diz ağrısı nedenleri, diz ağrısı neden oluşur, diz ağrısı oluşma sebepleri

Diz Ağrılarının Oluşum Nedenleri?

Diz Ağrılarının birden fazla sebebi vardır. Kısaca özetlemek gerekirse, eklem iltihaplanmaları, menisküs, diz eklemlerinde sıvı birikmesi, legen kemiğinin yarattığı ağrılar, ayaklardaki düz taban hastalıkları, baldırlardaki kas gerginlikleri gibi daha bir çok neden Diz Ağrılarına neden olabilmektedir. Diz ağrısı yaşıyorsanız, doktora gidip nedenini öğrenmelisiniz. Diz Ağrıları ihmale gelmez çünkü ihmal edildiklerinde, vücudun başka diğer bölgelerine basınç ve ağrı yapabilirler. Bu da üzücü durumlara yol açar.diz ağrısı nedenleri, diz ağrısı neden oluşur, diz ağrısı oluşma sebepleri

Diz Ağrısı Kaynakları

Menisküs yırtılmaları genellikle dizini kullanan insanlarda görülen bir diz hastalığıdır. Diz bağlarının kopması sonucu şiddetli Diz Ağrılarına neden olur. İlk zorlanma ile menisküsün yırtılma ihtimali neredeyse yoktur. Ancak eğer kaslarda zayıflık ya da gevşeklik var ise, menisküs yırtılmaları ilk zorlanmalarda da olabilir. Ayrıca şişman insanlarda kaslar yavaş çalışır, bu da menisküslerin yırtılmasına ve Diz Ağrılarına neden olur. Bunun dışında spor yapan insanlarda çok sık rastlanılan bir durum olan menisküs yırtılmaları dizde aşırı ağrı yaparak belirti gösterir. Menisküslerin yırtılması ancak cerrahi müdahaleler ile düzeltilebilen hastalıktır. Diz kilitlenmeleri, çoğunlukla spor sırasında oluşur. Aniden kasılan sinirler kitlenir ve Diz Ağrılarına neden olur. Diz kilitlenmelerinin tedavisi acildir ancak menisküs yırtılmalarının tedavileri için acele etmeye gerek yoktur. Diz kilitlenmeleri felç gibi büyük sorunlara yol açabilir, bu yüzden kitlenmiş diz, en geç 24 saat içinde ameliyat edilmelidir.

Diz Ağrılarının bir başka nedeni de osteroartozdur. Osteroartoz oluşumunda dizdeki basınç artar ve kas sistemi buna karşılık veremediğinde Diz Ağrıları meydana gelir. Menapoz dönemi ile birlikte de vücutta bazı değişimler yaşanır. Hormon değişikliklerinin yol açtığı sorunlardan biri de dizdeki ağrılardır. Ağrılar bu dönemde, ani ataklar şeklinde başlayıp kişiyi uykusundan dahi uyandırabilirken, çok hafif ağrılar şeklinde de seyredebilir. Vücut metabolizmasının ağrılara ne tepki verdiği kişinin savunma sistemi ile alakalıdır. Kas iskelet sistemi kuvvetli olan kişilerde Diz Ağrılarına rastlanılmaz.

Diz Ağrılarından kurtulmak için ne yapılması gerekir?

Diz Ağrıları insanların hayatlarını olumsuz etkilemekle kalmaz, hareketlerini de kısıtlar. Fakat Diz Ağrılarını önlemek mümkündür. Öncelikle hareket etmek ve spor yapmak çok önemlidir. Bunun dışında gün içinde sürekli oturan kişiler ara ara kalkıp yürümeli, bacaklarını hareketlendirmelidir. Bu sayede dizde kitlenmeler oluşmaz, Diz Ağrıları önlenmiş olur. Bunun dışında oturur pozisyonda iken bile, ayakları hareket ettirmek dizlerin çalışmasını sağlar, böylece tek bir pozisyonda kalınmadığı için de Diz Ağrıları önlenmiş olur.

Diz Ağrılarında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Gün içinde diz ağrısı çekiyorsanız, oturur pozisyondan ayağa kalktığınızda dizleriniz ağrıyor ve sızlıyorsa, gün içinde aniden ortaya çıkan kitlenmeler yaşanıyorsa, dizlerinizi bükerek oturuyorsanız ve oturduğunuzda dizlerinizde ağrı oluyorsa doktora başvurulmalısınız. Diz Ağrılarının sebepleri çok fazla olduğu için, hangi sebepten dolayı bu ağrıyı yaşadığınız tespit edilmeli ve tedaviye başlanılmalıdır.

Diz Ağrıları ihmale gelmez bu yüzden ağrı ve sızınız var ise doktora gitmelisiniz. Diz kitlenmesi dediğimiz durumlarda yaşanılan Diz Ağrıları oldukça önemli olup 24 saat içinde ameliyat yolu ile düzeltilmelidir. Diz kitlenmeleri ve buna benzer ağrıların sebebiyet verdiği durumlar ihmal edilirse felç gibi kalıcı hasarlara yol açabilir, bu yüzden tedavi şarttır.

Diz Ağrılarında Manyetik Dizlikler işe yarar mı?

Manyetik dizlikler son yıllarda çokca reklamı yapılan ve iyi pazarlanan ürünlerdendir. Manyetik dizliklerin belki minik bir rahatlama hissi verdiği doğrudur. Ancak Diz Ağrılarını geçirmez, diz hastalıklarını tedavi etmez bununla ilgili herhangi bir bilimsel araştırma yoktur. O yüzden manyetik dizlik alırken muhakkak doktorunuza danışınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir