bireysel emeklilik nedir, bireysel emeklilikten kimler faydalanabilir, bireysel emeklilik şartları

Bireysel Emeklilik Nedir?

2001 yılından beri varlığını sürdüren bireysel emeklilik sistemi, kişilerin elde ettikleri kazancın bir kısmının birikimini sağlayan ve emeklilik döneminde kişilere ek gelir olarak geri dönen bir tasarruf sistemi olarak tanımlanabilir. Emekliliğe yönelik tasarrufu teşvik eden sisteme 18 yaşını doldurmuş ve fiil ehliyetine sahip herkesin katılma hakkı bulunmaktadır. Günümüze kadar isteğe bağlı olarak girilen bireysel emeklilik sistemi, 1 Ocak 2017 itibari ile birlikte 45 yaşını doldurmamış çalışan bireyler için zorunlu hale gelecek.bireysel emeklilik nedir, bireysel emeklilikten kimler faydalanabilir, bireysel emeklilik şartları

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları

Bireylere birçok getirisi olan bu sistemin en büyük avantajı kişileri birikim yapmaya zorlamak olarak görülüyor. Sisteme dâhil olduğunuz durumda 10 yıl dolmadan birikim çekilemediği için kısa vadeli yatırımlar için uygun değildir. Yani bireysel emeklilik sistemi uzun vadeli yatırım olarak görülmelidir. Bireysel emeklilik sisteminin avantajları arasında gösterilebilecek bir diğer madde ise hiç şüphesiz verilen devlet desteğidir. Sisteme ödenen katkı payının %25’i kadarı da devlet tarafından ödenmektedir. Örneğin sisteme yatırılan her 100 TL için 25 TL devlet katkısı alınmaktadır. Katkı payının alt sınırı kişinin geliriyle orantılı olarak planlanmasına karşın bir ödeme üst sınırı mevcut değildir. Yani ne kadar fazla yatırım yapılırsa kişiye geri dönüşü de o kadar fazla olur. Birikiminiz devlet güvencesinde olup düzenli olarak denetlenmektedir, böylece çeşitli yatırım sistemlerinden daha güvenli olduğu söylenebilir. Sistemin bir diğer faydası da ödemelerin istenilen zaman dondurulup daha sonra kalındığı yerden devam edilebilmesidir. Bu, gelir sıkıntısı çekilen zamanlar için oldukça yararlı bir özelliktir.

Emekliliğe Hak Kazanma

Emekli olmaya hak kazanmak için 10 yıl boyunca sistemde kalmak ve 56 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Ancak 56 yaşından sonra çalışmaya devam edenler emeklilik haklarından faydalanmak zorunda değildir ve çalışılan süre boyunca ödeme yapmaya devam edebilirler. Emekliliğe hak kazanıldığında birikimin tamamı ya da bir kısmı toplu olarak çekilebileceği gibi, aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık ödemeler şeklinde de talep edilebilir. 10 yıl dolmadan sistemden çıkılması halinde getiri tutarının %15’i, 10 yılı doldurup 56 yaşından önce çıkılması halinde ise %10’u kadar stopaj kesintisi uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir