Çocuklarda Görülen Hastalıklar

Yüksek Ateş

Bebeklerin vücut sıcaklıkları normal olarak 37,5 derecedir. Bunun üzerindeki sıcaklıklara yüksek ataş denir. Yüksek ateş hastalık değil, vücudun çok susuz kalmasının, uzun süre güneşte kalmasının yarattığı etkinin ya da zatürre gibi herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir.çocuk hastalıkları, çocuklarda görülen rahatsızlıklar, çocuk hastalıkları neler

Bu gibi olumsuzluklar sonucu vücudun mikroplara karşı direncini arttırmak için ateş yükselir. Ancak ateşin 39 derece ve üzerinde çıkması çok tehlikelidir. Bu arada, yüksek ateşinde nedeni bulunup tedavi edilmesi için en kısa sürede hekime başvurulması gerekir.

Yüksek ateş uzun süre devam ederse bebek havale geçirebilir. Birkaç saniyeden, birkaç dakikaya kadar sürebilen havalede bebeğin ağzı köpüklenir, gözleri bir noktaya dikilir, el ve ayaklar kasılarak çırpınır. Sara (epilepsi) ve sinir sistemi hastalıklarına da eşlik edebilen havale uzun sürerse beyinde kalıcı bozukluklar yapabilir. Havaleyi önleyebilmek için çocuğun ateşi sık bir şekilde ölçülerek yüksek ateş düşürülmelidir. Ölçümler bebeklerde makattan, diğer çocuklarda dil altı ya da koltuk altından yapılır.

Günümüzde termometreli emzik gibi araçlarla da ölçüm yapılabilir. Çocuğun yüksek ateşini düşürmek için önce giysileri çıkartılır. Alnı, kolları, ayakları ılık suyla yıkanır ve ya ılık suyla ıslatılmış temiz bir bez ile silinir. Bu işlem alkol kullanılarak yapılabilir. Alkol kullanımında alkolün tahriş edici özelliği de göz önüne alınarak dikkatli kullanılmalıdır.

Çocuklarda İshal

İshal yetişkinlerde hiç önemsenmeyek bir hastalıktır.oysa çocuk ishalleri,meydana geliş nedenleriyle vücutta yaptığı yıpranma ve sonuçları bakımından çok farklıdır.

Ufak çocukların her organı gibi sindirim aygıtları da çok duyarlıdır.ishal olmak için büyüklerde aranan nedenlerden hiçbiri olmayabilir.sözgelişi,çocuğa verilen değişik bir şey rahatlıkla ishal yapabilir.bu kadar kolay bozulan bir organizmada gayet tabii olarak,hastalıkda büyük yıpranma yapabilir.

İshal olan çocuğun genel durumu da çok çabuk bozulur.yorgun bir görünüş alır,durgunlaşır,rengi solar.özellikle bebeklerde bıngıldak içeri çöker,deri kurur ve eski esnekliğini kaybeder.bütün bu belirtiler vücudun su kaybettiğine işarettir.

Daha ileri safhada çocuk kusmaya başlar.böylece su kaybı daha da artar ve ateş yükselir.

İshali hiçbir şekilde kendi başınıza tedaviye kalkışmamanızı önemle hatırlatırız.gereksiz yere geçireceğiniz zaman,çocuğun iyileşme şansını azaltabilir.

Porselen Makyaj İle Güzel Olma

Porselen makyaj ile cilt güzelliğiniz umduğunuzdan daha da iyi olacak. Porselen makyajı yüzünde sivilce izi, yara izi olanlara ve ekran karşısında bulunan kişiler için yapılır. Bu makyaj şeklini yüzünde yanık izi olanlar da rahatlıkla yaptırabilir.porselen makyaj, porselen makyaj yapımı

Evlilik hazırlığı yapan gelin arkadaşlarımdan çokça duyduğum porselen makyaj onların gelin olduğu gecede ki tek hayali. Fakat makyöz bir arkadaşıma sorduğumda aslında bu makyajın çok ağır bir makyaj olduğuydu. Kendisinin kesinlikle önermediği porselen makyajın sadece çeşitli yıldızlara ve mankenlere yapıldığını söyledi. Katolog çekimleri ve defilelerde temaya uygun olarak mankenlere porselen makyaj yapılmaktadır.

Sıcaktan ve sudan etkilenmeyen bu makyaj yüzünüzde hiç bozulmadan 48 saat kalabiliyor. Makyajınızı temizlemeden kesinlikle yatmayın ve cilt bakımı ile yüzünüzü nemlendirin.

Peki porselen makyaj nasıl yapılır?

* Yüz bölgesine uygulanan makyaj öncelikle fondöten sürülmesiyle başlar. Dudaklar dahil tüm yüz bölgesine pudra sürülür.

* Göz makyajı olarak renk seçimi ve kullanılan malzemeler tamamen size bağlıdır. İsterseniz bir eyeliner çekin isterseniz kıyafetinize uygun renklerde far uygulayın. Gideceğiniz ortama göre seçim yapabilirsiniz.

Allık uygulaması yanak, alın ve çeneye yapılmalıdır. Güzel bir pudra rengi veya allık ile yüzünüzü renklendirebilirsiniz.

* Porselen makyajda amaç yüzü kusursuz ve barbie bebek gibi göstermektir. Bunun için simli rengarenk farlar yerine mat renkler tercih edilmelidir. Yüz ve gözleri arka plana almak için dudaklar ön plana çıkarılır. Yani dudaklara bir kırmızı ruj veya farklı bir tonda mat rujlar kullanılabilir.

