çocuk oyun alanları, açık çocuk oyun alanları, ev içinde çocuk oyun alanları

Çocuklar İçin Oyun Yerleri

Çocuklar için en uygun oyun yerleri evlerinin içi ve oyun parklarıdır. Günümüzde artık araç sayısının artması sebebi ile sokaklarda çocuklarımız rahat bir şekilde oyun oynayamamaktadırlar.

Evdeki oyun yerinin özelliği:

Oyun çağındaki çocuklar çok fazla hareketli olurlar. Bu nedenle evin içinde çocuğa rahat ve emniyetli bir şekilde oyun oynayacağı bir oda hazırlanmalıdır veya oda durumuna göre çocukların odası ayrı tutulmalıdır. Daha olmadı oturma odalarının bir köşesi çocuklar için ayrılmalı, oda içindeki fazla eşyalar azaltılmalıdır. Keskin kenarlı ve köşeli eşyalar ortadan kaldırılmalıdır. Evde soba varsa gerekli tedbirler alınmalıdır. Oyun köşesinde çocuğa yetecek kadar oyuncak bulundurmalıdır. Ayrıca, çocuğa tertip ve düzen alışkanlığı verilebilmesi için, oyun köşesinde oyuncakların konulabileceği bir dolap veya kutu yerleştirilmelidir.

çocuk oyun alanları, açık çocuk oyun alanları, ev içinde çocuk oyun alanları

Açık hava oyun yerleri:

Çocuklar en rahat açık havada oynarlar. Çocuklar için açık havada oynamak büyük bir ihtiyaç olmaktadır. Çocuklar özellikle ilkbaharda havalar ısınmaya başladığı zaman açık havada oynamaya can atarlar. Parklara, bahçelere koşarlar. Çünkü bu gibi yerlerde çocuklar istedikleri gibi hareket ederler, gönüllerince eğlenirler. Açık havada bulunan oyun yerleri trafiği az olan veya trafiğe kapalı yerlerde olmalıdır. Tozlu, taşlı yerler olmamasına dikkat edilmeli, terkedilmiş evler, inşaat alanları, harabeler gibi yerlerde çocukların oynamasına izin verilmemeli, buralara gitmemesi için devamlı surette gözaltında tutulmalıdırlar.

Ortalıkta paslı çivi, keskin aletlerin olmamasına dikkat edilmeli, zaman zaman kontrol edilmelidir. Çocuklar açık havalarda oynarken rüzgâr akımının az olduğu, cereyan yapan yerlerde oynatılmamalıdır. Ayrıca, bahçesi olmayan, apartmanlarda yaşayan çocuklar için apartmanlarına ait bahçelerde oynatılmalı, oyun oynarlarken yola çıkmaması için dikkat edilmelidirler. Çocuklar balkonda oyun oynatılması için bırakılmışsa devamlı surette aşağıya düşmemesi için gözaltında tutulmalı, parmaklıklara tırmanmasına, aşağı sarkmaması için tüm önlemlerin alınması ve bu konular hakkında çocuğun bilgilendirilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir