Sivilceler Nasıl Geçer?

Ergenlik döneminde ve orta yaşta harmanlara bağlı olarak yaşanan en sıkıntılı durumlarından biridir sivilceler. Aynalara küser insan. Kendine bakmak istemez. Peki;

Bu soruya cevap arayacağız bu makalemizde. Sivilceler Nasıl Geçer Kesin Çözüm Var mı hep beraber inceleyelimsivilce tedavisi, sivilce nasıl geçer, sivilce nasıl tedavi edilir

Sivilce neden çıkar?
Her insanda sivilce sorunu yaşanmaz. Sivilce daha çok yağlı ciltleri sever. Yağlı ciltler gözenekleri daha açık ciltlerdir. Ergenlikle beraber hormonlarda meydana gelen ani değişimlerle yüz, boyun, omuz ve sırt çevresinde sivilcelerin ortaya çıkmasına sebep olur.

Sıkıntı, stres, bunalım durumları da hormonları etkilediği için sivilceyi tetikleyen sebeplerdendir.

Yenilen, içilen gıdalar(çerezler, asitli içecekler, baharatlı yiyecekler vb) da vücuttaki yağ birikmesini artıracağı için sivilceye yer hazırlarlar.

Özellikle yüz bölgesindeki sivilcelerin elle oynanması da sivilcelerin hem geç iyileşmesine hem de yüzün her yerinde sivilce çıkmasına sebep olur.

Sivilce nasıl geçer?
Gelelim asıl önem arz eden konuya. Sivilcelerden nasıl kurtuluruz? Gerçekten kalıcı olarak kurtulmak mümkün mü?

Öncelikle cildinizi çok güzel ve derin bir şekilde temizlemeniz gerekmektedir. Kozmetik ürünlerinden fayda yerine zarar görebileceğinizi, önünüze gelen her temizleme ürününü kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Temizliği, eğer cildinize uyuyorsa doğal kükürtlü sabunla sağlayabileceğiniz gibi, yine doğal gül suyu kullanarak ve en önemlisi günde 5 vakit abdest alarak mükemmel temizliği sağlayabilirsiniz.

Yeme, içme ve uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Yorgun bir cilt sivilcelerin saltanatı için uygun bir cilttir.

Kozmetik ürünlerinden, cildinizi dışarıya kapatıp onun nefes almasını engelleyecek ürünlerden uzak durun. Yoksa hem sivilceden kurtulamazsınız hem de çabuk yaşlanan bir cilde sahip olursunuz.

Şu önemli uyarımızı da unutmayın. Piyasada karaciğer enzimlerine etki ederek sivilce tedavisi için çok kullanılan haplardan kesinlikle uzak durun. Sarılık başta olmak üzere önü alınmaz hastalıklara sahip olabilirsiniz.

Sivilcelerinizi çok da dert edinmeyin. Özellikle ergenliğin sonuna doğru onlar sizi bırakıp gidecekler zaten. Eğer giderken arkalarında çok fazla iz bıraktılarsa (çukurlar hariç) limon suyuna batıracağınız pamuk yardımıyla cildinize hafif masajlar yapın faydasını göreceğinizi umuyoruz. Sağlıklı bir cilde sahip olmanızı dileyerek makalemize son veriyoruz.

Rulet ve Canlı (HD) Rulet Nedir? Nasıl Oynanır?

Günümüz artık teknoloji dünyası olarak adlandırılıyor. Durum böyle olunca da rulet oynamak diye tabir edilen bir şey ortaya çıktı. Canlı rulet oynanan siteleri denediğimizde karşımıza çıkan manzara karşısında oldukça şaşkındık. Çünkü hd rulet oynamak oldukça keyifliydi. Ekranınızda bu kadar net bir oyun görmek eskilere bakılınca hiç de alışılagelmiş bir şey olarak durmuyordu. Hd rulet oynatan siteler bir anlamda canlı rulet oynatmış oluyorlardı. Çünkü canlı bir şekilde hd görüntüde bu oyunların oynatılıyor olması demek rulet oynamak isteyenlere muazzam bir eğlence sağlamak demek oluyor. Asıl sorulan soruya gelelim; rulet nedir?

rulet nedir?, canlı rulet nedir?

Rulet oyununun tarihi eskiye dayanır. Ancak son yıllarda oldukça fazla kişi tarafından bilinir oldu, bunun sebebi ise yaşadığımız sanal çağın oldukça hızlı gelişmesi ve yayılması. Cep telefonlarımız bile bilgisayar görevi görürken rulete olan ilginin artmaması zaten saçma olurdu. Konuyu fazla kaçırmadan derine inelim ve özet geçelim hemen. Rulet denen oyun bir masada oynanır ve bu masada 1’den 37 kadar sayılar mevcut. 37 rakamı buna dahil değil. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ve 36 rakamları kırmızı ve siyah renkleriyle ayrılmış şekilde masada durmaktadır. 0 rakamı da var ki yeşil renktedir. Toplamda 37 sayı vardır. Aynı alttaki gibi bir masa düşünün.

rulet masası, rulette renk, rulet nasıl oynanır?

  • Bu masada görüldüğü üzere bölümlere ve renklere ayrılmış rakamlar bütünü yer alıyor.
  • Siyah ve kırmızı renkler var ve ayrıca sayıların da üzerine kaplı siyah, kırmızı ve sadece 0’a özel yeşil renk gösterilmiş.
  • Yeşil ile kaplı olan 0 sayısı özel rakamdır ve nadir olarak görülen bir atışta oyuncusuna kazandırır.
  • Renk” bahsi yapmak 2 katı kazanç verir.
  • Normal sayılara bahis yapmak ise tam 36 katı kazandırır.

Yani işin özü şudur ki herhangi bir sayıya, renge veya bölgeye para yatırırsınız. Sonunda da buna yönelik olarak ya kazanır ya da kaybedersiniz. Mantık gayet basit. Kazanmak ve kaybetmek tamamen sizin elinizde. Ancak bazı taktikleri kullanarak kazanma şansınıza yönelik çok iyi adımlar atabilirsiniz. Canlı rulet diye de adlandırabileceğimiz bu durum hd görüntüde bizlere o an saniye saniye aktarılıyor. Zaten bunu oyuna girince sizler de görmüş oluyorsunuz. Merak edenler için bir video altında canlı rulet oyununu sunalım dedik. İzlemek için aşağıdaki videomuza veya https://www.bourbonroomac.com/rulet-nasil-oynanir sayfasına bakabilirsiniz. Rulet nasıl oynanır hem görsel hem de yazılı şekilde detaylarıyla bakmış olun ki kafanızda soru işareti falan kalmamış olsun. Sonra konumuza devam edelim.

Yukarıda sizlerle buluşturduğumuz gibi hd rulet oyunu harika bir oyun. Sanki yanınızda oynanıyormuşçasına veya sizler sanki bir rulet masasında canlı bir şekilde oynuyormuşçasına bir izlenim ortaya çıkıyor. Bizler oyunlarımızda bu haliyle olan ruleti yani 3 boyutlu olan ruleti tercih ediyoruz. Çünkü oynaması daha zevk verici olan rulet çeşidi bu. Tabi bir de bu oyunu oynamak için güvenilir rulet siteleri bulmak gerekiyor. Çünkü ister inanın ister inanmayın rulet oyunları oynamanızı mümkün kılan site sayısı oldukça az. Bir de bu gibi durumlarda başımıza hile gelebilir mi diye düşünürsek bu sayı daha da aza inmiş oluyor. Krupiye ile muhabbet etme şansını da yakaladığımız sitelerde sohbet kanalı sizleri bekliyor.

rulet nasıl oynanır?, canlı rulet nasıl oynanır?

Rulet severler için daha doğrusu hd rulet oynamak, bunu en azından denemek isteyenler için rulet sitelerini de bulabileceğiniz güncel blog sayfasını az önce üst kısımda paylaştık. Bu sitede hem rulet oynamanız mümkün olacaktır hem de bilgi alma olarak bakarsak muazzam bir seviyede kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sizlere bu siteyi şiddetle öneriyoruz. Çünkü bu sitelerde yayınlanan rulet oyunları hd görüntüye sahiptir. Bol şanslar diliyoruz.

Saç Ekimi Ameliyatının Tüm Detayları

Saçlarınız neden dökülür ?

Vücuttaki hücreler genel olarak; oluşma, büyüme,olgunlaşma ve ölme şeklinde bir yaşam tarzına sahiptir. Saç tellerinde ise bu yaşamsal döngü; büyüme, dinlenme ve dökülme dönemlerinden oluşmaktadır. Ortalama olarak her gün 100-150 adet saç teli dökülür ve bunların yerine yeni saç telleri çıkar. Saç kökleri sağlıklı bir şekilde görevlerine devam ettikleri sürece dökülen saç tellerinin yerine defalarca yeni saç telleri çıkacaktır. Kadınlarda da erkeklerde de saç dökülmesi ve yeniden çıkması arasında böyle bir uyum mevcuttur. Bu tamamen doğal olarak kabul edilen bir saç yenilenme sürecidir. Ne zamanki, saçın bu dökülme ve çıkma süreci arasında bir düzensizlik, bir bozukluk olur; işte o zaman ilk önce saç seyrekleşmesi ve sonrasında da kellik ortaya çıkar. Bu nedenle bu dökülme-yeniden çıkma dengesini nelerin veya hangi etkenlerin bozduğunu bilmek çok önemlidir.saç ekimi, saç ekimi ameliyatı, saç ekimi yapımı, saç dökülme nedenleri

Bu etkenler ;

Ani ve şiddetli Stres, psikolojik rahatsızlık: Bu tür saç dökülmelerinde stres faktörü ortadan kaldırılabilirse saç telleri yeniden kendiliğinden çıkma olasılığına sahiptir ama bu olasılık çok düşüktür.

Kronik organ rahatsızlıkları, bağ dokusu hastalıkları

Beslenme yetersizlikleri

ilaç kullanımı

fiziksel travma

hormon dengesizlikleri

Sadece saç tellerini etkilediği düşünülen otoimmun-psikolojik rahatsızlıklar (alopesi areata vb.)

Kimyasal maddeler, kemoterapi, radyoterapi sonrası oluşan saç dökülmeleri

Saçlı derinin yara ve enfeksiyonları

Androgenik-Genetik (erkek tipi-erkeksi-androgenik-androgenetik) saç dökülmesi

Bu tür saç dökülmesi hem erkeklerde hem kadınlarda görülen en yaygın sürekli saç kaybı biçimidir. Daha Anne karnındayken genetik olarak hassas kişilerde erkeklik hormonuna (dihidrotestosteron-DHT) karşı saç kökleri aşırı duyarlı hale gelebilir ve saç kökü faliyeti giderek azalır, sonrasında da durur. Bu durum ilk önce saç telinin zayıflaması,renginin açılması şeklinde karşımıza çıkar , daha sonra seyrelme başlar ve nihayetinde kalıcı saçsızlık ortaya çıkar. Genetik nedenli androgen duyarlılığı başın yer yerinde etkili değildir. İki kulak arasındaki saç kısmı “kalıcı saç” olarak tanımlanır, bu saç foliküllerinin DHT’ye karşı genetik nedenli bir duyarlılığı yoktur ve varlıklarını yaşam boyunca sürdürürler.Bu nedenle hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, tüm saç ekimleri sırasında buradaki kalıcı kökler kullanılarak ekilen saçların dökülme sorunu da giderilmiş olur.

Erkek tipi saç dökülmesi, kadınlardaki saç dökülmelerinin de en sık nedenidir.

Bir Babanın saçının olmaması çocuğunda da mutlaka saç kaybı yaşanacağı anlamına gelmemelidir çünkü genetik haritayı sadece babadan gelen genler değil aynı zamanda anneden gelen genler de etkilemektedir. Bu nedenle saçsız bir babanın çocuğu ömrü boyunca saç dökülmesi sorunu yaşamayabilir.

Saç dökülmesi ve kellik tedavisi nasıl yapılabilir?

Saç tellerinin uzamasını olumlu olarak etkileyen lazer uygulamaları, kan dolaşımını arttıran losyonlar ve bazı ilaçlar mevcut olmakla birlikte kalıcı ve doğal sonuç açısından en etkili yöntem saç naklidir.Lazer ve ilaç kullanımı saç naklinden sonra sonucu hızlandırmak açısından yardımcı uygulamalar olarak değerlendirilmektedir.

Son yıllarda saç klonlanması (çoğaltılması) için yoğun çalışma yapılmakta ve gelişmeler elde edilmektedir. Çok yakın bir gelecekte bu yöntemle de saçsızlığın çözülebileceği mümkün görünmektedir.

Saç oluşturma yöntemleri:

FUT “Follicular Unit Transplantation” saç nakli metodunda; ense bölgesindeki saç kökleri dökülmüs alana nakledilir, kıl kökleri (greftler) hastanın kulakları arasındaki saç çemberi denilen kalıcı saç kısmından alınır. Bu yöntemde kulaklar arasındaki saçlı bölge traş edilir. Lokal anestezi ile uyuşturma sağlandıktan sonra üzerinde saç tellerinin bulunduğu bir deri şeridi çıkarılır ve dikiş uygulanır. (Bu dikiş bölgesinde yaklaşık 1 mm genişliğinde, 10 cm uzunluğunda ince bir çizgi kalır.Bu çizgi zaten saçlar tarafından gizlenir. Eğer saç herhangi bir nedenle kazıtılırsa o zaman bu ince çizgi görünebilir.)

Alınmış olan deri üzerindeki saç telleri mikroskop veya loop altında tek tek ayrılır ve özel bir solusyonda bekletilir. Daha sonra saç tellerinin ekileceği yerlere oldukça küçük çizikler yapılır ve bu saçlar bu çiziklere yerleştirilir. Ekim yapılacak olan bu çizikler ne kadr özenli açılırsa sonuç o kadar güzel olacaktır. Bu çiziklerin büyük olması nokta nokta iz bırakacaktır, küçük olması ise sivilce gibi çıkıntıya neden olacaktır. Saç ekiminin her hamlesi kesinlikle deneyim ve özen istemektedir. Yapılan her işlem bire bir sonucu etkiler. Bu çizikler önceleri lazer ile oluşturulmaktaydı fakat Lazerle de bu islem yapilabilirse de lazersiz uygulamalarin sonuçlarinın daha iyi ve doğal olduğunun anlaşılması üzerine (Çünkü lazer saç kökünün yerlestirilecegi deligi yakarak olusturmaktadir bu da iyilesmeyi geciktirmektedir) günümüzde artık lazerle saç ekimi uygulanmamaktadır. Sadece düşük yoğunlukta farklı lazer uygulamaları ile ekim sonrası saç bakımı yapılmaktadır. FUT metodunda, hastanın saç ihtiyacına ve sağlıklı saç olan kesimde bulunan saç köklerinin (greft) miktarına ve yoğunluğuna göre saç ekimi planlanmaktadır.

Bazı durumlarda bu yönteme FUE ( Folliculer Unit Extraction) yöntemi de eklenerek sonuç daha da doğal bir duruma getirilebilmektedir.

Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın saç nakli sırasında uygulanan özen, ekibin tecrübesi, ortamın sterilliği ve genel tababet ve etik kurallara uyulması son derece önemlidir. Güven önemlidir çünkü sonuç bire bir yapılan işlem sonrasında kendisini göstereceğinden kişiler, kendilerini emanet edecekleri ekibin meslek kurallarına saygılı olduklarını ve dürüst çalıştıklarını bilmek zorundadırlar. Bu nedenle bu tür işlemler estetik plastik cerrahlar gibi bu konunun uzmanları tarafından planlanmalı ve hastane ortamında işlem yapılmalıdır. Gerçek dışı beklenti ve fiyatlandırmalara temkinli yaklaşılmalıdır.

Doğal ve başarılı bir sonuç için; gelişmiş teknoloji, Plastik cerrah önderliğinde uzman ve sadece saç nakli konusunda eğitim almış yardımcılardan oluşan bir ekip, hastane koşullarında yapılan steril işlemler şarttır. Saç kökü alınırken de saçsız alana nakledilirken de bekletilirken de yapılacak en küçük özensiz ve baştan savmacı yaklaşım sonucu etkiler. Örneğin; saç kökü alınırken kökün hasarlanması yaşamasını engeller, saç kökünün yerleştirileceği çiziklerin açılış sıklığı, derinliği ve yönü sonucun doğallığını müthiş derecede etkiler. Bunlar gereği gibi yapılmazsa doğallıktan uzaklaşılır ve yapay bir saç şekli ortaya çıkar. Tam tersi ;özen gösterilirse saç nakli yapıldığı çok zor anlaşılır. Aynı şekilde saç kökünün mikrocerrahi aletleriyle tutulması sırasında fazla sıkıştırılması bu saç kökünün yaşama şansını düşürür. Özet olarak; yapılan her minicik hamlenin bile kalıcı sonuca ve doğal görünüme çok büyük etkisi olacaktır. Saç nakli sırasında gösterilecek özen en az; ekilen kök sayısı kadar önemlidir. Özenle nakledilen 4000 saç kökünün Tama yakın kısmı yaşayabilirken, özensiz ekilen 5000 saç kökünün tamamı 100 tanesi bile yaşayamayabilir.

FUE ( Folliculer Unit Extraction) Yöntemi ile saç restorasyonu

2000’li yılların hemen öncesinde tanımlanan bu yöntemin avantajları sunlardır:

Özel tasarlanmıs mikro iğnelerle mikroskop altında sadece kıl foliküler üniteleri çıkarılır

Kıl folikülünü yerleştirmek için açılan delikler klasik saç ekimindekilere göre daha küçüktür -Saçlar daha sık ekilebilir ( santimetrekareye 30-50 saç kılı)

Kıl folikülleri sadece basın arka kısmından değil vücudun ve başin her yerinden alınabilir

Herhangi bir kesi ve dikiş yoktur

Çok fazla sayıda saç kökünün gerektiği durumlarda günaşırı ekim seansları yapılabilir.

Ekim sonrası klasik tekniklere göre daha yoğun ve estetik görünür

Dezavantaji ise klasik tekniklere göre seansların daha uzun sürmesidir.

FUE saç ekim metodunda, vücudun her yerinden saç teli kökü almak mümkündür. Fue metodunun bir diğer avantajı da, deri parçasının çıkartılmak zorunda olmaması ve kök hücrelerinin üzerinde birebir uygulama yapılabilmesidir. Fue saç ekim metodunda lokal anestezi ile kaynak olarak belirlenen yerler uyuşturulur. Uyuşturulma gerçekleştikten sonra saç kökleri, ucu 1 mm. den biraz daha küçük bir alet yardımıyla teker teker ayrıştırılır. Ayrıştırılan saç kökleri özel bir sıvı içerisinde bekletilerek saç ekimi başlayana kadar sağlıklı kalmaları sağlanır. Alım işlemi tamamlandıktan sonra, saç ekimi gerçekleştirilecek alanda, fut metodunda da olduğu gibi önce lokal anestezi ile uyuşturma yapılır,sonra da çizik şeklinde belli belirsiz yerler oluşturulur ve saç kökleri bu çiziklere tek tek nakledilir.

Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın saç nakli sırasında uygulanan özen, ekibin tecrübesi, ortamın sterilliği ve genel tababet ve etik kurallara uyulması son derece önemlidir. Güven önemlidir çünkü sonuç bire bir yapılan işlem sonrasında kendisini göstereceğinden kişiler, kendilerini emanet edecekleri ekibin meslek kurallarına saygılı olduklarını ve dürüst çalıştıklarını bilmek zorundadırlar. Bu nedenle bu tür işlemler estetik plastik cerrahlar gibi bu konunun uzmanları tarafından planlanmalı ve hastane ortamında işlem yapılmalıdır. Gerçek dışı beklenti ve fiyatlandırmalara temkinli yaklaşılmalıdır.

Doğal ve başarılı bir sonuç için; gelişmiş teknoloji, Plastik cerrah önderliğinde uzman ve sadece saç nakli konusunda eğitim almış yardımcılardan oluşan bir ekip, hastane koşullarında yapılan steril işlemler şarttır. Saç kökü alınırken de saçsız alana nakledilirken de bekletilirken de yapılacak en küçük özensiz ve baştan savmacı yaklaşım sonucu etkiler. Örneğin; saç kökü alınırken kökün hasarlanması yaşamasını engeller, saç kökünün yerleştirileceği çiziklerin açılış sıklığı, derinliği ve yönü sonucun doğallığını müthiş derecede etkiler. Bunlar gereği gibi yapılmazsa doğallıktan uzaklaşılır ve yapay bir saç şekli ortaya çıkar. Tam tersi ;özen gösterilirse saç nakli yapıldığı çok zor anlaşılır. Aynı şekilde saç kökünün mikrocerrahi aletleriyle tutulması sırasında fazla sıkıştırılması bu saç kökünün yaşama şansını düşürür. Özet olarak; yapılan her minicik hamlenin bile kalıcı sonuca ve doğal görünüme çok büyük etkisi olacaktır. Saç nakli sırasında gösterilecek özen en az; ekilen kök sayısı kadar önemlidir. Özenle nakledilen 4000 saç kökünün Tama yakın kısmı yaşayabilirken, özensiz ekilen 5000 saç kökünün tamamı 100 tanesi bile yaşayamayabilir.

Parsiyel eksizyon yöntemi

Eğer tamamen saçsiz bir alan mevcut ise, kismi olarak birkaç seansta bu alanı çıkararak saçsız alanın giderilmesi saglanır. Saçsız alan tamamen giderildikten sonra kalan çizgi seklindeki iz üzerine az sayıda saç kökü ekilerek basarılı bir sonuç elde edilir.

Flap ile saç restorasyonu

Saçlı derinin bir kısmının kan dolasımını bozmadan flep dedigimiz sekilde saçsız alana tasınmasıdır.

Expander ile saç restorasyonu

Doku genisletici bir balon kullanarak saçlı derinin boyutunu arttırmak, daha sonra da balonu çıkarıp bollasmıs saçlı derinin saçsız alana ilerletilmesidir. Iki seanslı tekniklerdendir ve iki seans arasında da balonun şişirilmesi için 1-2 ay beklemek gerekir.

Parsiyel eksizyon, flap ve ekspander teknikleri daha çok saç naklinin mümkün olmadığı durumlarda uygulanmaktadır. Örneğin saçları yanmış ve bu nedenle saçı çıkmayan bir kişinin derisine saç nakli yapılamayacağı için bu yöntemlerle saç oluşturulmaktadır.

Bu cerrahi yöntemlerden hangisinin faydalı olacağı tamamen dökülme tipi, sekli ve saç yapısına göre değisir. En uygun yöntemi de estetik cerrah tayin edecektir.

Göbekten (Trans umblikal) Meme Büyütme Estetiği

Meme büyütme amaçlı operasyonlarda en sık salin ve silikon dolgu maddeleri ile kullanılan implantlarla hacim sağlanır. Memenin şekli ve küçüklüğünden şikayetçi olan kadınlar için birçok operasyon seçeneği mevcuttur. Günümüzde teknolojideki son gelişmeler, neredeyse iz bırakmadan meme estetiği operasyonu yapmaya olanak sağlıyor.  Koltuk altı, meme başı etrafı veya memenin alt kısmı gibi stratejik bölgelere yapılan daha küçük kesiler ile operasyon yerinde iz kalma olasılığını azaltıyor.meme büyütme estetiği, göbekten meme büyütme, meme büyütme estetiği

Meme büyütme en sık başvurulan estetik operasyonlardan biridir. Meme büyütme estetiğinde genelde 4 çeşit giriş yeri kullanılır. Bu giriş yerleri operasyonun yapılacağı bölge ve amacına göre değişiklik göstermektedir.

Göbekten (Trans umblikal) meme büyütme operasyonu iz kalma olasılığını en aza indiren meme büyütme operasyonudur. Bu operasyon tekniğinde göbek deliğinin içinden C şeklinde bir kesi yapılır. Memenin altından veya areola etrafından yapılan meme büyütme operasyon tekniklerin aksine, bu yöntemde göbek deliğiniz dışında hiçbir yerden giriş yapılmaz. Yapılan bu teknikte içi boş implantlar endoskop vasıtasıyla meme dokusunun altına yerleştirilir. Hedeflenen yere ulaşıldığında, implantın içi meme şekline ve büyüklüğüne göre steril salin ile doldurulur.

Salin implantları memeye ulaştırabilmek için iki tünel gereklidir. Normal şartlarda bu tünellerin etrafını çeviren dokular operasyon sonrasında kapanmaktadır. Bu sayede karın bölgenizde herhangi bir iz kalmayacaktır.

Ne yazık ki bu teknik, silikon implant isteyen hastalar için uygun değildir. Göbekten (Trans umblikal) meme büyütme operasyonu yalnızca salin implantlar ile gerçekleştirilebilir. Çünkü implantlar memeye sönük halde ulaşmalı ve orada şişirilmelidir.

KOLON KANSERİNİN EVRELERİ VE TESPİTİ

Günümüzde birçok kanser çeşidi ortaya çıkmıştır. Geçmişte bu denli çeşitli kanser hastalıkları bulunmamaktaydı. Bu çeşitliliğin artması ve kanserle ilgili ölüm oranının çoğalmasının genel sebebi ise beslenme koşullarıyla alakalı olduğunu uzamanlar açıklamış durumdalar. Ancak insanlar hala katkı maddesi bulunan gıdaları tüketmekte ve ciddi sonuçlara yol açacağını bile bile üretmektedir. Bu bilinçsiz beslenme sonucunda ise hemen hemen vücudumuzun her bölgesi kansere müsait konuma gelmiş durumdadır.kolon kanseri nedir, kolon kanseri tedavisi, kolon kanseri evreleri

Kanserin oluşum evresine bakacak olursak, bir dokuda milyonlarca aşırı çoğalma sonucu doku üzerinde tümör adını verdiğimiz oluşumlar meydana gelmektedir. Bu tümörler ise zamanla büyüyerek içerisinde bulunduğu dokunun işlevlerini tamamen yitirmesine sebebiyet vermektedir. Bu sebeple kanser olan bir bölgeye en kısa sürede müdahale edilmesi gerekmektedir. Aksi halde kanser büyüyecek ve diğer organlara da sıçrayacaktır. Bu kanser çeşitlerinde bir tanesi de kolon kanseridir.

Kolon kanseri bir diğer adıyla bağırsak kanseridir. Bağırsak sindirim sistemimizin en önemli parçalarından biridir. Sindirim sistemimizin görevi tüketmiş olduğumuz yiyeceklerin ve içeceklerin belli başlı bir sürece tabi tutarak enerjiye ve besine çevirmektir. Bu işlemden sonra ise gereksiz olan kalıntıların atılmasını sağlamaktır.

Bağırsak iki kısma ayrılı; ince bağırsak ve kalın bağırsak. Tükettiğimiz yiyecek ve içecekler yemek borumuz aracılığıyla midemize iner. Gıdaların sindirimi midede gerçekleşir ve daha sonra ince bağırsağa geçer. İnce bağırsağın görevi ise besin öğelerini emmektir. Sonraki işlem ise kalın bağırsakta sıvının tamamen emilip dışkı olarak atılmaya hazırlanma evresidir. Son olarak ise dışkı atılmaya hazır olduktan sonra rektumda depolanır.

Kalın bağırsak rektum ve kolondan meydana gelmektedir. Kalın bağırsakta birçok tabaka bulunmaktadır. Kolon kanseri ise en iç tabakada meydana gelmektedir. Erken teşhis edilmediği takdirde kanser ilerler ve diğer tabakalara da sıçrar. Öncelikle kas tabakasına ve daha sonra bağırsak duvarına kadar sıçrar. Bu dediğimiz büyüme yaklaşık olarak 5 ila 10 yıl arasındadır. Kolon kanserine sebep olan ise genellikle polip veya adenoma adındaki bağırsak içerisinde gelişen parazitlerdir.

Kolon kanseri belirtileri ise genellikle şöyledir; dışkıda veya rektumda oluşan kanamalar, ishal veya kabız, karın bölgesinde oluşan hafif ağrılar veya şişkinlikler, kısa sürede aşırı kilo kaybı, aşırı yorgunluk ve nefessizlik başlıca kolon kanserinin belirtilerindendir. Bazen kolon kanseri bağırsakta tıkanıklığa da neden olmaktadır. Kabızlık ve hastalık hissi, karın bölgesindeki gelgitli ağır sancılar bu durum sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler başka hastalıklardan dolayı da görülebilmektedir. Özellikle hemoroit ve bağırsak iltihabı gibi hastalıklarda da bu belirtiler görülebilmektedir.

Yukarıdaki belirtiler eğer sizde mevcutsa hemen bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Aksi halde teşhiste ve tedavide gecikilmiş olacaktır. Tedavinin gecikmiş olması demek, olası bir kolon kanserinin daha da yayılması anlamına gelmektedir. Bu sebeple bu tip belirtilerde hemen bir uzmana danışmak gerekmektedir.

Kalın bağırsak kanseri genellikle kolon bölgesinde görülmektedir. Bu sebeple kolon kanseri adını almıştır. Kolon yaklaşık olarak rektumun üçte biri kadar üstünde yer almaktadır. Kolon kanseri bazı araştırmalar sonucu ırsi olarak daha yaygın bir şekilde oluşumu izlenmiştir. Yani kolon kanseri olan birinin akrabalarında kolon kanseri çıkma olasılığı daha yüksektir.

Kolon kanserinden korunma yollarından bir tanesi ise alışıla gelmiş olan beslenme alışkanlığımızda değişiklikler yapmak ve daha doğal gıdalarla beslenmektir. Özellikle lif oranı yüksek olan gıdaları tüketerek bu riski daha da aza indirmiş oluruz. Lif ise çoğunlukla meyve, sebze ve tahıllarda bulunmaktadır. Kırmızı etten ise kaçınmalıyız. Tükete bildiğimiz kadar az tüketmeliyiz.