yerlerini ve ağırlığını belirteceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir