YEŞİL ÇAY NE İŞİ YARAR?

İsmini sıklıkla duymuş olduğunuz ama genel olarak yabancı kaldığımız yeşil çay nedir sorusunun en kısa cevabını; siyah çay ile aynı bitkiden elde edilen fakat farklı bir işlemle farklı özelliklerde kullanılan bir çay türü şeklinde verebiliyoruz. Yeşil çay çok kısa bir işlemden geçerek herhangi bir fermantasyona maruz kalmadan ve oksidiyon gerçekleşmeden hazırlanır. Siyah çay ise uzun süre işlem görür ve bu nedenle fermantasyona uğradığı için içeriğindeki antioksidanları kaybeder. Yeşil çay daha az işlemle karşı karşıya kaldığı için içeriğinde ki kateşin maddesini kaybolmaz. Yaklaşık beş bin yıldır özellikle uzak doğu ülkeleri ve Hindistan’da alternatif tıpta kullanılan bir bitki olarak geçmişi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır.yeşil çayın sağlığa faydası, yeşil çayın yararları, yeşil çayın faydalarıYEŞİL ÇAYIN FAYDALARI

Yapılmış olan araştırmalar sonucunda yeşil çayın faydaları hakkında son derece önemli bilgilere ulaşıldı. Özellikle Japonların çok uzun süre yaşamalarının kaynağı olarak yeşil çay görülmektedir. Bu noktada belirtmekte fayda var ki; yeşil çayı tedavi edici değil destekleyici niteliklere sahiptir. Parkinson ve Alzheimer gibi özellikle ileri yaşlarda oluşan rahatsızlıklara karşı önemli bir rolü vardır. Bu çayı düzenli tüketen kişilerde yaşlılık dönemlerinde bu hastalıkların görülme riski daha düşüktür. Kanser tedavisinde de etkili olduğu bilinen ve obeziteyi engellemek adına da destekleyici olarak kullanılan yeşil çayın en çok kalp ve damar hastalıklarında etkin olduğu da belirtilmektedir. İçeriğinde ki antioksidan sayesinde polifenol maddesi kalp hastalıklarına karşı etkili sağlar.

YEŞİL ÇAYIN ZARARLARI

Ciddi alamda bir zararı olduğu bilinmese de yeşil çayın zararları konusunu da değinmek gerekir. Özellikle sıklıkla idrara çıkma, bulantı ve kusma, uyku düzeni bozukluğu gibi olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Kafein maddesine karşı hassasiyeti olanlar tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır. Birçok rahatsızlığa faydalı olsa da yine de özellikle kalp ve böbrek rahatsızlığı olanlar, psikolojik rahatsızlıklar yaşayanlar, kanda pıhtılaşma oranı düşük olanlar ve kanser hastalığı bulunanlar mutlak suretle doktora danışarak yeşil çay tüketmelidirler. Aynı zamanda hamilelik döneminde de doktora danışmadan tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Kadın metabolizmasında etkileri daha yoğun görülen çay, erkeklerde ise aynı oranda etki göstermemektedir.

Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

Evinizde bir köpek beslemek istiyorsanız öncelikle onun da bir canlı olduğunu ve sizin gibi ihtiyaçları olduğunu bilmeniz gerekir. Sadece köpek bulundurmak için köpek aldığınızda köpeğinizin ihtiyaçlarını bilmeyeceğiniz için zaman hastalanmasına ya da ölmesine neden olabilirsiniz. Hayvanlara bakım yaparken hepsinin kendine göre ihtiyaçları olduğunu bilmeniz her zaman daha sağlıklı ve mutlu bir hayvanınız olmasını sağlar. Her hayvanın bakımı farklı olduğu gibi bazen ırklar arasında da farklı ihtiyaçlar bulunabilmektedir. Bu nedenle bir hayvan almak istediğinizde öncelikle nasıl bakım yapıldığını öğrenmeye gayret edin. Köpekler en sevilen hayvan türlerinden bir tanesi olmakla birlikte yavru köpekler en çok dikkat gerektirenler arasında yer alır.yavru köpek besleme, yavru köpek bakımı, yavru köpekler nasıl beslenmeliBir yavru köpeğin bakımı da tıpkı bir bebek bakımı gibi takip edilmeli ve her ay farklı şekilde bakım uygulanmalıdır. Bu anlamda yanlış beslenme köpeğinizin sorun yaşamasına neden olabilir. Özellikle ilk aylarda yavru köpek bakımı yapılırken çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü bu evrede çok sık hastalıklar görülebilmektedir. Doğduktan sonra ilk birkaç hafta sütle beslenir ancak köpeklerde çok fazla süt verilmesi hastalıklara da neden olabilmektedir. Bu nedenle yavru köpeğinizi genel olarak dört ya da altı hafta sütle beslemeniz yeterli olacaktır. İlerleyen dönemlerde sütle besleme başta sindirim rahatsızlıkları olmak üzere pek çok soruna neden olabilmektedir. Bundan sonra yapılacak olan beslenme şekli daha çok mama vermektir. Özellikle kuru mamalar yavru köpekler için idealdir.

