e-ticarete nereden başlanır, e-ticarete girmeden önce bilinmesi gerekenler, e-ticarete nasıl girilir

E-Ticarete Girmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Bir şekilde girişimde bulunmak isteyen girişimci ruha sahip biriyseniz e-ticarete ilk adımınızı atabilirsiniz. Ancak e-ticarete girişmeden önce bilmeniz gereken önemli konuları öğrenmelisiniz. Örneğin; site açmanın maliyeti nedir, açılan siteye ürün girişi vb. nasıl yapılır, hazır hale getirilen ticaret sitesinin ismi nasıl duyurulur, SEO nedir ve nasıl yapılır, sitenin tanıtımı için dijital reklamcılığı nasıl kullanabilirsiniz vb. gibi birçok konuda bilgi toplamalısınız. Bizler size bu yazımızda önemli bazı konulara kısa kısa değinerek bilgi vermeye çalışacağız.e-ticarete nereden başlanır, e-ticarete girmeden önce bilinmesi gerekenler, e-ticarete nasıl girilirHedeflerinizi Belirleyip İşe Başlayın

Kuracağınız e-ticaret sitesinde hangi ürünleri satacağınızı ve hitap edeceğiniz kitleyi özenle araştırmanız gerekmektedir. Hedefiniz olan bir yaş aralığı ve sektör olmalı ki ona göre yatırımınız şekillensin gerçek bir e-ticaret yatırımına dönüşsün. Kitlenizi belirlemeden ben e-ticaret işi yapacağım deyip işe başlarsanız hiçbir şey yapamadan ortada kalırsınız. Öncelikle hedef kitle, satacağınız ürün gibi konuları belirleyin.

Yasal Yükümlülükleri Yerine Getirmelisiniz

E-ticaret her ne kadar sanal bir şekilde yapılıyor olsa da kanunlar gereği ticaret ile uğraşan herkes vergisini vermekle yükümlüdür. Bu sebepten dolayı homeoffice dahi olsa bir küçük şirket açmalı ve sattığınız ürünler için fiş/fatura kesmelisiniz. Şahıs şirketi açarak e-ticarete ilk adımınızı atabilirsiniz.

Rakipleri Değerlendirmek Önemli

Normal ticarete girdiğiniz zaman nasıl ki etrafınızdaki rakipler ile baş etmeniz gerekiyorsa e-ticarette de rakipler ile baş edebilmeniz gerekmektedir. Hatta e-ticaret yaparken normal ticarettekinin 5-10 katı kadar fazla rakip ile cebelleşeceğinizi bilerek yola çıkmalısınız. İnternet sitesi açabilen her ticari işletme e-ticaretteki rakibiniz olacaktır. Rakiplerinizi nasıl geçebilirsiniz vb. gibi konularda detaylı bilgiler almalı gerekiyorsa kurslara katılmalısınız.

Dijital Reklamcılık Hakkında Bilgi Edinmelisiniz

İşiniz e-ticaret olduğu için reklamların da internet tabanlı olanlarını kullanmanız mantıklı olacaktır. Çünkü hizmet verdiğiniz alan ile reklam yaptığınız alan birbirine uyum sağlarsa daha fazla müşteriye ulaşma şansınız doğar. Sattığınız ürün ile ilgilenebilecek olan hedef kitlenizi belirlemeli ve dijital reklamlarını bu kitleye yönelik olarak düzenlemelisiniz. Tabii bunun için öncelikle dijital reklamcılık konusunda bilgi edinmeniz ya da en kötü ihtimalle ücret karşılığında çalışacak bir reklam yöneticisi bulmanız gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir