TESETTÜR ELBİSE TASARIMLARININ DİĞER ELBİSE TASARIMLARINDAN FARKI

baş örtüsü, tesettür elbise, tesettür elbise takımıTesettür  elbise ile diğer elbiselerin tasarımı arasındaki farkı anlayabilmek için tesettür tanımını tam olarak bilmemi gerekir. Tesettür gereği kadının elleri ve yüzü hariç hiç bir yerinden teni gözükmemelidir. Bu bağlamda tesettürlü elbise kapalı bir elbise olmalıdır. Aynı zamanda tesettür gereği kadın dikkat çekmemelidir. Bu da demek oluyor ki elbise ve bol olmalıdır ve şatafatlı olmamalıdır.

baş örtüsüGünlük hayatında tesettüre önem veren eşarplı bayanlar elbise seçimlerinde de dikkatli olmalıdır. Giydikleri elbise üstlerine yapışmamalı ve vücut hatlarını belli etmemelidir. Elbette dekolte ve benzeri ayrıntıların olmasından söz dahi etmiyoruz. Renk seçimi oldukça önemlidir. Eğer baş örtülü bir bayan sadece kadınlar arasında giyeceği bir elbise seçecekse elbette istediği renkte bir şey giyebilir. Fakat bu elbiseyi erkek ve bayanın bir olduğu bir ortamda giyecekse koyu renkler tercih etmesinde yarar vardır. Elbette bunun sebebi dikkat çekmemesidir. Siyah veya lacivert tonlarında seçim yapmakta fayda vardır. Tesettür elbise tasarımında en çok dikkat edilen baş örtüsüyle uyumlu olabilmesidir. Yaka kısmı buna uygun olarak tasarlanır. Boğazlı olması, başörtüsünü gerdanına yayarak bağlayan bir kadın için dezavantajdır. Çünkü rahatsız eder. Zaten baş örtüsüyle kapandığı için oradaki ayrıntı gözükmeyecektir, giyeni boş yere rahatsız eder. Elbise tasarımda bedenler göz önünde bulundurulmalı ve vücuda yapışmayacak bir kumaş seçilmelidir. Eğer vücuda yapışacaksa renginin koyu olmasının da bir anlamı kalmayacaktır. Bu durumların hepsinin göz önünde bulundurulmasının sebebi tesettürün amacından sapmamaktır. Normal elbise tasarımda renk, vücuda oturması gibi ayrıntılar göz önünde bulundurulmaz. Fakat tesettürlü elbisede bulundurulmak zorundadır. Ayrıca normal elbise tasarımında baş örtü ile uyumuna da dikkat edilmez. Tesettür elbisenin yaka kısmı bu anlamda çok önemlidir. Açık olursa elbise ile baş örtü arasından ten gözükme tehlikesi olur. Çok kapalı olursa baş örtü altında kalacağından hem sıkar hem de gereksiz bir ayrıntı olur. Tesettür elbise, tesettür mantığına göre tasarlanmalıdır. Aşırı göz alıcı renklerden ve işlemelerden kaçınılmalıdır. Sade bir şekilde şıklık yakalanmaya çalışılmalıdır. Baş örtünün anlamından uzaklaşılmadan bu çerçevede elbiseler tercih edilmelidir.

 

Tesettür Elbiseler ile Hangi Takılar Takılabilir?

tesettur-giyim-modasi-zamanbitti-2Tesettür giyim genellikle tesettürlü bayanlar tarafından tercih edilen kıyafet çeşitleridir. Bütün bayanlar takı takmaktan hoşlanırlar. Tabii ki tesettürlü bayanlar da takı kullanmayı severler.

Takı ve elbise kombinini iyi bir şekilde yapmak önemlidir. Tesettürlü bayanlar için bu konuda bazı tavsiyelerde bulunmak gerekirse bu duruma şu şekilde açıklık getirmek mümkündür:

Tesettür giyim genellikle tesettürlü bayanlar tarafından tercih edilen kıyafet çeşitleridir.

  • Tesettür elbise giyen tesettürlü bayanların kullanabileceği takılar yerine göre değişmektedir. Bu bağlamda kıyafetin klasik mi, daha spor mu olup olmadığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin, tesettürlü bir bayanın bir takım elbiseyle kullanabileceği en güzel takı, broştur. Broşlar sanki tesettürlü bayanlar için üretilmiş takılardır. Bir broşla şık görünümünüze daha da şıklık katmanız mümkün olacaktır.
  • Tesettür elbise modellerinden başka biri de abiyelerdir. Bir düğüne, özel bir davete giderken genellikle abiye kıyafetler giymeyi tercih ederiz. Abiye kıyafetle kullanılabilecek takılar aslında sınırlıdır. Eğer üstünde beyaz taşlar olan bir kıyafetiniz varsa ve pırlantayı seviyorsanız bu kıyafeti pırlantayla tamamlayabilirsiniz. Pırlanta takmak istemiyorsanız altın ya da beyaz altın kullanabilirsiniz.
  • Tesettür elbise ile kullanılabilecek takılardan biri de kol saatidir. Kol saatleri zaten her zaman kullandığımız takılardır. Ama artık o kadar farklı modeller var ki bazen sadece kolumuza bir saat takmak bile yetebilir. Ama çok abartılı, çok dikkat çekici saatler yerine daha sade ve bileklik görünümünde olan saatleri tercih ederseniz daha şık bir görünüme kavuşabilirsiniz. Dilerseniz saatin yanı sıra bir de kolye takabilirsiniz. Tabii kolyenin de saatin sadeliğine uyum sağlaması gerekiyor.
  • Tesettürlü bayanların kullanabileceği bir başka takı ise eşarp mıknatısıdır. İğne ya da çengelli iğne kullanmak artık tarihe karıştı. Siz çok şıksınız ama eşarbınızda bir sürü iğne var, bu hoş bir görüntü olmayacaktır elbette. Dolayısıyla tesettür elbisenize ve eşarbınıza uygun renkte bir eşarp mıknatısı kullanırsanız tabii ki şıklığınızı hiçbir şey gölgeleyemeyecektir.

KAYRA GİYİM İÇ GİYİM KIYAFETLERİ ARASINDA NELER BULUNMAKTADIR?

Söz konusu iç giyim olduğu zaman tesettür giyim ürünleri için bu durum daha fazla çeşitlilik kazanmaktadır. Çünkü normal giyim ürünlerinde yaşanan iç giyim çeşitliliğinin yanı sıra bilek cırt cırtları ve boyun kısmını kapatan dantelli cırt cırtlar gibi ürünler de bu alana girmektedir. Bunun yanı sıra pardösü ve kabanların altına giyilen kıyafetler arasında da bu alana gire ürünler olduğunu söylemek mümkün olabilmektedir. Nitekim Kayra Giyim ürünleri arasında da iç giyim olarak değerlendirilebilecek ürünler oldukça fazladır.

Tesettür İç Giyimde Kayranın Yeri

tesettür giyim, dış giyim ürünleri, kayra giyim ürünleri

Feracelerin içine giyilen badiler, pardösülerin içine giyilen bluz, gömlek, etek gibi ürünleri de tesettür giyim ürünleri içerisinde iç giyim ürünleri içerisinde değerlendirebilmek söz konusu olabilmektedir. Bu ürünlerin her birinin yüksek kaliteye sahip olduklarını ve ev içinde rahatlıkla giyilebilecek ürünler olması da söz konusu olabilmektedir. Dışarıda giyilen kıyafetlerle içeride giyilen kıyafetlerin farklılık göstermesi nedeni ile tesettür giyimde diğer giyim türlerine göre farklı bir iç giyim dış giyim ayırımı olduğunu görebilmek söz konusu olabilmektedir. Bunun Kayra Giyim için daha fazla ürün çeşidi anlamına geldiğini görebilmek söz konusu olabilmektedir. Bu ürünler içerisinde yer alan her giyim ürünü için farklı modeller ve farklı renkler olması nedeni ile kullanıcıların zevklerine hitap edebilecek ve giyim açısından kendilerini daha rahat ifade edebilecekleri kıyafetler olduğunu görebilmek mümkün olmaktadır. Bu ürünler içerisinde daha rahat giyinebileceğiniz ve evde otururken ya da misafirliğe gittiğinizde rahat edebileceğiniz kıyafetler bulabilmeniz mümkün olacaktır.

Tesettür Giyimde Kayra

tesettür giyim, dış giyim ürünleri, kayra giyim ürünleri

Sunmuş olduğu her giyim ürünü ile kullanıcılarına en iyisini sunmayı hedefleyen Kayra Giyim hem dış giyim ürünleri ile hem de ev içinde giyebileceğiniz iç giyim ürünleri ile size her zaman daha kaliteli ürünler sunabilmeyi hedeflemektedir. Bu nedenle de daha uzun süreler kullanabileceğiniz kaliteli kumaşlardan yapılmış ürünleri ile kendilerine uygun kıyafet bulma sıkıntısı çekenlerin en büyük yardımcısı olmayı başarabilmektedir. Üstelik modern çizgilere sahip olan bu ürünler uzun süreler kullansanız bile şıklığını kaybetmeyecek ve her zaman modern bir görünüm elde etmenizi sağlayacak ürünler olarak karşınıza çıkmaktadır.

Tesettür Elbiselerin Tasarımları Nasıldır?

Tesettür modelleri son yıllarda daha farklı modellerin yer aldığı ve kendine has bir modası olan bölümlerden bir tanesidir. Bu anlamda sunulan tasarımlarda modern çizgiler yer alabilmektedir. Bu nedenle de daha ilgi çekici ürünler yer aldığı gibi daha geniş bir kitleye de hitap etmektedir. Yer alan modeller markaların da desteği ile birçok tasarım sunar. Elbette tesettür çizgisini yansıtan modeller oldukça iddialı parçalar sunabilmektedir.

Farklı Tasarımlarla Tesettür Elbiseler

tesettür elbise modelleri, tesettür ferace

Tasarımların farklı olması sadece tesettür kullanan bayanların değil açık bayanların da bu tür kıyafetleri kullanmasını sağlamaktadır. Tesettür elbise modellerinde genellikle geniş ve salaş kesimler kullanılmaktadır. Belli çizgileri olan bu tür modellerde kullanılan etek, pantolon ya da pantolon-etek tasarımları bayanların her zaman kullanabileceği ve her yaşa hitap eden modeller sunmaktadır. Geniş ve salaş olması nedeni ile tercih edilen pantolon-etek modellerinde bu yıl özellikle yüksek belli pantolonlar kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra her renk model tasarımlar arasında yer alabilmektedir. Bu sezon kullanılan renkler arasında hardal, sarı, pembe, lacivert, siyah ve yeşil de en çok tercih edilen renkler arasında yer almaktadır. Bunun dışında tasarlanan etek modellerinde bu yıl bol kesimli kloş etekler kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıl daha çok olan kalem uzun etekler bu yıl da kullanılıyor ancak daha çok kloş etekler tercih edilmektedir. Kullanılan pantolon modellerinde ise boru paçalı modellere yer verilmektedir. Bu şekilde tasarlanan pantolon modelleri uzun tunik ya da tesettür feracelerle tamamlanarak kullanılabilmektedir.

tesettür elbise modelleri, tesettür ferace, tesettür elbise

Bu nedenle de özellikle genç bayanlar bu tür modelleri tercih etmektedir. Tesettür elbise modellerinde yer verilen modeller arasında elbise tasarımlarında da farklılıklar bulunmaktadır. Bu modellerde geniş ve kloş etekli tasarımlar hem günlük hem de abiye kullanımlar için ideal olduğu için tercih edilmektedir. Bunun dışında tasarlanan elbise modelleri dantel ya da tül kaplamalı modeller de içerebilmektedir. Bu tür modeller aynı zamanda da daha uygun fiyatlar içermesi nedeni ile günlük yaşam için kullanılabilecek olan elbiseleri içermektedir. Bunun yanı sıra uygun eşarp ya da şalla kombinlenerek tamamlanabilmektedir.

Evde Kol Kası Geliştirme ve Dambıl Hareketleri

Evde kol kası yapmak için en temel alet kesinlikle dambıllardır. Aşağıda verilen dambıl hareketleri sizde kol kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

1- Alternatig Dumbbell Hammer Curl Hareketi Bu hareketi yapar iken kollarınızı sehpaya doğru uzatınız. Kaldırabileceğiniz bir ağırlık seçin ve bu ağırlığı omuz hizanıza kadar kaldırın. Ağırlığınızı indirirken nefes alınız ve kaldırırken nefes alınız. Bu harekette dambılları kaldırırken dik kaldırmaya özen gösteriniz. Bu hareketi 3 set olarak 8 er tekrar sistemi ile yapınız. Vereceğim bütün hareketleri de 3 e 8 olarak yapınız.

2- Alternating Dumbbell Preacher Curl Hareketi Bu hareket sayesinde direk olarak biceps kaslarınızı geliştireceksiniz. İlk vermiş olduğumuz hareketten tek farkı bu harekette dambıllar yere paralel şekilde olacaktır. Fakat bu harekette doğru ağırlık çok önemlidir. Aldığınız ağırlık ile 3 seti tamamlayabilmeli fakat 4. Seti yapamayacak bir seviyeye gelmeniz gerekmektedir.evde kol kası yapma, kol kası geliştirme hareketleri, dambıl ile kol kası geliştirme hareketleri3- Alternating Hammer Bicep Curl (Seated) Hareketi Bu hareket için bel boşluğunuzu kapatacak sağlam bir sandalye bulunuz ve oturunuz. Dambılları iki elinize alıp omuz hizanıza kadar kaldırınız. Fakat bu hareketi yapar iken fazla aceleci davranmayın ve kaslarınızın şişmesine odaklanın.

4- Alternating Hammer Curls (Standing) Bu hareket için bacaklarınızı omuz genişliği hizasında açınız. Kollarınız vücudunuza yapışık şekilde elinizdeki dambılları omuz hizanıza kadar indirip kaldırın. Bu harekette esas nokta dirsekleri fazla hareket ettirmemek.

5- Alternating Incline Dumbbell Curls Hareketi Bu harekette normalde ayarlanabilir sehpa kullanılmaktadır fakat evinizde bulunmadığı için bir koltuğa belinizi yastıklar ile destekleyecek şekilde ayarlayıp yarı yatar pozisyonunuzu alınız. Elinize aldığınız dambılları yere paralel olacak şekilde bileklerinizi fazla oynatmadan kaldırınız. Bu hareket yalnızca kol kaslarını değil göğüs kaslarınızı da geliştirmenizde etkili olacak bir hareket olacaktır.

6- Alternating Incline Hammer Curls Bu hareket 5. Harekete benzemektedir fakat farkı dambıllar yere paralel değil dik olacak şekilde kaldırılmalıdır. Biceps hareketlerinden vazgeçilmez olan bu hareket biceps kaslarınızı uzunlamasına gerecektir. Bu sayede uzunlamasına gelişimini de etkileyip daha estetik kaslara sahip olmanıza yarayacaktır. 3 set 8 kez tekrarlayın.

Geçmişten Günümüze Gelinlik Modası

Gelin adayları, en mutlu günlerinde içinde kendilerini kusursuz hissedebileceği bulmak için büyük çaba harcarlar. Aylar öncesinden planlanan, gelinlere seçim sürecinde önce keyif veren sonra kararsız bırakan gelinliklerin zaman yolculuğuna hep beraber bir göz atalım.gelinlik modasındaki değişimler, gelinlik modasının geçmişi, geçmişten bu zamana kadar gelinlik modasındaki değişimOsmanlı Öncesi Gelinlik Modası

İlk gelinlik örneklerine Eski Mısır dönemlerinde rastlanmaktadır. O dönemde gelinlik diye adlandırılan elbise, beyaz renkli keten kumaşların kat kat birleştirilmesiyle oluşmuştur. Antik Yunan geleneğinde gelinlik ise beyaz kumaştan hazırlanan elbiselerden oluşmaktaydı. Çünkü Antik Yunan kültüründe beyaz renk kutlamayı ve mutluluğu temsil etmekteydi ve kadınlar da bu beyaz elbiselerle mutluluklarını sergilemiş oluyorlardı. Genç kızlar gelinlik dışında sarı peçe de takıyorlardı. Çünkü sarı peçe evli ve bekâr kadınları birbirinden ayırt edilmesini sağlıyordu. Gelinler de sarı peçeyi takmaya hak kazanıyorlardı. Ortaçağ döneminde ise, Avrupa’da gelinlik için belirlenmiş herhangi bir renk bulunmamaktadır. Çünkü Ortaçağ’da gelinliğin bir anlamı yoktur. Bunun için gelinlik seçiminde en önemli kriterlerden birisi elbisenin kumaşıdır. Eğer elbisenin kumaşı kaliteliyse ve elbise gösterişliyse gelinlik kaliteli sayılıyordu ve gelinlik için ideal oluyordu. Bunun sebepleri arasında estetik zevk ve modanın ötesinde başka toplumsal ve ekonomik sebeplerle karşılaşıyoruz. Ortaçağ’da yapılan düğünler sadece gelin ve damadın değil, aynı zamanda da ailelerin temsili olarak kabul ediliyordu. Üst sosyal sınıfa mensup olan kızlar gelinliklerinde en kaliteli, en pahalı ve en gösterişli kumaşları seçiyorlardı. Ama öte yandan maddi durumu buna uygun olmayan kızlarsa en kaliteli elbiseyi gelinlik olarak kullanıyorlardı.

Osmanlı Döneminde Gelinlik Modası

Osmanlı dönemine gelindiği zaman, gelinlik seçiminin kültürle etkileşim halinde olduğu görülmektedir. Bekâr genç kızlar evlilik öncesinde gösterişli kıyafetler giymesi toplum tarafından ters karşılanmaktaydı ve bu yüzden genç kızlar evlilik töreni öncesine kadar sade kıyafetler tercih ediyorlardı. Osmanlı döneminde farklı toplum kesimlerindeki gelinlikler Ortaçağ dönemindeki gibi sınıfsal farklılıkları içeriyordu. Toplumun en üst kesimi sayılan haneden üyeleri kırmızı gelinlik seçerken; tüccarlar, çiftçiler ve diğer sosyal gruplara mensup kadınlar ise farklı renkte gelinlik giyiyorlardı. 1898 yılında, II. Abdülhamit’in kızı olan Naime Sultan Kemalettin Paşa ile evlenirken tarihteki ilk beyaz gelinliği giymiştir. Naime Sultan’dan sonra beyaz gelinlik giyme modası Cumhuriyet dönemiyle beraber günümüze kadar gelmiştir.