Kuru mama kullanımı köpeklerin hem diş gelişimi için hem de sindirime yardımcı olması adına önemlidir. Ancak kullanacağınız mamanın kalitesine dikkat etmeniz gerekir. Marketlerde bulunan pek çok mama türü dolgu malzemesi içerebildiğinden kullanılması sakıncalıdır. Bunun yerine almak istediğiniz mamanın içeriğine dikkat ederek protein, vitamin, kalsiyum, fosfor dengesini sağlayabilirsiniz. Eğer köpeğiniz çok küçükse ve süt vermeyi yeni bırakmışsanız ilk zamanlarda vereceğiniz kuru mamayı ıslatarak verebilirsiniz. bu sayede köpeğin yemesi ve sindirmesi de daha kolay hale gelecektir. Ayrıca ilk zamanlarda ıslatarak mama verdiğinizde sütten yeni kesilen bir köpeğin de kabızlık sorunu yaşamasını engellemiş olursunuz.

Yavru köpekler yetişkin köpeklere oranla daha fazla yemek yerler. Yetişkin köpekleri günde iki kere beslemeniz yeterli olurken yavru köpeği günde altı ya da yedi kere beslemeniz gerekir. Bu durum tamamen köpeğin hareket oranı ile ilgilidir. Köpeğinizi beslemeyi unutmak ya da az beslemek gelişimini olumsuz etkileyeceği için sık aralıklarla az miktarlarda besleyerek destek olabilirsiniz.

TESETTÜR GİYİM TARZI NASILDIR?

Bir  çok giyinme biçiminde olduğu gibi tesettür giyimde de bir çok kıyafet çeşidi vardır. Tesettür giyimi diğer kıyafet çeşitlerinden ayıran tek özellik tüm vücudun (eller, ve yüz hariç) kapalı olması gerekmesidir. Alınan kıyafetler vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde tasarlanmış olmalıdır. Tesettür giyim mantık olarak bakıldığında dini bir mantık içermektedir. Fakat günümüz tesettür giyim anlayışı kendi alanında bir moda rehavetine kapılmıştır ve bir tesettür modası akımı başlamıştır. Alınan kıyafetler transparan olmamalıdır. Yani teniniz belli olmamalıdır. Bu sebepten dolayı transparan (şeffaf) kumaşlar bu moda akımında tercih edilmez.tesettür giyim nasıldır, tesettür giyim şekli, tesettür modası nasıldırModa tasarımcıları kıyafetleri tasarlarken özellikle vücut hatlarını belirginleştirmeyecek kıyafetler tasarlamaya özen gösterirler. Bu kıyafetler kalitelerine göre özellikler taşımaktadırlar ve kalitelerine, markalarına göre fiyatlandırılmaktadırlar. İlk olarak ucuz kıyafetler size daha çekici gelebilir ancak naylon bir kumaş kullanmanız sağlınızı olumsuz yönde etkiler. Vücudunuzun hava almasını engeller. Bu durum da terlemeye, vücudunuzda bakteri üremesine ve bu da kötü kokulara sebep olur.  Her insanın maddi yeterliliğine göre kıyafetler tasarlanır. Örnek verecek olursak bir eteği 20 TL’ye de alabilirsiniz 2000 TL’ye de. Fakat kıyafetlerimizi alırken sağlığımızı da düşünmemiz gerekmektedir. Hiçbir zaman en ucuza kaçmamalıyız ya da en pahalı kıyafetleri satın almamalıyız. Tercihimiz her zaman kumaşın doğal yollarla yapılmış olması olmalıdır. Tesettür giyim tarzı vücudun %90’ından fazla bir alan kapladığından Güneş ışınları vücudunuza zarar verebilir. Hava geçiren kumaşlar tercihiniz olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bi nokta da şudur; mevsimine göre giyinmek. Yaz mevsiminde sıcaktan bunaltmayacak, kışın soğuktan üşütmeyecek kıyafetler giymelisiniz.Her tarz kıyafette de olduğu üzere, tesettür giyimde de kıyafetleriniz yaz aylarında açık renk olmalıdır.  Bu dizi güneş ışığının bunaltıcı etkisinden koruyacaktır. Kış ayları ise  koyu renkler tercih etmeniz lazımdır. Çünkü üşümemeniz gerekiyor ve ilk olarak siyah renkler tercih edilmelidir çünkü siyah ve tonları güneş ışığını emerek içinde barındırır ve üşümenizi engeller. Her giyim tarzında olduğu gibi bu giyim tarzında da belli ve net bir moda vardır. Fakat siz her zaman ilk olarak sağlığınızı düşünerek tercih yapmalısınız.

Kaşlarını Kaldırmak İsteyenlere Mutlu Haber

Kaşlarımız, yüz hattımızdaki en önemli estetik yapıların başında gelmektedir. Yüz hattımızdaki mimik hatlarımızın belirginliğini kaşlarımız sayesinde oluştururuz. Kaşlarından memnun olmayanlar için uygulanan kaş kaldırma operasyondaki son dönemlerdeki uygulamalar göze çarpmaktadır. Diğer bir yandan ise yaşa bağlı olarak kaşlarımızın göz kapağının üzerine doğru düşmesi sonucu ile oluşan görüntüden dolayı kaş kaldırma işlemine başvurabiliriz Hatta son dönemlerdeki yeni yöntemler ile kaşlarını kaldırmak isteyenler için mutlu haberler oldukça fazladır. Kaş kaldırma işlemleri gerek cerrahi uygulama ile gerekse açık teknik denilen yöntemler ile yapılabilir. Uygulanan botoks tekniği, iple kaş kaldırma ve son dönemlerde popüler hale gelen Needle Shaping ile kaş kaldırmak mümkünüdür. Uygulanan bu yöntemler kişinin isteği doğrultusunda şekillenmektedir.kaşlar nasıl kaldırılır, kaş kaldırma işlemi, kaşları kaldırma yollarıHangi Yöntemler Uygulanır?

Bu yöntemler genellikle kaş kaldırma işlemi uygulanacak bireye göre belirlenir. Kaş şekli ve tarzı herkesin beğenisi ile farklılık gösterebilir. Son dönemlerde uygulanan yöntemler oldukça ilerlemektedir. Tercih edilecek yöntemler kaşın durumu, deformasyonu ile hastanın yaşı belirler. Yapılan kaş kaldırma işlemiyle uygulanan yöntem birbirine bağlıdır. Bazı yöntemler kısa süreli etki sağlarken bazı yöntemler ile uzun süreli etki görmek mümkündür. Popüler haldeki botoks yöntemi ile 15 dakika içinde tedavi yapılması gibi seçenekler göze çarpmaktadır. Öte yandan ip ile kaş kaldırma yöntemi en çok bilinen ve uygulanan teknik denilebilir. Bu yöntemlerin etki süreleri 4 ay ile 3 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulanacak işlemler öncesinde araştırma yapılmalıdır. Ayrıca bu alanda uzmanlar ile gerekli görüşmeler yapılarak, fikir danışılması da önemlidir. Kaş kaldırımı işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, doğallığı bozmayacak şekilde gerekli olduğu kadar kaşın yukarıya kaldırılmasıdır. Bu sayede mimiklerimizin istenilen şekilde düzgün olması sağlanmış olunur. Gerek cerrahi müdahaleler de gerekse diğer uygulamalardaki ortamların temiz olunması konusunda dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca yapılan kaş kaldırma işlemleri sonrasındaki bakımlar ve uzmanların tavsiyelerine uymak, sonrasındaki oluşabilecek sorunların önlenmesinde faydalıdır. Diğer bir yandan ise, zorlayıcı mimiklerden bir süre uzak kalınmalıdır. Saçları gerdirmek ile kaşların duruşunu etkileyecek saç toplama şekillerinden kaçınılması gerekir.

