Arabalı kurye nasıl olunur?

Arabalı kurye olabilmek için iyi ve tecrübeli bir şoför olmak gereklidir. Trafikte her zaman dikkatli olmak ve kişinin kullandığı arabayı iyi tanıması gerekir. Bu nedenle de bazı kurye şirketleri kişinin kendi arabası ile kuryelik hizmeti yapmasını ister. Hem firma araba almak derdinden kurtulur hem de arabasını iyi tanıyan kurye teslimatları daha güvenli ve kısa bir sürede gerçekleştirir.arabalı kurye kime denir, arabalı kurye nedir, arabalı kurye olmak

Arabalı kurye olabilmek için ilk önce arabalı kuryeye ihtiyacı olan firmaları öğrenmek gerekir. Bunu iş alanlarına bakarak kolay bir şekilde yapabiliriz. İş ilanlarına göz gezdirerek bize en yakın ya da ulaşmamızın kısa sürede olduğu bir firma belirleyebiliriz. Telefon ile arayarak iş görüşmesi yapmak istediğinizi ve arabalı kurye olmak istediğinizi belirtirseniz karşınızdaki kişi size yardımcı olacaktır. Muhtemelen İnsan Kaynakları veya şirketin çapına göre patron ile bir görüşme ayarlayacaktır. Görüşme de iki tarafta birbirinden beklentilerini söyler. İş veren genel olarak kuryenin ehliyet bilgisini, yaşına, sağlığına ve güvenilir olup olmadığına bakar. Çeşitli güven testleri uygulayabilir. İş arayan kişi ise maaş, ssk, yol yemek gibi daha çok maddi anlamdaki getirilere bakar. İki taraf için de uygun şartlar oluşturulursa kişi arabalı kurye hizmeti vermeye başlar. Zamanla çalışanın performansına göre ücretinde artış veya azalmalar olabilmektedir. Bazı durumlarda ise arabalı kurye yaptığı teslimat başında belli bir oranda komisyon alarak çalışır. Bu oran genel olarak yüzde 50 veya altıdır. Eğer çalışan garanti bir maaş alıp üstüne bu şekilde ücretlendirilmeye tabii tutulmak istiyorsa yüzdesi 20-20 civarı olup maaşında azaltmaya gidilir. Fakat hiç maaş almadan çalışıp yaptığı işten işten yüzde 50 oranında pay alan kuryelerde vardır.

Arabalı kuryeler en fazla kazanan kuryelerdir. Bu sebepten dolayı en fazla iş başvurusu yapılan kurye sınıflarının da başında gelir. İş alım imkanı oldukça çoktur. Firmalar genellikle yaş sınırı olarak 55 yaşı belirlemişlerdir. Fakat bazı durumlarda bu esnek olabilmektedir. Kurye hizmetleri her zaman insanların ihtiyacı olmaya devam edecektir.

Acil kurye neden kullanılır?

Acil kurye genel olarak Express kurye diye geçer. Express kelimesi pek çok sektör de kullanılan bir kelimedir. Bunun sebebi ise kelimenin Türkçe kelimelerle uyumlu olmasıdır.acil kurye nedir, acil kurye kullanım alanı, acil kurye niye kullanılmalı

Acil kuryeler, diğer kuryelerden daha hızlı olması sebebi ile tercih edilir. Acil kurye bir işi yaparken ona başka bir iş verilmez. 15-90 dakika arası iş teslim etme garantisi verirler. Bu aradaki süre zarfının sebebi hava şartları ve trafik durumudur. Acil kuryeler moto kuryenin 2 katı civarı bir ücretlendirme tarifesine sahiptir. Fiyatı etkileyen diğer faktör ise teslim edilecek ürünün alındığı yer ile teslim edilecek yerin arasındaki mesafedir. Ayrıca araya başka iş sokulamadığı için iş kaybına yol açabilecek olması da hesaplar arasındadır.

Acil kurye kimi zaman hayat kurtarıcı rol üstlenebilir. Kişinin zamanı satın alması gibi düşünebiliriz. Bir işimizi biz 10 dakikada yapacaksak, acil kurye bu işi 5 dakikada yapacaktır ve 5 dakika bizim olacaktır. Bunun dışında acil kurye, bir an önce halledilmesi gereken ve belli bir zaman içerisinde yapılması gereken işler için kullanılır. Mesela bir devlet dairesine gittik ve bir evağı evde unutmuşuz. Mesai saatinin bitmesine 30 dakika var ve eve gidip gelmeniz o süre içerinde imkansız. İşinizin de yetişmesi gerekiyor. Birde bunların üstüne son gün olduğunu düşünelim. O gün o kaydı yaptınız yaptınız yoksa Üniversite sınavına giremiyorsunuz! Acil kuryeler sayesinde o noktada o çok istediğiniz sınava girebilirsiniz. Bu örnek belki de basit bir örnek ama birçok zaman yaptıkları işlerle görünmez kahraman olabiliyorlar.

Acil kuryeler, motosiklet kullanır. Trafikteki manevra yeteneği ve yapısıyla hıza ve çabukluğa müsaittir. Motosiklet sürücüleri arasından en yeteneklileri, motosiklet olarak ise en fazla hız yapanı tercih edilir. Bunun karşılığında da yaptıkları iş sonucu, acil kuryeler diğer kuryelere oranla daha fazla par kazanırlar. Acil kurye hizmetine tüm kurye firmalarında rastlamak mümkündür. Zor zamanlarımızda, acil zamanlarda ihtiyaç duyabileceğimiz için rehberimizde kayıtlı olmalarında büyük yarar vardır. Ama unutkan olmamaya dikkat etmeliyiz. Bazı durumlarda onlar bile yardımcı olamayabilir.