* Son olarak porselen makyajın daha kalıcı olması için transparan pudra veya sabitleyici sprey kullanmalısınız.

İştah Açıcı Bitkiler

Psikolojik ya da fiziksel sorunlara işaret edebilen iştah kaybı şikâyetleri; depresyon, stres, akut enfeksiyonları ve sindirim sorunları gibi sorunlarla kendini gösterebiliyor. İştah kaybı yaşıyorsanız ilk olarak bunun temelinde yatan sebebi öğrenmeniz gerekiyor. Ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanmadığına emin olduktan, yani doktorunuza göründükten sonra iştah açıcı bitkiler tüketebilirsiniz. İştahsızlığınızın herhangi bir sağlık probleminden dolayı kaynaklanmıyorsa, basit bir nedenden dolayı iştahsızlık yaşıyorsanız bu bitkiler size yarar sağlayabilir.iştah açıcı bitki, iştah açan bitkiler

Zencefil

Bitkilerin şifa gücüne inanıyorsanız mutlaka zencefili evinizde bulundurmalısınız. Her yemeğe lezzet verebilen bu bitkiyi günlük hayatınıza katmak da son derece basittir. Genel olarak farklı mide problemleri için önerilmektedir. İştah kaybı, bulantı, ishal, gaz, mide bozulması, deniz ya da araba yolculuğunun tutması gibi birçok problemde önerilir. Yemeklerinize ekleyerek ya da zencefil çayı tüketerek zencefilin iştah açıcı özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Anason

Bu bitkinin yağı ve meyvesi bitkisel reçetelerde sıkça yer alır. Genel olarak gaz problemleri, bozuk mide ya da iştahsızlık için kullanılır. Türkiye’de en fazla rakıdan kokusuna ve tadına aşina olduğumuz anason; çöreklerde, tatlılarda, et yemeklerinde yiyeceklere lezzet vermek amacıyla kullanılır.

Kişniş

Besleyici öğeler açısında son derece zengin olan Kişniş, oldukça faydalı bir bitkidir. Potasyum, sodyum, magnezyum, demir ve kalsiyum gibi birçok vitamin ve mineral içermektedir. Farklı kaynaklarda kişniş tohumlarının ve yapraklarının sindirimi kolaylaştırdığı, mideyi güçlendirdiği ve aynı zamanda kolesterolü düşürdüğü yer almaktadır. İçerisindeki esansiyel yağ sayesinde hem iştahınız arttırır hem de karaciğerinizi temizler.

Karaman Kimyonu

Hazmı zor yiyeceklerin sindirilmesini kolay hale getiren ve mide kramplarına iyi gelen kimyon, daha çok çorba ve et yemeklerinde kullanılır. Sindirim sisteminin düzenli çalışması ve sindirimi temizleyen karaman kimyonu iştah açıcı özelliğe sahiptir.

Acı Biber

Acıyı herkes sevecek diye bir kural yok, fakat sevenlerin de acıdan asla vazgeçemediğini söyleyelim. Acıyla arası olmayanlara tavsiyelerimiz; minik minik acı tatları denemeleri yönünde olacak. Acı biber doygunluk hissini geciktirip iştahı arttırdığı gibi, metabolizmayı da hızlandırmaktadır.

Alexandrite Lazer Yapımı Ankara

Günümüz epilasyonları arasında en çok kullanılan alexandrite Ankara ilinde de hizmete sunulmaktadır. Hemen hemen her lazer merkezinde bulunabilen alexandrite lazerin en önemli özelliği kolay kullanılabilir olmasından gelmektedir.lazer yapımı, alexandrite lazer yapımı, ankara lazer

Alexandrite lazer ile işlem süresinin daha kısa sürmesi günlük işlem sayısını da fazlalaştırdığından tercih edilmektedir. Bir diğer tercih nedeni ise uygulama sırasında kılların yanmasıyla uygulama yapılan bölge anında kıldan kurtarılabilmektedir. Ayrıca ağrıdan hoşlanmayan kişilere de fazlasıyla hitap etmektedir. Uygulama yapılan bölgede çok az bir ağrı hissedildiğinden kişilerin tercihleri ağırlıklı olarak bu cihaz üzerine olmaktadır. Koyu ciltlerden ziyade açık ciltler için tercih edilen alexandrite Ankara melanin isimli boya maddesi üzerinden etki ettiği için koyu ciltlere tavsiye edilmemektedir. Kılın yani cildin rengini veren pigmente melanin denilmektedir. Bu madde kıl ve deride bulunduğundan kıl koyu olursa melanin miktarı yoğun açık ise az yahut yoktur bu nedenlerden dolayı açık renk kıllara etki etmezler. Deride bulunan melanin maddesi rengi belirler melanin miktarı yoğunlaştıkça kıl yoğunlaşır. Bu lazer ışını kılın yapısında bulunan melanin tarafından emilerek her atışta enerjiyi tutarak kıl köküne iletir kıl kökünde enerji ısıya dönüştüğünden kıldaki hücreler fonksiyonunu yitirerek epilasyon sağlanmış olur. Cildin koyu olması ciltte yanık ve lekelere neden olduğundan açık renk cilt yapıları için uygun bir yöntemdir. Kısa sürede kökten yanan kıllardan anında kurtulma etkisi olduğundan ağrısı da az olduğundan çok tercih edilen yöntemler arasında kullanılmaktadır.