Pürüzsüz Bir Cilde Kavuşmak Artık Daha Kolay 

Nemlendiriciler, önemli günlük bakım ürünüdür. Her yaşta insanın kullanması gereken kozmetik ürünlerinden biridir. Cildinizin sağlığı için büyük öneme sahip olan nemlendirici ürünler, cildinize uyumlu olması gerekmektedir. Cildinizde kırışıklık oluşmasını engeller ve cildin direncini arttırır. Nemlendirici, cildin sahip olması gereken su miktarını dengeler ve nem dengesini korur.pürüzsüz bir cilde sahip olma, pürüzsüz cilde kavuşma, nasıl cilt pürüzsüz olurGüzelliğin Sırrı Nemlendiriciler

Birçok nemlendirici ürünleri vardır. İçlerinden kendinize uygun ve kaliteli olanı bulmak oldukça zordur. Cilt su kaybına uğradığında kurumaya başlar ve ince çizgiler oluşur, burada nemlendiricinin önemi büyüktür. Günlük düzenli olarak kullanılan nemlendiriciler hem kırışıklıkları hemde cildinizde ki susuzluğun giderilmesine yardımcı olur. Nemlendirici krem hangi durumda kullanılmalıdır;

  • Güneş ışınlarından korunmak için
  • Makyajdan sonra
  • Hava şartları
  • Cilt kuruluğunu önlemek için nemlendirici kullanılmalıdır.

Nemlendirici kullanırken günün hangi saati kullandığınızda oldukça önemlidir. Bu nedenle nemlendirici ürünler genel olarak sabahın ilk saatlerinde kullanılmalıdır ki gün içinde sizi olumsuz etkenlere karşı koruyabilsin. Nemlendiricilerin tüm ciltler için bakım kremleri bulunmaktadır. Yağlı ciltler, kuru ciltler, normal ciltler vs. cildinize uygun olan kremi kullanmanız her zaman önerilen bir konudur. Yüz kremleri, vücut kremler, el e ayak kremleri gibi bir çok nemlendirici türü bulunur. Nemlendiriciler, cildin sahip olması gereken su miktarını karşılar ve cildin sahip olması gereken nem seviyesine ulaştırır. Binlerce çeşit nemlendirici ürünü bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında nemlendirici kullanılması tavsiye edilir. Havanın soğuk olması cildin kurumasına yol açar. Bu aylarda cildin korunması oldukça önemlidir. Cilt kuruluğu yaşayan kişilerin banyodan çıkar çıkmaz cilt suyu kaybetmeden kullanılması önerilir. Bazı nemlendiricilerin gençleştirme özelliği bulunur. Bunun nedeni bazı kremlerin çatlakları giderici özelliğe sahip olmasıdır. Doğru şekilde kullanılan nemlendiriciler cildinizin pürüzsüz olmasını sağlar. Cildiniz nemsiz kaldığında direnci azalır ve yıpranır. Bunlara bağlı olarak cildinizde kuruluk, çatlak ve pullanmalar oluşmaya başlar. Bu nedenle nemlendiricilerin kullanılması önemlidir. Doğru kullanılmayan nemlendiricilerin cildinize herhangi bir faydası olmaz Bunların içinden kendinize uygun olanı bulmak oldukça zordur. Bu konuda sorun yaşadığınızı veye kullandığınız ürünün işe yaramadığını düşünüyorsanız dermotoloji doktoruna danışabilirsiniz.